Olympijský výbor hovorí o nepodložených obvineniach a aplikácia je podľa neho v poriadku.
Aplikáciu My2022 si musí povinne nainštalovať každý účastník zimných olympijskych hier v Pekingu a nahrať do nej informácie o vakcinácii a testovaní v súvislosti s covidom-19. Objavili sa však závažné pochybnosti o jej bezpečnosti.
Kanadská spoločnosť zaoberajúca sa kyberbezpečnosťou a súkromím na internete The Citizen Lab našla pri testovaní kódovacieho mechanizmu aplikácie My2022 zásadný problém, ktorý môže viesť k nezakódovaniu osobných dát a ich úniku tretím stranám.
Globalvoices informuje, že iná firma, Internet 2.0., ktorá sleduje čínsky technologický vývoj dlhodobo, dokonca športovcom a členom delegácií odporúča používať jednorazové telefóny, ktoré by nechali v Číne. Na ešte lepšiu ochranu citlivých osobných dát radí aj používať dočasnú e-mailovú adresu.
Citizen Lab o slabom zabezpečení aplikácie vedela už od 3. decembra, no verejnosť informovala až po vypršaní obdobia, ktoré nechala jej developerovi na opravenie nedostatkov. Firma poukazuje aj na cenzorský potenciál aplikácie, keďže si pri jej analýze všimla aj zoznam 2 000 tzv. ilegálnych slov, medzi ktoré patrí Tibet, Xinjang či Dalai Lama.
Toronto-based lab finds security flaws, censorship framework in MY2022 app all participants in Beijing Olympics must usehttps://t.co/I6KVZmGFuX
— CP24 (@CP24) January 19, 2022
Americká, nemecká i austrálska olympijská federácia pre obavu spojenú so špionážnymi snahami Číny odporúča svojim delegáciám použiť tzv. „burner phone“. Holandská federácia odporučila svojej delegácii necestovať ani s vlastnými osobnými počítačmi a britská delegácia podľa Guardian svojim reprezentantom dokonca ponúka telefóny na zapožičanie počas trvania hier.
Medzinárodný olympijský výbor (IOC) tvrdenia o nebezpečnosti aplikácie odmieta a odvoláva sa na vlastné štúdie od dvoch nezávislých bezpečnostných spoločností.