Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
6. júla 2022, 19:26
Čas čítania 0:53
Ema Stanovská TASR

WHO plánuje znovu zvolať núdzový výbor pre šírenie opičích kiahní. V Európe je viac ako 80 percent prípadov z celého sveta

NEWS OPIČIE KIAHNE SPRÁVY ZO SVETA WHO
Uložiť Uložené

Ako vyplýva z údajov Svetovej zdravotníckej organizácie, v 58 krajinách sa doteraz potvrdilo viac ako 6000 prípadov.

Svetová zdravotnícka organizácia WHO znovu zvolá svoj núdzový výbor pre šírenie opičích kiahní. V stredu to v Ženeve oznámil generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.


„Plánujem znovu zvolať núdzový výbor, aby mal aktuálne informácie o vývoji epidémie opičích kiahní a implementácii protiopatrení,“ povedal Tedros. Výbor podľa jeho slov zasadne v týždni od 18. júla, no v prípade potreby aj skôr.


„Naďalej ma znepokojuje rozsah a šírenie vírusu,“ uviedol šéf WHO. Výzvou podľa jeho slov naďalej zostáva testovanie.

Odporúčané
WHO: Opičie kiahne s najväčšou pravdepodobnosťou celosvetovú pandémiu nespôsobia WHO: Opičie kiahne s najväčšou pravdepodobnosťou celosvetovú pandémiu nespôsobia 30. mája 2022, 17:10

„Európa je v súčasnosti epicentrom epidémie a celosvetovo zaznamenáva viac ako 80 percent prípadov opičích kiahní,“ dodal Tedros.


Ako vyplýva z údajov Svetovej zdravotníckej organizácie, v 58 krajinách sa doteraz potvrdilo viac ako 6000 prípadov.


Núdzový výbor WHO v súvislosti s opičími kiahňami zasadol v júni a rozhodol, že situácia si nevyžaduje vyhlásenie globálneho stavu zdravotnej núdze.

Opičie kiahne sú pomerne zriedkavé ochorenie, ktoré sa vyskytuje väčšinou v krajinách strednej a západnej Afriky. Spôsobuje ho vírus, ktorý patrí do tej istej rodiny vírusov ako pravé kiahne. Je však oveľa menej nebezpečný a nákazlivý než jeho smrtiaci príbuzný.


Medzi prejavy opičích kiahní patria napríklad horúčka, bolesť hlavy a vyrážky. Prípady tohto ochorenia sa v súčasnosti objavujú v západnej Európe, ako aj v Spojených štátoch, Kanade a Austrálii.

Všetky kľúčové informácie o opičích kiahňach vysvetlil v rozhovore pre Refresher virológ Boris Klempa.

Domov
Zdieľať
Diskusia