Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Tento článok je PR správa spoločnosti Herbalife Nutrition.
9. decembra 2021 o 14:31
Čas čítania 3:43
Sponzorovaný obsah

10 praktických tipov, ako zefektívniť nákupy a vybaviť ich bez stresu

10 praktických tipov, ako zefektívniť nákupy a vybaviť ich bez stresu
Zdroj: Herbalife
REFRESHER
Uložiť Uložené

Vyvážený jedálny lístok a zdravý životný štýl sa začínajú v obchode. Susan Bowermanová, riaditeľka pre vzdelávanie v oblasti výživy spoločnosti Herbalife Nutrition, prináša niekoľko rád, ako sa zbaviť stresu pri nakupovaní.

Nakupovanie potravín je často vnímané ako povinnosť a mnoho ľudí sa pri nákupe snaží predovšetkým o to, aby bol čo najskôr za nimi. Avšak nakupovať rýchlo a efektívne býva náročné, najmä ak sa staráš o to, čo kupuješ, a zároveň sa snažíš čítať aj informácie o výrobkoch uvedené na obale. K tomu všetkému ešte musíš nakupovať aj s ohľadom na ďalších členov domácnosti, ktorí majú rozličné chute a stravovacie návyky.

Herbalife
Zdroj: Herbalife

Niet divu, že potom nakupovanie vnímame skôr ako záťaž, ktorá stojí nielen peniaze, ale aj veľa času a energie. A hoci je nakupovanie nevyhnutné, existujú spôsoby, ako si ho zjednodušiť,“ hovorí Susan Bowermanová, expertka na výživu spoločnosti Herbalife Nutrition.

Nakupovanie bez stresu sa začína doma

  • Zorganizuj si chladničku a mrazničku. Keď vieš, kde čo máš, oveľa jednoduchšie sa ti identifikuje, čoho máš dostatok a čo ti, naopak, chýba. Investuj preto trochu času a urob si v potravinách poriadok, ktorý potom len udržiavaj. Nebudeš tak musieť pred každým nákupom preberať potraviny v snahe zistiť, čo je potrebné kúpiť.
  • Nákupný zoznam zostavuj priebežne. Lepšie ako spisovanie zoznamu tesne pred nákupom je viesť si ho priebežne. Umiestni ho tak, aby ho mali všetci z rodiny na očiach. Povzbuď ich, aby doň zapisovali potraviny, ktoré už dochádzajú. Niektorí ľudia si napríklad aj fotia obsah chladničiek, aby zistili, čo v nich chýba. Aj to môže fungovať, avšak hrozí, že tak môžeš zabudnúť na iné položky, napr. toaletný papier či kancelárske potreby.
  • Plánuj jedlá dopredu. Než začneš plánovať samotné jedlá, pozri sa, ktoré potraviny z tých, čo máš, je nutné čím skôr spotrebovať. Na internete potom môžeš nájsť inšpiráciu, ako ich využiť. Skús hľadať recepty so spoločným základom. Budeš tak potrebovať menej surovín, čo urýchli aj tvoj nákup. Ak už máš vybrané recepty, skontroluj svoje prehľadne zorganizované potraviny a zisti, čo chýba.
  • Vytváraj nákupné zoznamy podľa rozloženia predajne. Keď nakupuješ pravidelne v rovnakom obchode, nemuselo by ísť o príliš náročnú úlohu. Pokiaľ teda predajňu dobre poznáš, zoraď si položky na nákupnom zozname podľa toho, v akom poradí sa v obchode nachádzajú. V prípade, že nakupuješ na rôznych miestach alebo predajňu ešte dobre nepoznáš, rozdeľ si položky na zozname aspoň podľa druhu (napríklad mrazené výrobky, konzervované výrobky, čerstvé ovocie a zelenina, pečivo a pod.). To ti môže v obchode ušetriť veľa času, keď sa nebudeš musieť vracať po položky, na ktoré si zabudol v inom oddelení.
Herbalife
Zdroj: Herbalife

