Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
13. marca 2023, 9:30
Čas čítania 5:13
Jakub Paulík

Tiché dvojičky sa takmer 30 rokov rozprávali len spolu. Mladosť prežili na psychiatrii so sériovými vrahmi a s mafiánmi

Tiché dvojičky sa takmer 30 rokov rozprávali len spolu. Mladosť prežili na psychiatrii so sériovými vrahmi a s mafiánmi
Zdroj: BBC/Silent Twin – Without My Shadow
ZAUJÍMAVOSTI JENNIFER GIBBONS JUNE GIBBONS TICHÉ DVOJIČKY
Uložiť Uložené

Jedna z nich vraj musela zomrieť, aby tá druhá mohla žiť.

29 rokov sa rozprávali takmer výhradne iba medzi sebou. Dvojčatá June a Jennifer Gibbons sa narodili v roku 1963 a ešte v detstve sa dohodli, že budú ignorovať okolitý svet. To im s výnimkami vydržalo až do roku 1993, keď jedna z nich zomrela, „aby druhá mohla žiť“. Prečo odmietali komunikovať so svojím okolím a za akých záhadných okolností zomrela Jennifer?

Ako vyzerá youtubová propaganda KĽDR a kto prišiel s nápadom na bombu, ktorá mala z vojakov spraviť gayov? Tieto a ďalšie netradičné témy zo sveta ti pravidelne prinášame vďaka podpore čitateľov, ktorí sa stali členmi klubu Refresher+.
June a Jennifer s novinárkou Marjorie Wallace.
Zdroj: BBC/Silent Twin – Without My Shadow

V mladosti sa chceli navzájom uškrtiť a utopiť

Celý život boli vernými priateľkami, ale na istej úrovni sa jedna druhej báli. June, ktorá považovala svoju sestru Jennifer za dominantnú, mala istý čas pocit, že je ňou posadnutá a vrhá na ňu „tmavý tieň“, píše novinárka Marjorie Wallace v knihe The Silent Twins.

Reportérka pri svojej práci vychádzala z pravidelného kontaktu s dvojičkami a ich súkromných denníkov. Patrila medzi malé množstvo osôb, s ktorými sestry občas prehovorili. Prvýkrát sa s nimi stretla, keď mali 18 rokov.

„Moja sestra, tmavý tieň, ktorý ma oberá o slnečné svetlo, je moje jediné trápenie,“ napísala vo svojom denníku June. V zápiskoch z dospievania svoju sestru spomínala aj Jennifer, ktorá June nazvala „tvárou utrpenia, klamu, vraždy“.

Wallace v knihe spomína viaceré sesterské konflikty, ako napríklad incident, keď sa Jennifer pokúsila uškrtiť June šnúrou od rádia. Pri inej príležitosti, keď sa dvojičky snažili získať si pozornosť mužov, chcela June svoju sestru utopiť. Občasné spory však prekrývalo ich výnimočné puto, ktoré ich spájalo až do smrti.

June Gibbons.
June Gibbons. Zdroj: BBC/Silent Twin – Without My Shadow

Ako vyzerala ich „tajná reč“ a prečo prestali hovoriť?

Dvojičky June a Jennifer sa narodili v apríli roku 1963 v Adene, hlavnom meste Jemenu. Ich rodina bola pôvodom z Barbadosu, neskôr však žila vo Walese. June a Jennifer mali ďalších troch súrodencov, dve sestry a jedného brata, ktorí sa svojím správaním nevymykali norme. To isté však nemôžeme povedať o June a Jennifer.

„Začali hovoriť neskoro, a keď konečne prehovorili, ich slová boli skomolené. Cvrlikali a škrípali, vyslovovali nesprávne slabiky. Nikto iný im nerozumel. Akoby hovorili cudzím jazykom,“ vysvetlila Eliza Smith v podcaste Snap Judgment pre NPR.

V súkromnej komunikácii dievčatá používali vlastný jazyk. Logopédka Ann Treharn, ktorá si dievčatá v roku 1977 nahrala pri súkromnom rozhovore, zistila, že išlo o zrýchlenú verziu angličtiny a barbadoského slangu, píše Metro.

