Výskumníci uviedli, že jedným z hlavných problémov sú rekordne nízke hladiny morského ľadu, čo spôsobuje dezorientáciu zvierat.
Antarktída je výnimočná aj tým, že sa tu vyskytuje výnimočný živočích – tučniak. Nedávno sa však tučniak cisársky, známy aj ako tučniak obrovský, objavil na druhej strane zemegule. Na pláži v Austrálii našli turisti podvýživeného tučniaka.
Obľúbené turistické mesto v Austrálii s názvom Denmark leží približne 3 500 kilometrov severne od pobrežia Antarktídy, upresňuje The Business Times. Preto nie je jasné, ako sa tak ďaleko mohol tučniak dostať. Zviera sa našlo konkrétne na pláži, ktorú turisti často navštevujú, na juhozápade krajiny.
„Videli sme niečo vychádzať z vody,“ opísali očití svedkovia. Dokonca aj odborníci, ktorí majú dlhoročné skúsenosti so štúdiom tučniakov, boli pri pozorovaní prekvapení. „Tučniaky cisárske sa pohybujú na ľadovom štíte alebo na samotnom ľadovci, aby vychovali mláďatá, a ľadovce sa hýbu, to nie je nezvyčajné. Taktiež musia plávať, aby našli jedlo. Ale toto je najďalej, kde sa kedy tučniak dostal,“ poznamenal Dee Boersma, profesor biológie na Washingtonskej univerzite.
Ako problém výskumníci uviedli rekordne nízke hladiny morského ľadu. Tie v Antarktíde spôsobili zmätok v živote tučniakov cisárskych. Ministerstvo uvádza, že momentálne je prioritou rehabilitácia zvieraťa. O jeho starostlivosť sa momentálne stará Carol Biddulphová, ktorá ho ochladzuje postrekovaním vodou.