Nákup v obchode

  • Rob nákupy v pravidelnom čase. Celý proces nákupu bude jednoduchší, ak si naň v kalendári vyhradíš pravidelný termín. Budeš tak mať dostatok času určeného len na nákup a nebudeš v časovom strese. Pri neplánovaných nárazových návštevách obchodu navyše nie si tak dobre pripravený, a tak sa ľahko môže stať, že na niečo dôležité zabudneš.
  • Vyhni sa preplneným obchodom. Nákupné špičky bývajú obvykle popoludní a cez víkendy. Najpokojnejšie bývajú obchody uprostred týždňa, vôbec najlepšie je nakupovať ráno. Ak je to možné, nenakupuj, keď si hladný, keď si unavený, prípadne v čase, keď zvyčajne večeriaš.
  • Nakupuj tam, kde to poznáš. Pokiaľ nakupuješ stále na rovnakom mieste, určite sa v obchode dobre vyznáš. Nakupovať zakaždým inde, naopak, znamená nutnosť zorientovať sa v neznámom prostredí. Aj rôzne predajne rovnakého reťazca sú totiž často rozvrhnuté inak. Nakupovanie tam, kde to dobre poznáš, tak prináša značnú časovú úsporu a menej stresu.
  • Je lepšie nakupovať vo dvojici? Ak ste s partnerom či partnerkou pri nákupoch naladení na rovnakú vlnu, môže spolupráca nákup výrazne urýchliť. Rozdeľte si napríklad nákupný zoznam a každý zožeňte polovicu položiek. Ak ťa však prítomnosť drahej polovičky alebo detí spomaľuje či vedie k tomu, že kupuješ neplánované zbytočnosti, bude lepšie nakupovať bez ich pomoci.
  • Dilema, do ktorého radu sa postaviť? Znie to ako samozrejmosť, ale veľa ľudí nad tým, ktorý rad pri pokladnici bude postupovať najrýchlejšie, premýšľa až v poslednej chvíli. Je lepšie zaradiť sa za zákazníkov s baleným tovarom alebo budú rýchlejší tí, ktorí toho majú vo vozíku najmenej? Podľa bývalého stredoškolského učiteľa matematiky, ktorý sa rozhodol tento problém vyriešiť pomocou zložitých výpočtov, je v 70 percentách prípadov najrýchlejší rad ten najkratší. To platí aj v prípade, že sú vozíky v ňom pomerne plné. Expresné pokladnice preto nemusia byť vždy tou najlepšou voľbou.
  • Keď vybalíš nákup, vráť nákupné tašky späť do auta. Ak jazdíš na nákup autom a nechceš zaťažovať svoju peňaženku a životné prostredie kupovaním igelitiek, voz si nákupné tašky vždy so sebou. Tak ich máš neustále k dispozícii. Pokiaľ budú niektoré z nich špinavé, vyper ich, zvyšné však radšej vráť ihneď do auta.

O Susan Bowermanovej

Susan Bowermanová, MS, RD, CSSD, CSOWM, FAND, je riaditeľkou pre vzdelávanie a školenia v oblasti výživy spoločnosti Herbalife Nutrition. Je jednou z hlavných autoriek na blogoch spoločnosti I Am Herbalife Nutrition a Discover Good Nutrition.

Herbalife
Zdroj: Herbalife

Susan je registrovanou dietologičkou, držiteľkou dvoch certifikátov rady Akadémie výživy a dietetiky – je certifikovanou špecialistkou na športovú dietetiku a certifikovanou špecialistkou na obezitu a reguláciu hmotnosti.

Susan získala svoj bakalársky titul s vyznamenaním z biológie na University of Colorado a magisterský titul so zameraním na stravovanie a výživu na Colorado State University. Následne absolvovala stáž zameranú na dietetiku na University of Kansas. Intenzívne sa venovala učeniu, vytvorila tiež vzdelávacie programy pre jednotlivcov, skupiny a odvetvie v oblasti jej expertízy, a to vrátane podpory zdravia, regulácie hmotnosti a športovej výživy.

Susan bola tiež konzultantkou pre v tom čase Los Angeles Raiders (dnes Las Vegas Raiders) počas 6 sezón a 2 roky prispievala svojím stĺpčekom do sekcie zdravia v denníku Los Angeles Times. Je spoluautorkou 23 výskumných štúdií, 14 knižných kapitol a takisto je spoluautorkou 2 kníh vydaných pre verejnosť What Color is Your Diet? (2001) a The L.A. Shape Diet (2004), ktorých autorom je David Heber (knihy boli vydané vydavateľstvom Harper Collins).

Domov
Zdieľať
Diskusia