Vládna strana Právo a spravodlivosť mala o ruskej vine pochybnosti už bezprostredne po tragédii.
Pád poľského lietadla, ktorý si v roku 2010 vyžiadal životy 96 ľudí vrátane vtedajšieho prezidenta Lecha Kaczyňského, zapríčinili výbušné zariadenia. Výsledky vyšetrovania tragédie pri ruskom meste Smolensk dnes uverejnila špeciálna poľská vyšetrovacia komisia.
Vo svojej správe, ktorú zverejnila na internete po prvý raz uvádza, že „skutočnou príčinou katastrofy v Smolensku boli dve explózie v konečnej fáze letu“. Stopy výbušnín našli podľa stanoviska komisie na viacerých fragmentoch lietadla. Výbušniny sa podľa komisie mohli na lietadlo dostať počas predchádzajúcej opravy stroja, ktorá prebehla v ruskom závode výrobcu Aviakor v meste Samara, patriacom ruskému oligarchovi Olegovi Deripaskovi.
The plane crash in which former President 🇵🇱 Lech Kaczyński died in 2010 was not an accident but an assassination, the long-awaited report published Monday by the subcommittee investigating the Smolensk air disaster has found.
— EURACTIV (@EURACTIV) April 12, 2022
✒️ @Krzysztoszek_A https://t.co/8xyKEPeGPP
Vládna komisia v správe z vyšetrovania naznačuje hypotézu, že výbušniny mohli byť nastražené zámerne s cieľom zneškodnenia poľského prezidenta, ktorý bol známy svojou protiruskou rétorikou aj politikou. Dvojička zosnulého prezidenta a súčasný predseda vládnucej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczyňski už v nedeľu vyhlásil, že išlo o „útok“, na ktorom sa údajne podieľali páchatelia z Poľska aj Ruska.
Jaroslaw Kaczyňski pri spomienkovej ceremónii pri príležitosti 12. výročia leteckého nešťastia vyzval na vypátranie a potrestanie páchateľov. Jeho brat Lech bol v roku 2010 súčasťou delegácie, ktorá sa osudným lietadlom vracala z účasti na pietnej spomienke za obete Katynského masakra.
Poľská vládna strana Právo a spravodlivosť už roky spochybňovala pôvodné dohady o príčinách nehody, ktoré ukazovali na nepriaznivé poveternostné podmienky či neúmyselné chyby poľských pilotov a ruských dispečerov.
Niektorí predstavitelia strany Právo a spravodlivosť už bezprostredne po nešťastí pripisovali vinu priamo Vladimirovi Putinovi, keďže Rusko odmietlo trosky lietadla odovzdať, kým neukončilo vlastné vyšetrovanie, na základe ktorého akúkoľvek zodpovednosť kategoricky poprelo.