Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
16. decembra 2022, 9:30
Čas čítania 5:11
Tímea Krauszová

Slovenka Paulína len chcela predať staré outfity, stratila takmer 1 000 €: takto pracujú podvodníci na platforme Vinted

REFRESHER PODVOD REPORTÁŽE ZO SLOVENSKA SPRÁVY Z DOMOVA
Uložiť Uložené

Pouč sa z chýb iných, aby aj teba neokradli o peniaze.

Martina sa sťahovala z rodičovského domu do Bratislavy. Vypratala si šatník a časť z neho odfotila a nahodila na Vinted – nech oblečenie, ktoré už nevynosí, nevyjde navnivoč. Na stránku mala dobré recenzie od známych a príbuzných, takže sa registrovala, zverejnila ponuku a čakala. „Hneď som mala správu, že niekto chce kúpiť jednu košeľu. Prišiel mi mailom link, na ktorý som klikla.“

Odporúčané
Slovenka Jarmila robí kamionistku: O prostitútky sa šoféri občas pobijú. Bagetu z pumpy by som nikdy nezjedla (Rozhovor) Slovenka Jarmila robí kamionistku: O prostitútky sa šoféri občas pobijú. Bagetu z pumpy by som nikdy nezjedla (Rozhovor) 9. decembra 2022, 15:30

Bola to jej prvá transakcia a nevedela, ako nákup a predaj na populárnej litovskej platforme funguje. Na webstránke, kam sa preklikla, od nej žiadali údaje z platobnej karty. Vyplnila ich a vzápätí prišla o sto eur. A to ešte nevedela, že ju podvodníci pripravia o ďalšie peniaze.

Portál Vinted má momentálne veľmi aktívnu marketingovú kampaň so širokou distribúciou, okrem sociálnych sietí ho vidieť aj na bilbordoch či v televízii. Registruje sa na ňom veľa ľudí a priamo na diskusných fórach vidieť, že na ňom pribúdajú aj podvody.

V minulosti na ne už upozorňovala slovenská polícia, o podvodoch v Česku reportovali naši kolegovia z českej redakcie. Pozreli sme sa na to, ako podvodníci operujú, a prinášame ti jednoduché rady, ako si overiť, či aj tebe nepíše niekto s úmyslom okradnúť ťa o peniaze.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pexels/Andrew Neel

Poslali mi formulár na vrátenie peňazí

Martina sa stala obeťou podvodníkov v máji 2022. Stránka, na ktorú sa preklikla, jej ukázala nejakú paniu, ktorá si údajne chce košeľu kúpiť. Na to však musela Martina zadať údaje z karty.

„Ešte mi prišiel aj ďalší email, že mi bude stiahnutý nejaký poplatok na overenie. O tom som už počula, zvyčajne je to pár centov, takže som kartu naťukala.“ Vzápätí jej však z účtu zmizlo sto eur. Prekvapilo ju, že by overovacia platba bola takáto vysoká, no počkala zhruba pol hodiny, či sa jej peniaze vrátia.

Odporúčané
GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity 10. februára 2024, 17:00

V aplikácii Vinted na mobile jej potom vyskočilo okienko s centrom pomoci. Ozvala sa jej neznáma žena s tým, že jej pomôže získať peniaze späť. Potvrdila jej, že stiahli sto eur, a povedala Martine, aby ešte počkala.

Kedy jej začala blikať výstražná kontrolka

Domov
Zdieľať
Diskusia