Úrad zriadil aj etickú komisiu, ktorá bude reagovať na hoaxy lekárov.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou začal preverovať piatich lekárov, ktorí šíria dezinformácie o covide a očkovaní. Hrozí im aj odobratie licencie. ÚDZS o tom informuje na svojej stránke.
„Úrad bude prijímať opatrenia voči takýmto lekárom, a to v podobe ukončenia spolupráce až po návrhy na zrušenie licencie či podania na Disciplinárnu komisiu Slovenskej lekárskej komory (SLK),“ spresnil úrad, ktorý na rokovaní s novým vedením SLK inicioval vzájomnú spoluprácu.
UDZS preveruje lekárov Štefana Hrušovského, Andreja Janca, Jána Lakotu, Petra Liptáka a Michala Pijáka. V prípade Liptáka už ukončili prvé disciplinárne konanie, po ktorom dostal pokutu vo výške 500 eur. Takúto sankciu však úrad nepovažuje za dostatočnú, pretože Lipták stále verejne odporúča liečbu v rozpore s výsledkami vedeckého poznania.
Vo verejnej databáze lekárov Zzz napríklad píše: „Zabezpečíme vám veľmi účinnú liečbu (ivermektín, izoprinozín), ktorá najlepšie účinkuje na začiatku ochorenia, a to až v 80 – 100 %.“ Ten je podľa Denníka N schválený už len na liečbu parazitárnych ochorení. Lekári tiež varujú, že má vážne vedľajšie účinky a že ho ľudia berú v nebezpečne vysokých dávkach.
Spolupráca s generálnou prokuratúrou
ÚDZS chce iniciovať spoluprácu aj s ministerstvom spravodlivosti a generálnou prokuratúrou. „Pri plnom rešpekte k právu na slobodu prejavu je s ohľadom na fakty neakceptovateľné, aby lekár spochybňoval existenciu ochorenia COVID-19, označoval vakcínu za podvod alebo namiesto vakcíny odporúčal lieky, ktoré nie sú na liečbu tohto ochorenia registrované.“
S cieľom zbierania skúseností úrad začal aj rokovania s rakúskou lekárskou komorou (ÖAK), ktorá od vypuknutia pandémie spustila disciplinárne konania približne 50 lekárov z vlastných radov, ktorí spochybňujú COVID-19. „V niekoľkých prípadoch už ÖAK pozastavila výkon povolania, v jednom prišiel lekár, ktorý vystavil sporné potvrdenie o oslobodení od nosenia rúška, o licenciu,“ povedala predsedníčka úradu Renáta Bláhová.
Úrad taktiež informuje, že s účinnosťou od 1. 1. 2022 zriadil etickú komisiu. Tento poradný orgán predsedníčky úradu bude pravidelne vyhodnocovať dostupné podnety. Cieľom etického prieskumu bude podľa ÚDZS reagovať na hoaxy šírené niektorými lekármi.