Českí architekti majú zlaté ruky. Ukážu ti, ako má vyzerať rekonštrukcia historickej budovy tak, aby mala stále jedinečnú atmosféru.
Praha je svetová metropola so všetkým, čo k tomu patrí vrátane historických objektov a bytových domov, ktoré vyzerajú úžasne aj v súčasnosti. Perfektným príkladom je súbor unikátnych bytových víl v mestskej časti Vinohrady z roku 1925, ktorých autorom je architekt Rudolf Kvěch.
Vďaka citlivej rekonštrukcii, za ktorou stoja architekti z ateliéru Papundekl architekti, poskytuje nehnuteľnosť nadštandardné bývanie v prvorepublikovom štýle, ktoré má jedinečnú atmosféru.
Domy vznikli ako byty pre zamestnancov Štátneho zdravotného ústavu a vzhľadom na nadčasové kvality pôvodného návrhu tím architektov v zložení Jan Bárta, Šimon Bierhanzl a Marek Fischer zachoval základnú hmotu a dispozíciu vrátane jeho využitia na bývanie. Rekonštrukcia objektu trvala tri roky.
Charakteristickým prvkom domu je členenie na tri základné časti – sokel z lomového muriva s pivnicami, omietnutá tehlová časť s plochými strechami a vysoká valbová strecha s hlinenými škridlami.
Zastavaná plocha stavby je 492 štvorcových metrov, pričom úžitková plocha má približne 910 štvorcových metrov. Architekti v rámci rekonštrukcie navrhli spodnú časť (sokel domu) rozšíriť východným smerom do záhrady a vďaka prístavbe získali dva nové byty. Na ich zelenej streche vznikla veľkorysá terasa pre byty, ktoré sú o poschodie vyššie.
Z rešpektu k pôvodnej architektúre domu pridali Papundekl architekti súčasnú vrstvu, ktorá sa do nej prirodzene začlenila. Vidíme to napríklad v podobe bezrámového zasklenia na mieste nových otvorov alebo oblúkových okien na schodiskách. Dom je nanovo zateplený a má množstvo moderných technológií – podlahové vykurovanie či stropné kapilárne chladenie.
Nové byty v prístavbe sú otvorené do vlastných predzáhradiek cez zasklenia. Pôvodné apartmány na prízemí a prvom poschodí prešli dispozičnými úpravami, ktoré zahŕňajú najmä možnosť veľkorysého prepojenia obytného priestoru so spálňou. Všetkých šesť bytov je určených na prenájom, a preto sú vybavené úžitkovým vstavaným nábytkom.
Podkrovná časť domu vytvára veľký mezonetový byt pre majiteľa domu, ktorý je charakteristický zabudovanou preglejkovou podlahou a prítomnosťou pôvodných drevených konštrukcií krovu, ktoré sú vďaka použitiu nadkrokvovej izolácie maximálne odhalené. Interiéry bytov sú vyhotovené v neutrálnych odtieňoch sivej v jemnom kontraste s brezovou preglejkou a prvkami z nehrdzavejúcej ocele.
Na západnej hranici pozemku je záhradný altánok v duchu pravidelného urbanizmu okolitej zástavby. Ide o jednopodlažnú murovanú stavbu s drevenými stĺpmi a so stropnými trámami. Drevené murivo sa tak stáva charakteristickým prvkom celého projektu, čím vila, prístavba a altánok tvoria jeden celok. V altánku sa nachádza sauna a miestnosť na cvičenie pre obyvateľov domu, pričom chráni objekt pred hlukom z priľahlej ulice.
Galéria je prácou fotografky Alexandry Timpau, ktorá vystupuje ako Alex Shoots Buildings. Pre jej prácu sú charakteristické detaily jednotlivých prvkov a častí zariadenia.