Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
11. októbra 2021, 14:19
Čas čítania 1:19
Martin Adam Pavlík

Poliaci sa obávajú odchodu z EÚ, vyšli preto vo veľkom do ulíc brániť „európske Poľsko“

Poliaci sa obávajú odchodu z EÚ, vyšli preto vo veľkom do ulíc brániť „európske Poľsko“
Zdroj: TASR/AP/Czarek Sokolowski
NEWS EURÓPSKA ÚNIA POĽSKO
Uložiť Uložené

Protesty sa konali v približne 100 mestách a obciach, pričom v hlavnom meste Varšave sa zhromaždilo asi 100 000 ľudí.

Ako uvádza BBC, desaťtisíce Poliakov v nedeľu jasne ukázalo, že sú za to, aby krajina ostala členom Európskej únie. Masívne zhromaždenia sa konali v reakcii na rozhodnutie najvyššieho súdu, podľa ktorého sú kľúčové zákony EÚ „nezlučiteľné“ s poľskou ústavou. 

Rozhodnutie vyvolalo obavy, že Poľsko by mohlo vystúpiť z EÚ, podobne ako Británia, avšak vláda poprela, že by mala takýto úmysel. Rozhodnutie súdu minulý štvrtok fakticky odmietlo základnú zásadu, že právo EÚ má prednosť pred vnútroštátnymi právnymi predpismi. Bola to doposiaľ najvýznamnejšia výzva nadradenosti práva EÚ.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutie bránil a uviedol, že jeho vládna strana nemá žiadne plány s tým, čo niektorí nazývajú polexit. „Toto je škodlivý mýtus, ktorý opozícia používa pre svoj vlastný nedostatok myšlienok o zodpovednom mieste Poľska v Európe,“ napísal Morawiecki na Facebooku po zhromaždeniach pro-EÚ.

 

„Takéto metódy sa používajú vtedy, ak namiesto faktov človek žije v ilúziách. Keď chcete oklamať seba aj ostatných. Napokon, podobné rozsudky boli vydané vo Francúzsku, v Dánsku, Nemecku, Taliansku, Českej republike, Španielsku a Rumunsku. Zistili, že inštitúcie EÚ niekedy v niektorých činnostiach prekračujú kompetencie, ktoré im boli zverené v zmluvách – v rozpore s národnými ústavami,“ pokračoval jasne Morawiecki.


„Podobne sa v minulosti vyjadril aj poľský ústavný tribunál. Všetky povinnosti podľa práva Európskej únie zostávajú nedotknuté. Únia je príliš vážne spoločenstvo na to, aby sa dala preniesť do sveta rozprávok. Je to miesto vzájomných výhod, ale aj skutočných výziev pre všetky krajiny EÚ,“ dodal na záver poľský premiér.

Odporúčané
Súkromný wellness a bazén ako u hollywoodskych hviezd. Sleduj dokonalý dom v borovicovom lese neďaleko Varšavy Súkromný wellness a bazén ako u hollywoodskych hviezd. Sleduj dokonalý dom v borovicovom lese neďaleko Varšavy 23. februára 2024, 15:30

Prieskumy verejnej mienky neustále poukazujú na silnú podporu členstva v EÚ medzi poľskými voličmi, pričom v nedeľu to bolo jasne vidno, keď sa na demonštráciách zúčastnili opoziční politici, aktivisti a umelci. Donald Tusk, bývalý predseda Európskej rady a dnes líder opozičnej strany Občianska platforma, na zhromaždení v hlavnom meste vyzval ľudí, aby „bránili európske Poľsko“.

Poľský politik Donald Tusk.
Poľský politik Donald Tusk. Zdroj: TASR/AP/Czarek Sokolowski

Poľský ústavný súd odmietol zásadu nadradenosti práva EÚ pred vnútroštátnymi právnymi predpismi. Právnu výzvu predložil poľský premiér v marci tohto roku. Bolo to vôbec prvýkrát v histórii 27-členného bloku EÚ, keď líder členského štátu spochybnil veľkoobchodné zmluvy EÚ na ústavnom súde.

Domov
Zdieľať
Diskusia