Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Tento článok je PR správa spoločnosti JTRE.
28. októbra 2022 o 9:30
Čas čítania 2:46
Sponzorovaný obsah

Neriskuj vyhorenie. Tieto tipy ti ukážu, ako si lepšie rozvrhnúť čas a dosiahnuť work-life balans

ZAUJÍMAVOSTI PRÁCA
Uložiť Uložené

Bez dostatočného odpočinku a regenerácie tela aj mysle ti môže hroziť strata motivácie, nechuť do práce či dokonca vyhorenie.

Drvivá väčšina zamestnancov trávi až tretinu svojho pracovného času na stretnutiach a videohovoroch. Pridaj si k tomu odpisovanie na e-maily, telefonáty a, samozrejme, samotnú prácu a celý deň máš vyplnený tak, že v dôsledku zaneprázdnenosti odkladáš relax, záľuby aj svoje koníčky. Nasledujúcich pár krokov ti s tým však môže pomôcť. Ukážu ti, ako si lepšie rozvrhnúť čas a dosiahnuť work-life balans.

Mysli na seba

Pri plánovaní nadchádzajúceho týždňa či mesiaca je dôležité stanoviť si priority. Práca je dôležitá, no nemôže ti ukrajovať zo života na úkor času stráveného s rodinou a priateľmi, športu či kultúry.

Skús si teda začať plánovať aktivity dopredu a každý deň si vyhraď aspoň pár hodín pre seba. Zapíš si do diára beh, tréning vo fitku či návštevu kina a uvidíš, že sa ti bude ľahšie odchádzať z kancelárie s vedomím, že túto aktivitu už máš dlho naplánovanú a tešíš sa na ňu.

Samozrejme, niekedy je nutné v práci „zamakať“ a dokončiť dôležitú prezentáciu či vypracovať zadanie do tendra, no pri permanentnom maximálnom nasadení stúpa riziko vyhorenia, ktorému čelia čoraz mladší ľudia.

práca, povinnosti
Zdroj: Shutterstock

Oddych na prvom mieste

Kto tvrdo pracuje, mal by adekvátne oddychovať. Bez dostatočného odpočinku a regenerácie nielen tela, ale aj mysle, ti môže hroziť strata motivácie, nechuť do práce či dokonca spomínané vyhorenie.

Dôležitý je denný režim, ktorého pevnou súčasťou by malo byť aspoň sedem hodín spánku. Ideálne je ísť spať a zobúdzať sa každý deň v približne rovnakom čase, aby si naše telo a organizmus zvykli na režim. Vďaka pravidelnosti budeš lepšie zvládať každodenné výzvy nielen v práci.

Okrem spánku by si mal každý z nás vyčleniť čas na koníčky a hobby, ktoré nás bavia, napĺňajú a umožňujú nám odreagovať sa od každodenného zhonu. Je jedno, či je to šport, kultúra alebo čas strávený s priateľmi. Výhodou je, keď presunom za týmito aktivitami nemusíš strácať hodiny voľného času stráveného v zápchach. Preto je dôležité aj miesto, kde sa počas práce nachádzaš.

Westend Biznis zóna.
Westend Biznis zóna. Zdroj: JTRE

Kľúčová je lokalita

Zamestnanie si väčšinou vyberáme najmä podľa výšky platu, benefitov či prestíže danej spoločnosti a kariérneho potenciálu. Netreba však zabúdať na dobrú lokalitu, ktorá spĺňa všetky kritériá na to, aby ste v nej mohli pracovný život skĺbiť s tým súkromným.

Dobrým príkladom sú kancelárie v mestskej štvrti Eurovea City pri Dunaji, kde môžu zamestnanci využiť bohatú občiansku vybavenosť, ktorú okolie ponúka. Ráno stihneš tréning vo fitnescentre alebo beh popri Dunaji, cez obed skočíš na poštu vybaviť nutnosti a po práci môžeš s kamošmi navštíviť kino či dať si dobrú večeru na promenáde.

To všetko bez povinnosti strácať čas presunmi v aute, keďže sa všade dostaneš pešo, bicyklom či MHD. Podľa prieskumu agentúry MN Force pre developera J&T Real Estate je práve blízkosť zastávky hromadnej dopravy najdôležitejším atribútom pre ľudí pracujúcich v kanceláriách. Ako veľmi dôležitú alebo dôležitú ju označilo až 82 percent respondentov.

Čas na voľnočasové aktivity ušetríš aj v biznis štvrti Westend na Patrónke. Môžeš si nakúpiť v potravinách či drogérii, absolvovať vyšetrenie u zubára a počas obednej pauzy si stihneš vyvetrať hlavu na neďalekej Železnej studienke. Tá je obľúbeným miestom Bratislavčanov a si tam do 5 minút peši. 

Zapojiť sa musí aj zamestnávateľ

Po ére práce z domu sa manažéri a riaditelia snažia dostať zamestnancov späť do kancelárií aspoň v rámci takzvaného hybridného modelu práce. Mnoho ľudí však zistilo, že vedia podávať rovnaké pracovné výkony z domu a dochádzaniu do práce sa snažia vyhýbať. No na diaľku zase viazne spolupráca, ťažko sa buduje lojalita a firemná kultúra a nové manažérske smery sú postavené na spolupráci v tímoch, čo je v protiklade s homeofficeom.

Eurovea City.
Eurovea City. Zdroj: JTRE

O to viac by mali zamestnávatelia dbať o to, aby sa na pracovisku cítili zamestnanci dobre a mali v nej potrebné zabezpečenie. Atraktívny dizajn, dobrá dopravná dostupnosť aj okolitá vybavenosť sú dôležité kritériá, podľa ktorých sa zamestnanci rozhodujú, či sa dostavia do kancelárie alebo ostanú pracovať doma. Napríklad zeleň v okolí kancelárie oceňuje podľa prieskumu MN Force až 64 percent opýtaných.

Práve štvrte ako Westend, Eurovea City, River Park či Zuckermandel ponúkajú množstvo atribútov, ktoré zatraktívňujú pracovné prostredie. Okrem rôznych možností športového vyžitia v spojení s prírodou ponúkajú aj služby, zábavu, reštaurácie či ďalšie prvky vybavenosti uľahčujúce zamestnancom zladiť súkromie s prácou a tým dosiahnuť vysokú úroveň work-life balansu.

Domov
Zdieľať
Diskusia