Na škole v Chivenore (Wales) boli jedinými žiačkami tmavej pleti, a preto rovesníci dievčatá pravidelne slovne urážali či ťahali za vlasy. Smiali sa im nielen pre farbu ich pokožky, ale aj pre mlčanlivosť. Sestry na hodinách odmietali čítať a písať.

V tejto súvislosti June Gibbons spomína ich pakt o nerozprávaní ako odozvu na problémy v škole. „Mali sme 8 alebo 9 rokov, keď sme začali trpieť a prestali sme rozprávať,“ povedala v interview z roku 1998 pre The New Yorker. Neskôr však novinárke Marjorie Wallace povedala, že sama nevie, prečo to robili. „Skutočne netuším. Je to záhada,“ cituje jej slová BBC.

Príbeh June a Jennifer Gibbons natočila  režisérka Agnieszka Smoczyńska. Dráma The Silent Twins vyšla v roku 2022.
Príbeh June a Jennifer Gibbons natočila  režisérka Agnieszka Smoczyńska. Dráma The Silent Twins vyšla v roku 2022. Zdroj: Focus Features

Alkohol, drogy a podpaľačstvo

Aj keď dvojičky navštívili viacerých odborníkov na duševné zdravie, žiaden z nich sestry nepresvedčil, aby komunikovali s okolím. Logopédka Ann Treharne mala pocit, že June bola k rozprávaniu povoľnejšia, ale Jennifer jej to očným kontaktom zakazovala. „Napadlo mi, že June bola svojím dvojčaťom posadnutá,“ povedala Treharne.

Rodičia svoje dcéry v roku 1977, keď mali 14 rokov, poslali na radu odborníkov do dvoch rôznych internátnych škôl. Cieľom bolo dosiahnuť, aby na seba navzájom nevplývali a pod tlakom okolností začali rozprávať so svojím okolím. Reakcia však bola opačná. Sestry sa ešte viac stiahli do seba. Ako uvádza Metro, June sa často odmietala hýbať a iba nečinne ležala v posteli.

Keď po neúspešnom pokuse o oddelenie začali žiť dievčatá v roku 1979 znova spolu, pustili sa do nového koníčka – písania. I keď pred svetom zväčša mlčali, ich myseľ bola plná fantázie, o čom svedčia zápisky v denníkoch a umelecká knižná tvorba. „Nemohla som uveriť, že tieto dievčatá, ktoré odmietali hovoriť pred vonkajším svetom a boli vnímané ako zombie, mali taký bohatý život plný predstáv,“ povedala novinárka Wallace pre NPR.

S výnimkou jednej knihy však žiadnu nevydali, pretože sa v 18 rokoch dostali do problémov so zákonom. June a Jennifer v tomto veku spoznali dvojicu chlapcov, ktorí ich pripravili o panenstvo a naviedli na drogy a alkohol. Dvojica mladíkov ich však onedlho opustila a dievčatá si voľný čas krátili rozbíjaním okien, krádežami kníh, sprejovaním graffiti či podpaľačstvom. K svojim činom sa na súde v roku 1982 priznali.

Gibbons
Zdroj: BBC/Silent Twin – Without My Shadow

Na psychiatrii so sériovými vrahmi a s mafiánmi

Psychiater William Spry vtedy dievčatám diagnostikoval psychopatickú poruchu osobnosti. Súd ich v roku 1982 umiestnil do prísne stráženého ústavu Broadmoor pre kriminálnikov s duševnými ťažkosťami v dedine Crowthorne. Podľa denníka Daily Mail sa v roku 1982 stali v tom čase najmladšími pacientkami ústavu. A pravdepodobne patrili aj medzi najmenej nebezpečných pacientov.

V danom čase sa v Broadmoore nachádzali známi kriminálnici ako mafiánski bratia Ronnie a Reggie Krayovci či sériový vrah Peter William Sutcliffe, prezývaný Yorkshirský rozparovač. Psychiater Spry tvrdil, že žiadna iná psychiatrická inštitúcia vtedy dvojčatá nechcela prijať a Broadmoor bol lepšou možnosťou než poslať ich do väzenia.

