Herečka zatiaľ nevidí dôvod na sťahovanie sa z krajiny. Ak však niekto má potrebu odísť, nevníma to negatívne.
Táňa Pauhofová (40) patrí medzi najlepšie, najkrajšie a najobsadzovanejšie slovenské herečky. Pamätať si ju môžeš z filmov Všetko alebo nič, Lída Baarová, Šťastný nový rok alebo zo seriálov Mária Terézia, Milenky a Výnimočná Nikol.
Zahrala si tiež v najnovšom dobovom filme Vlny o náročných 60. rokoch minulého storočia, ktorý mal premiéru na festivale v Karlových Varoch. Rozpráva silný príbeh inšpirovaný skutočnosťou o novinároch Československého rozhlasu. Čelili tvrdému tlaku a vyhrážkam vtedajšieho režimu.
Pauhofová stvárnila jednu z hlavných postáv a pre Refresher povedala, že nečakala, aký aktuálny film bude v čase premiéry. Priblížila, ako vníma súčasnú spoločensko-politickú situáciu na Slovensku, a vyjadrila sa tiež k veľmi sledovanému seriálu Výnimočná Nikol či k výchove dcérky a náročnému skĺbeniu práce so súkromím.
Okrem iného odhalila, v čom jej pomohol deväťročný tréning karate a prečo kedysi chcela byť plastickou chirurgičkou a súdnou lekárkou. Ak ťa bavia naše rozhovory, pridaj sa do klubu Refresher+ a čítaj všetok obsah na webe bez zbytočných obmedzení.
- Ako sa jej zmenil život po narodení dcérky.
- Čo je na materstve najťažšie.
- Či nakrúcanie s Tomášom Maštalírom v seriáli Výnimočná Nikol otvorilo „staré rany“ z ich niekdajšieho skutočného vzťahu.
- Kedy naposledy musela svoje nadobudnuté bojové schopnosti z karate použiť a proti komu.
- Ako vníma autorský progres Jiřího Mádla.
Keď tvorcovia začali pracovať ešte pred ôsmimi rokmi na filme Vlny, asi nikto nečakal, aký bude aktuálny aj dnes, keď zástancovia demokracie musia bojovať o slobodu slova a čelia systémovým tlakom a reštrikciám. Ako to vnímate?
Určite nie, ani minulý rok, keď sme film začali točiť, by nám skutočne nenapadlo, že sa u nás na Slovensku stane takým dôležitým a aktuálnym. Až z toho mrazí…
Čo vravíte na súčasnú spoločensko-politickú situáciu na Slovensku? Nemáte trocha strach z toho, kam smerujeme?
Jasné, že mám strach, alebo skôr obavy – ale nie som pesimistická. Zistila som však, že mať strach je v poriadku. Koniec koncov aj hlavná postava filmu Vlny mala obrovský strach. Je to legitímne. Veľakrát sa už ukázalo, že tými najväčšími hrdinami sú ľudia, ktorí sa, napriek strachu, dokážu v pravý okamih postaviť za to, čo je dôležité a správne. Za slobodu, za hodnoty, za ľudskosť.
Spolu s ostatnými kolegami ste podporili štrajkový výbor Markízy, ktorý sa vzoprel vedeniu. Ako vnímate situáciu s televíziou Markíza? Bolo pre vás dôležité sa vyjadriť?
Sloboda slova je základným pilierom všetkého a myslím si, že zdravá spoločnosť môže fungovať len vtedy, pokiaľ sa dodržiavajú a ctia demokratické princípy. Zažili sme už obdobie, ktoré film Vlny pripomína, teda časy cenzúry, keď ľudia nemohli robiť veci, ktoré my, ešte zatiaľ, môžeme a považujeme ich za samozrejmé. Možno aj preto je náš film veľmi dobrou pripomienkou toho, čo by sme skutočne nemali chcieť.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Či má nejaký „plán B“, ak by sa náhodou na Slovensku radikálne zmenila spoločensko-politická situácia.
- Do ktorej krajiny by sa presťahovala.
- Kedy naposledy musela svoje nadobudnuté bojové schopnosti z karate použiť a proti komu.
- Čím bol Jiří Mádl špecifický počas režírovania filmu Vlny.