Tieto čierne diery sú vzdialené od Zeme 1,2 miliardy svetelných rokov.
Vo vesmíre sa približne o tri mesiace zrazia dve obrovské čierne diery. Vedci hovoria, že ich hmotnosť sa rovná stovkám miliónov Sĺnk a nič podobné doposiaľ nevideli. Supermasívne čierne diery sú od Zeme vzdialené 1,2 miliardy svetelných rokov.
„Vzdialenosť medzi týmito dvoma čiernymi dierami sa za tri roky zmenšila z jedného svetelného roku na jeden svetelný mesiac,“ povedal pre český portál Seznam Zprávy odborník z oddelenia kozmológie a gravitačnej fyziky Fyzikálneho ústavu Akadémie vied ČR Ignacy Sawicki.
Po zrážke by mohlo dôjsť k vzniku ultraľahkých častíc – neutrín, píše sa v časopise Science. Tieto častice zachytáva detektor IceCube, ktorý sa nachádza na južnom póle Zeme.
Ide však len o vedecké predpoklady. Čierne diery sa totiž priamo pozorovať nedajú. V spomínanej galaxii spozorovali premenlivé kolísavé žiarenie, čo si nevedia vysvetliť inak ako prítomnosťou dvoch približujúcich sa čiernych dier. Ak by k zrážke skutočne došlo, mohlo by to podľa Sawického zásadne ovplyvniť vedecké poznatky o evolúcii galaxií.
„Astronómovia predpokladajú, že galaxie boli najskôr malé a postupom času sa zrážali, spájali sa s inými a tým sa zväčšovali. Uprostred väčšiny galaxií sú čierne diery, ktoré tento proces eventuálne nasledujú,“ vysvetlil zrážku odborník. Dodal však, že ide iba o vedecké predpoklady.
Supermasívne čierne diery sú výnimočné svojimi rozmermi a hmotnosťou. Bežné čierne diery sú menšie a ich zrážky už vedci v minulosti pozorovali.