Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
23. apríla 2024 o 11:41
Čas čítania 1:58
Radka Klučárová

Slováci hlásia problémy s obľúbeným čínskym e-shopom. Po nákupe im z účtu zmizli peniaze

ZAUJÍMAVOSTI SPRÁVY Z DOMOVA
Uložiť Uložené

Zákazníci museli riešiť odlev peňazí blokovaním kariet a reklamáciou s bankou.

Pred e-shopom Temu odborníci varovali Slovákov už pred pár mesiacmi. Čínska aplikácia viedla po príchode na Slovensko veľkú kampaň. Nízke ceny a široký sortiment produktov oslovili mnohých, teraz však hlásia problémy. 

Portál tvnoviny.sk upozorňuje na nepríjemnú skúsenosť viacerých slovenských zákazníkov, ktorým po nákupe neoprávnenie odišli peniaze z účtu. Niektorí poškodení dokonca tvrdia, že sa to stalo opakovane. 

Odporúčané
Známy slovenský eshop predáva rovnaké veci ako Shein za násobne vyššie ceny. Spolupracujú s ním aj influencerky, tým to neprekáža Známy slovenský eshop predáva rovnaké veci ako Shein za násobne vyššie ceny. Spolupracujú s ním aj influencerky, tým to neprekáža 5. apríla 2024 o 18:00

Zákazníci museli riešiť odlev peňazí blokovaním kariet a reklamáciou s bankou. „Po čase mi mizli peniaze. Najskôr 2 eurá, potom 38, neskôr 49, až som musela zablokovať kartu. Poslala som však hneď reklamáciu a peniaze mi vrátili,“ podelila sa o svoju skúsenosť Tereza.

Natália dokonca tvrdí, že si z Temu nič neobjednala a do aplikácie sa iba prihlásila e-mailom, ktorý používa aj pri nákupe v iných e-shopoch. „Najzvláštnejšie na tom bolo, že ja som tam nič nekúpila, len som sa registrovala cez e-mail, ktorý používam na všetky tieto e-shopy, ako je SHEIN, Temu...“ povedala. 

Na podozrivé odkazy neklikali

Okradnutí používatelia tvrdia, že pred nežiaducou transakciou z ich účtu neklikli na žiadny podozrivý odkaz. Temu sa bráni a nakupovanie cez aplikáciu považuje za bezpečné. Mnohí zákazníci si však aj napriek tomu nakupovanie cez čínsku aplikáciu mimoriadne pochvaľujú.

„Naše platobné transakcie dodržiavajú normy PCI DSS a sú ďalej posilnené protokolmi 3D Secure v spolupráci s poprednými bankami. Na posilnenie bezpečnosti spúšťame program odmeňovania za chyby, do ktorého zapájame odborníkov na kybernetickú bezpečnosť, aby identifikovali a odstraňovali zraniteľnosti,“ uviedla spoločnosť pre tvnoviny.

Aplikácia zbiera osobné údaje

Podľa varovaní odborníkov aplikácia Temu zbiera osobné údaje o svojich používateľoch a podľa mnohých odborníkov predstavuje bezpečnostné riziko v podobe ohrozenia osobných údajov a zároveň nepodporuje ani dvojfaktorovú autentifikáciu pri platbe, čo uľahčuje zlodejom získať prístup k platobnej karte.

 
Majiteľ aplikácie Temu vlastní aj druhú aplikáciu Pinduoduo, ktorá vedela špehovať iné aplikácie v mobile. Cez špeciálny kód dokázala čítať upozornenia, správy a súčasne vedela meniť nastavenia. Temu aj Pinduoduo čelia kritike a používateľom sa preto odporúča okamžité odinštalovanie jednej aj druhej aplikácie. 

Spoločnosť obvinenia razantne odmieta

Spoločnosť tieto tvrdenia razantne odmieta a tvrdí, že zhromažďuje iba informácie nevyhnutné na spracovanie objednávok, komunikáciu s používateľmi a tiež personalizáciu nákupných odporúčaní.

Odporúčané
 Vilu vo Francúzsku kúpila Kažimírova partnerka za peniaze od Brhela, naznačujú dokumenty Vilu vo Francúzsku kúpila Kažimírova partnerka za peniaze od Brhela, naznačujú dokumenty 28. novembra 2024 o 10:00

„Používateľov vždy transparentne informujeme o možnom zhromažďovaní údajov. Ak existuje možnosť, že by sme mohli použiť údaje používateľa na konkrétny účel, jasne o tom informujeme. To je v súlade s prísnymi normami, ktoré stanovujú trhy s aplikáciami, ako sú Apple App Store a Google Play. Pri ukladaní údajov plne dodržiavame miestne zákony a predpisy. Na zabezpečenie bezpečnosti údajov sa spoliehame na cloudové služby spoločnosti Microsoft,“ uviedla pre Refresher Sabina Nallim, z PR kancelárie Temu v Európe.

Spoločnosť zároveň odkazuje na certifikáciu MASA, ktorá zaručuje bezpečnosť aplikácie a overuje, či je aplikácia transparentná v oprávneniach. Podľa spoločnosti aplikácia obe kritéria spĺňa, a teda zabezpečuje ochranu súkromia aj bezpečnosť údajov v aplikácii.

Temu zároveň deklaruje, že používa viacfaktorové overovanie (MFA). „Táto dodatočná vrstva ochrany vyžaduje, aby používatelia overovali svoju identitu nielen pomocou hesla, čím sa výrazne znižuje riziko neoprávneného prístupu k účtom a osobným údajom,“ uvádza. 

Temu
Zdroj: Flickr
Domov
Zdieľať
Diskusia