Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
6. apríla 2022, 10:11
Čas čítania 0:57
Viktor Kniš TASR

Najvyššie postavený dôstojník armády USA chce viac vojakov na východnej hranici NATO. Krajiny majú stavať základne

NEWS VOJNA NA UKRAJINE
Uložiť Uložené

Vojaci by podľa dôstojníka mali zostať na východnej hranici NATO natrvalo.

Najvyššie postavený dôstojník armády USA Mark Milley v utorok vyjadril presvedčenie, že na územie členských krajín NATO vo východnej Európe by malo byť vyslaných ešte viac amerických vojakov, aby odradili Rusko od ďalšej agresie, informuje The Guardian.


Podľa Milleyho je potrebné na východné krídlo Aliancie vyslať viac amerických vojakov, ktorí by tam boli trvale rozmiestnení a rotovali by medzi viacerými stálymi základňami, ktoré by zriadili partneri z NATO. Tým by sa podľa neho skombinoval princíp rotácie so stálym rozmiestnením.

Americkí vojaci
Na snímke americkí vojaci na bojovom vozidle počas prebiehajúceho cvičenia Saber Strike vo vojenskom výcvikovom priestore Lešť 7. marca 2022. Zdroj: TASR

Mali by zriadiť trvalé základne

„Domnievam sa, že mnohí naši európski spojenci, hlavne tí z pobaltských krajín, Poľska, Rumunska, prejavujú veľkú, veľkú ochotu zriadiť stále základne. Oni ich postavia a zaplatia príslušné náklady,“ povedal kongresmanom generál Milley.


Generál vyjadril presvedčenie, že Ruskom rozpútaný konflikt na Ukrajine je najväčšou hrozbou pre mier a bezpečnosť v Európe a možno aj na celom svete za 42 rokov jeho vojenskej služby.


Pripomenul pritom, že aj druhú svetovú vojnu rozpútali mocnosti, ktoré sa pokúsili meniť hranice prostredníctvom vojenskej agresie.


Na súčasnej situácii je podľa generála Milleyho pozitívne to, že slobodný svet sa mobilizuje a je odhodlaný nedopustiť, aby v Európe vypukla ďalšia veľká vojna. Konflikt rozpútaný Ruskom na Ukrajine podľa jeho odhadu nebude krátky a bude sa rátať minimálne na roky.


Momentálne je v európskych krajinách rozmiestnených viac než 100-tisíc amerických vojakov. Pred ruským útokom na Ukrajinu ich tam bolo približne 80-tisíc.

V Refresheri ti každodenne prinášame aktuálne správy zo sveta. Viac noviniek nájdeš v našej sekcii news.
Domov
Zdieľať
Diskusia