Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
8. januára 2022, 9:30
Čas čítania 5:04
Dominik Vetrák

10 mŕtvych hercov z Harryho Pottera

FILMY A SERIÁLY HARRY POTTER
Uložiť Uložené

Prvý diel Harryho Pottera vyšiel pred 20 rokmi. Za ten čas sme prišli o množstvo slávnych hercov, ktorí sa v ságe objavili.

V sobotu sme videli špeciálne stretnutie hercov z Harryho Pottera. Udialo sa pri príležitosti 20. výročia prvého filmu. Z detských hercov sa odvtedy stali dospelí ľudia, keďže v ságe začínali ako 11-roční.

Niektorí dospelí herci sa zasa museli vyrovnať so zdravotnými problémami a s úmrtiami svojich blízkych kolegov. V dnešnom článku sa pozrieme na všetkých hercov z Harryho Pottera, ktorí už medzi nami nie sú. A je ich prekvapivo veľa. 

Odporúčané
50 najočakávanejších filmov roka 2022 50 najočakávanejších filmov roka 2022 1. januára 2022, 9:30

1. Richard Griffiths – strýko Vernon (1947 – 2013)

Slovenskému divákovi sa to nezdá, ale väčšina hereckého zoskupenia v Harrym Potterovi bola plná hereckých hviezd a legiend. Nie síce celosvetovej, ale tej britskej televízie a filmu určite. Griffiths k nim patril tiež, keďže mal za sebou 50-ročnú kariéru v televízii, vo filme, v divadle a rádiu.

Za svoju prácu získal aj cenu Tony, ktorá sa udeľuje výhradne tvorcom a hercom z broadwayských hier. Zomrel ako 65-ročný po problémoch so srdcom. V Potterovi stvárnil krutého a neférového strýka Vernona, ktorý Harryho nenávidel a vychovával ho len kvôli svojej žene Petunii a sčasti aj zo strachu. 

Harry Potter
Zdroj: Warner Bros.

2. Richard Harris – profesor Dumbledore (1930 – 2002)

Až príliš veľa divákov si neuvedomuje, že profesora Dumbledora po dvoch častiach preobsadili. Zaujímavé je i to, že zmenili aj vizuálny dizajn postavy, konkrétne jeho bradu. Keby si pozeral Pottera jeden film za druhým, všimneš si aj to, že Dumbledore sa správa o čosi odlišnejšie. Aj to je zásluha hercov, ktorí postavám vždy prinesú niečo nové, vlastné a originálne.

Odporúčané
HARRY POTTER KVÍZ: Prečo prerušili hostinu počas Halloweenu a kto zradil Potterovcov? Otestuj sa, či si pamätáš detaily z kníh HARRY POTTER KVÍZ: Prečo prerušili hostinu počas Halloweenu a kto zradil Potterovcov? Otestuj sa, či si pamätáš detaily z kníh 28. októbra 2023, 11:00

Richard Harris zomrel vo veku 72 rokov niekoľko mesiacov po tom, čo mu diagnostikovali rakovinu. Režisér prvých dvoch dielov Chris Columbus spomínal na to, ako herec najprv rolu odmietal. Keď sa s ním stretli, vypil asi šesť pív (pretože už alkohol nepil a pivo podľa neho nebol alkohol) a povedal im, že jeho vnučka ho prosí, aby Dumbledora stvárnil. A tak aj spravil.

Harry Potter
Zdroj: Warner Bros.

Harris režiséra úsmevne varoval: „Ak ma preobsadíš, tak ťa, ku*va, zabijem.“ Columbus sa len usmial s tým, že netuší, o čom hovorí, a že sa o niekoľko týždňov uvidia na natáčaní trojky. O 10 dní neskôr videl v správach, že Richard Harris zomrel. Na jeho Dumbledora nikdy nezabudneme.

Odporúčané
Harry Potter oslavuje 20 rokov. Týchto 10 zaujímavostí o ňom (možno) nevieš Harry Potter oslavuje 20 rokov. Týchto 10 zaujímavostí o ňom (možno) nevieš 16. novembra 2021, 12:30

3. Rob Knox – Marcus Belby (1989 – 2008)

Rob Knox je najmladším hercom z Pottera, ktorý už nežije. Zahral si len malú rolu, a to žiaka Marcusa Belbyho na jednom zo Slughornových VIP večierkov. Herca zabil istý Kate Bishop, ktorý vtedy zranil ďalších 5 ľudí kuchynským nožom. Chytil akýsi záchvat agresie a hnevu a napádal ľudí. Knox vyštartoval pred klub ochraňovať svojho mladšieho brata, čo ho stálo život.

Harry Potter
Zdroj: Warner Bros.

4. Dave Legeno – Fenrir Greyback (1963 – 2014)

Legeno ovládal bojové umenia a vierohodne stvárnil slizkého vlkolaka Greybacka, ktorý sa veľmi ochotne pridal k Smrťožrútom. Všetci diváci si pre neho priali veľmi krutý koniec, nakoniec však obišiel celkom dobre. Horšie to už bolo s jeho hereckým predstaviteľom. Dave Legeno zomrel vo veku 50 rokov v kalifornskom Death Valley. Našli ho turisti. Legena zradilo zdravie pri vysokých teplotách. 

Harry Potter
Zdroj: Warner Bros.

5. Roger Lloyd-Pack – Bartemius Crouch sr. (1944 – 2014)

Za ten krátky čas, čo bol Barty Crouch starší na obrazovke, si ho diváci nesmierne obľúbili. Aj preto mnohých mrzí, že autorka kníh J. K. Rowling zabila jeho postavu príliš skoro. Jeho herecký predstaviteľ Roger Lloyd-Pack postavu oživil veľmi charizmatickým spôsobom. Herec bol veľkým fanúšikom futbalového tímu Tottenham Hotspurs. Video, ktoré púšťajú pred každým domácim zápasom, nahovoril práve on. Rakovina ho zabila vo veku 69 rokov.

Harry Potter
Zdroj: Warner Bros.

6. Alan Rickman – Severus Snape (1946 – 2016)

Smrť, ktorú sme všetci prežívali asi najviac. Alan Rickman bol brilantný britský herec, na ktorého si vďaka jeho role v Die Hard spomíname každé Vianoce (áno, Die Hard je vianočný film). Rickmana môžeš poznať aj z Robina Hooda, z Lásky nebeskej, zo Sweeneyho Todda či z Truly, Madly, Deeply. A mohol by za svoje niekdajšie roly získať aj Oscara, aj tak by sa nám najviac do sŕdc zapísal ako Severus Snape z Harryho Pottera.

Odporúčané
Harry Potter KVÍZ: Ako dobre poznáš Siriusa Blacka? Harry Potter KVÍZ: Ako dobre poznáš Siriusa Blacka? 18. augusta 2023, 11:00

Postava, ktorou najprv všetci pohŕdali a nakoniec si ju zamilovali viac ako väčšinu hrdinov a záporákov z tohto sveta. Alan Rickman bol jediným hercom, ktorý vedel o veľkom zvrate spojenom so Snapom a nepovedal to dokonca ani režisérom predošlých filmov. 

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 108510 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Domov
Zdieľať
Diskusia