Aj napriek rastúcej prevahe online uzatvárania stávok, ostávajú mnohí tipéri verní návštevám kancelárií.
Počas MS v Katare zaplavili televízny éter reklamy na stávkové kancelárie. Pred zápasmi, počas prestávok aj po zápasoch futbalového šampionátu sú diváci konfrontovaní s minútami reklám plných lákavých ponúk na štedré vstupné benefity, vecné ceny, ale aj členstvo v komunite a zintenzívnenie vzrušenia zo zápasov.
Hoci dnes už online uzatváranie stávok takmer úplne nahradilo fyzické návštevy pobočiek kancelárií, zopár spoločností ešte na „starú školu“ tipérov nezanevrelo. Ostrieľaní bratislavskí tipéri dnes nájdu svoje obľúbené prevádzky v obchodných centrách, ale aj priamo na uliciach.
Ich steny zdobia desiatky hárkov A4 s rozpismi kurzov všetkých možných aj nemožných športov a líg. Nad hlavami tipujúcich, zvierajúcich ostré ceruzky, prebieha teletext, reklamné zvučky aj virtuálne zápasy „e-športov“. Aj na tie sa dá dnes uzatvárať stávky.
„Simulované zápolenia virtuálnych pretekárskych áut či futbalových mužstiev trvajú len zlomok času skutočných podujatí. Je to relatívna novinka, no napríklad tento pán na ne rád tipuje“, naznačí Lucia spoza pokladnice a bradou ukáže na pána v šiltovke.
Známeho stálo tipovanie život. Úspechom je už nebyť v strate
Sedemdesiatnik Stano začínal tipovať ešte v historicky prvej stávkovej kancelárii v Bratislave. Pred pobočkou na Mariánskej, ktorá funguje dodnes, vraj kedysi stávali „fronty“ ľudí. Dnes, keď ich je v pobočkách výrazne menej, má Stano konečne dosť času. Uzatváraniu stávok sa venuje dlhých 56 rokov. Športová vášeň mu ostala od príslovečných „čias Márie Terézie“, keď hrával súťažne hádzanú.
Dnes svoje hráčske skúsenosti využíva pri tipovaní mužskej aj ženskej Ligy majstrov. Práve hádzaná mu zo všetkých športov prináša najstabilnejšie výhry. Tipuje aj iné, no zásadne mediálne exponované súťaže v hokeji a futbale dvakrát do týždňa. Označuje sa za rekreačného tipéra a drží sa dvoch zásad: vždy tipuje maximálne 3 zápasy a nikdy neočakáva, že vyhrá. Ak sa mu výnimočne zadarí, peniaze si odloží „na dovolenku“.
Životnú úroveň mu tipovanie zásadne nezlepšuje a úspechom je pre neho už to, keď je v miernom pluse. Pozná priveľa odstrašujúcich prípadov. Chorobné uzatváranie stávok považuje za horšie ako alkohol.
„Keď sa zrúbete, na druhý deň nepijete, stávkovať však pôjdete. Deväťdesiatpäť percent ľudí nevyhráva. Napriek tomu stále veria, že to raz prelomia, a investujú aj posledné peniaze. Je to ako drogy. Môj známy bol kedysi úspešný. No potom sa mu prestalo dariť a začal zadlžovať seba aj rodinu. Neskôr ho našli obeseného v záhrade. Nechal po sebe aj list, v ktorom písal, aby mu rodina odpustila. Psychicky nezvládol, že ho prenasledovali veritelia,“ zverí sa Stano.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo si myslia tipéri o manipulácií zápasov.
- Prečo napriek online tipovaniu navštevujú kamenné prevádzky.
- Ako ovplyvňuje tipovanie ich vnímanie športu.
- Ako sa podľa nich dá bojovať so závislosťou.