Zodpovedali sme všetko, čo by ťa mohlo pri kúpe takýchto výrobkov zaujímať.
Nakupuješ v obchode zlacnené potraviny so žltým štítkom? Po novom nebudú na predaj už len výrobky, ktorým sa blíži dátum minimálnej spotreby, ale aj tie, ktoré ju majú už nejaký čas za sebou.
Zisťovali sme preto, o ktoré konkrétne potraviny pôjde, či je ich konzumácia „po záruke“ bezpečná, ale i to, čo obchodné reťazce budú musieť zabezpečiť, aby mohli takéto výrobky predávať. Hovorca ministerstva pôdohospodárstva Richard Pekar nám pomohol zodpovedať všetko, čo by ťa mohlo pri kúpe takýchto výrobkov zaujímať.
Zmena zákona o predaji potravín má za úlohu pomôcť nielen obchodníkom dopredať zásoby, ale aj životnému prostrediu. Očakáva sa, že zníži množstvo zbytočne produkovaného odpadu – vyhadzovaním ešte použiteľných potravín.
Máš rád, keď si môžeš prečítať všetky informácie, ktoré sa ťa týkajú, prehľadne, pohodlne a „ľudsky“? My sa ich preto snažíme zhromaždiť, zodpovedať všetky tvoje otázky a podať ti informácie takou formou, aby si bol stále v obraze. Ak sa ti náš formát Otázky a odpovede páči, môžeš nás podporiť tak, že sa pridáš do klubu Refresher+.
Od ktorého dátumu budú obchody predávať potraviny po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti?
Tento termín zatiaľ nie je istý. Všetko závisí od dĺžky legislatívneho procesu v parlamente. Podľa aktuálneho návrhu zákona by sa však mali potraviny po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti dostať na pulty obchodov už 1. júna tohto roku.
O ktoré konkrétne druhy potravín pôjde?
Pôjde o potraviny, ktoré sú označované dátumom minimálnej trvanlivosti, tzv. „DMT“. Medzi ne patria napríklad cestoviny, cukor, sušené ovocie, med, ryža, ocot, rozpustná káva, kečup, horčica a mnoho ďalších.
Prečo budú potraviny predajné práve v lehote 45 dní po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Do koľkých dní môžeš bezpečne zjesť potraviny, ktoré si zakúpiš už po uplynutí lehoty minimálnej trvanlivosti.
- Koľko za takéto potraviny v obchode zaplatíš.
- Ako a či budú oddelené od ostatných potravín.
- Na čo konkrétne si musíš dávať pozor pri kúpe potravín s uplynutou lehotou minimálnej trvanlivosti.
- Aký je rozdiel medzi „minimálnou trvanlivosťou“ a „dátumom spotreby“.
- Aké potraviny po záruke nekúpiš ani po zmene zákona.