Psychológ Tim Thomas, ktorý takisto pracoval na ich prípade, toto rozhodnutie kritizoval a nechápal, ako mohol Spry onálepkovať dievčatá touto diagnózu bez toho, aby sa s nimi vôbec rozprával. Thomas zároveň naznačoval, že v prípade sestier mohol zohrať rolu ich pôvod a sociálne zázemie. „Keby boli beloškami zo strednej triedy, dopadlo by to inak,“ povedal pre The New Yorker.

Umiestnenie v Broadmoore považuje za nesprávne aj ich mladšia sestra Greta. „Viem, že spravili zlé veci, ale nikoho nezabili. Úplne im to zničilo život. Keby to bolo na mne, žalovala by som Broadmoor. Nedovolila by som, aby im prešlo to, čo spravili,“ povedala pre Daily Mail.

Jennifer vraj zomrela, lebo sa tak dohodli

V ústave strávili dlhých 12 rokov (niektoré zdroje uvádzajú 11), počas ktorých June Gibbons písala kráľovnej Alžbete II. žiadosť o omilostenie. Rozhodnutie vziať dvojičky do najstráženejšej psychiatrie v Británii kritizovala aj novinárka Marjorie Wallace, ktorá dievčatá navštevovala v ústave od ich 18 rokov a stala sa ich hlasnou podporovateľkou.

„Dvanásť rokov boli zavreté v prísne stráženej nemocnici, kde sa stretávali najmä s vrahmi, násilníkmi a ťažko narušenými pacientmi práve vo veku, keď už mali vykročiť do sveta ako talentované mladé ženy, ktorými mohli byť,“ cituje slová Wallace z jej knihy Daily Mail. Trvalo celých 12 rokov, kým padlo rozhodnutie, aby dvojičky presunuli na psychiatriu Glanrhyd Hospital s nižším stupňom ochrany.

Ešte pred odchodom z Broadmooru ich v marci 1993 prišla pozrieť Marjorie Wallace. Zo slov, ktoré jej vtedy povedala Jennifer, však dostala obrovský strach. „Budem musieť zomrieť,“ informovala novinárku. Tá o svojich zisteniach povedala lekárom, ktorí ju ubezpečili, že dievčatám pod dohľadom nič nehrozí. Lekári sa však mýlili.

Deviateho marca 1993, keď June a Jennifer prevážali na psychiatriu s nižším stupňom stráženia, Jennifer zomrela. Po pitve lekári usúdili, že Jennifer mala nediagnostikovanú akútnu myokarditídu. V jej tele lekári nenašli jed ani žiadnu inú látku, ktorá by u 29-ročnej Jennifer spôsobila smrť. Doktori z Glanrhyd Hospital tvrdili, že zdravotné problémy mohli u nej vyvolať aj lieky, ktoré počas 12-ročného pobytu v Broadmoore dostávala. O príčine smrti Jennifer Gibbons dodnes koluje množstvo teórií.

Keď sa novinárka o niekoľko dní neskôr stretla s June, preživšia sestra začala rozprávať tak, ako keby predtým takmer celých 30 rokov hovorila každý jeden deň. Odrazu otvorene komunikovala nielen s reportérkou, ale aj s cudzími ľuďmi. Marjorie Wallace vysvetlila, že smrť jednej z nich bola údajne ich spoločným rozhodnutím. Jedna z nich vraj musela zomrieť, aby tá druhá mohla žiť. „Musela zomrieť. To bol náš osud,“ povedala June novinárke podľa Los Angeles Times.

June Gibbons v apríli tohto roku oslávi 60 rokov. Žije vo Walese v prenajatom byte neďaleko svojich rodičov. Podľa sestry Grety sa stretáva prevažne s rodinou a žije pokojným životom v ústraní. Naďalej zostala veľmi dobrou priateľkou s novinárkou Marjorie Wallace, uvádza BBC.
Domov
Zdieľať
Diskusia