Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou skpodcasty.sk
15. júna 2022, 11:30
Čas čítania 1:08
Matej Ohrablo

Slovenských podcastov je už vyše 2 400, celosvetovo prekročil počet 4 milióny

TECH PODCASTY
Uložiť Uložené

Podľa posledného prieskumu počúva na Slovensku podcasty aspoň raz týždenne 22 percent ľudí.

Slovenských podcastov existuje dnes už vyše 2 400, pritom ešte pred piatimi rokmi ich bolo menej ako 500. Vyplýva to z analýzy, ktorú vytvoril portál Skpodcasty.sk. Web zhromažďuje všetky slovenské podcasty.

„Monitorujeme otvorené zdroje, ako je Podcast Index alebo zoznam Apple Podcastov, a keď pribudne slovenský podcast, automaticky ho pridáme do zoznamu na Skpodcasty.sk,” vysvetľuje spoluzakladateľ webu Dávid Tvrdoň.

skpodcasty.sk
Zdroj: skpodcasty.sk

Celosvetovo už 4 milióny podcastov

Spotify nedávno ohlásilo, že má na platforme vyše 4 milióny podcastov a rovnaký počet uvádza aj najväčšia otvorená databáza Podcast Index.

Inštitút Reuters na Oxfordskej univerzite vo svojej najnovšej štúdii Digital News Report uvádza, že podcasty aktívne počúva 34 percent ľudí. Ide o nárast o 3 percentuálne body oproti minulému roku.

Podľa posledného merania prieskumnej agentúry Go4insight z novembra minulého roka počúvalo podcasty aspoň raz týždenne 22 percent populácie na Slovensku. Takmer polovica respondentov tvrdila, že podcasty počúva.

Na Slovensku síce existujú databázy slovenských podcastov, ako je portál Podmaz od Rádia Expres alebo Audiolibrix, no ich zoznamy nie sú kompletné.

„Cieľom Skpodcasty.sk je pomáhať poslucháčom objavovať nové slovenské podcasty a počúvať ich v niektorej z populárnych aplikácií ako je Spotify alebo Apple Podcasty, nie na webstránke,” dodáva Tvrdoň.

Väčšina ľudí počúva na mobile

Inštitút Reuters minulý rok zistil, že poslucháči v Európe objavujú podcasty najčastejšie cez vyhľadávanie na internete. Avšak k pravidelnému počúvaniu dochádza práve cez mobilnú aplikáciu.

Podobne ako vo svete, aj na Slovensku podľa prieskumu Go4insight počúva vyše 60 percent ľudí podcasty prostredníctvom mobilného telefónu.

„Je oveľa ľahšie vytvoriť zvyk počúvania podcastov cez podcastovú aplikáciu než na webe,” vysvetľuje Tvrdoň.

skpodcasty.sk
Zdroj: skpodcasty.sk

Pre tvorcov podcastov sú na Skpodcasty.sk dostupné aj top rebríčky Spotify a Apple Podcastov, aby si mohli ľahko prehliadať najnovšie trendy počúvanosti na Slovensku.

*Autor článku spolupracuje na tvorbe webu Skpodcasty.sk.

Domov
Zdieľať
Diskusia