Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
V dome Marilyna Mansona spravila polícia raziu. Spevák je obvinený zo sexuálneho násilia V dome Marilyna Mansona spravila polícia raziu. Spevák je…
BMW opäť šokuje. Predobraz úplne nového XM s výkonom až 750 koní jasne naznačuje nový dizajnový smer značky BMW opäť šokuje. Predobraz úplne nového XM s výkonom až 750 koní…
Uteč pred lockdownom na Slovensku. Do týchto 5 miest môžeš odletieť za pár eur a s očkovaním si užívať slobodu Uteč pred lockdownom na Slovensku. Do týchto 5 miest môžeš…
Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje speváčkino pozadie Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje…
Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho podporili tisíce fanúšikov Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho…
Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton mal rakovinu Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton…
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Filmy a Seriály - Recenzie

Recenzia: Známi neznámi

Partia dlhoročných priateľov sa stretne na spoločnej oslave Silvestra. Krásny večer pri víne sa však zmení na nočnú moru. Ako dopadol ďalší remake talianskej komédie Paola Genoveseho s názvom Známi neznámi?

Martin Adam Pavlík
9. august 2021, 16:36 Čas čítania: 3:06
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Recenzia: Známi neznámi
Zdroj: Itafilm
Filmy a Seriály - Recenzie
6
Martin Adam Pavlík
9. august 2021, 16:36
Čas čítania: 3:06

Recenzia: Známi neznámi

Partia dlhoročných priateľov sa stretne na spoločnej oslave Silvestra. Krásny večer pri víne sa však zmení na nočnú moru. Ako dopadol ďalší remake talianskej komédie Paola Genoveseho s názvom Známi neznámi?

Martin Adam Pavlík
9. august 2021, 16:36
Čas čítania: 3:06
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Recenzia: Známi neznámi
Zdroj: Itafilm
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac

Naše mobily sú akési čierne skrinky. Zásadným spôsobom uľahčujú život, no zároveň ho vedia aj riadne znepríjemniť, stačí jedno cinknutie v nesprávny čas. Otázkou je, máš čo skrývať? Najmä tým sa zaoberá najnovší česko-slovenský film v kinách s názvom Známi neznámi. 

 

Rozpráva príbeh o siedmich dlhoročných priateľoch oslavujúcich spoločne príchod nového roka. Stretli sa v byte s honosným občerstvením a litrami vína. Zatiaľ čo všetci zúčastnení si myslia, že pôjde len o krásny večer plný zábavy, vtipov, osláv a spomínania na spoločné zážitky, pokojnú atmosféru naruší spočiatku nevinná hra.

 

Keď sa všetci, či už dobrovoľne, alebo nedobrovoľne, zhodnú, že navzájom si budú môcť celú noc čítať na mobile všetky správy a počúvať nahlas hovory, začne sa skutočná zábava. S týmto sexi námetom však neprišli Slováci ani Česi, ale Taliani, keďže ide o remake excelentnej komédie Paola Genoveseho s názvom Úplní cudzinci (originálny názov Perfetti sconosciuti) z roku 2016.

 

 

Je absolútne fascinujúce, že od jej vzniku sa nakrútilo už neuveriteľných osemnásť remakov. Keďže ide o najväčší počet remakov v histórii svetovej kinematografie vôbec, tento bizarný fakt je už zapísaný aj v Guinnessovej knihe rekordov. Téma talianskeho filmu zaujala Grékov, Vietnamcov, Japoncov, Poliakov, Nemcov, Turkov či Rusov alebo Francúzov.

 

Práva na nakrútenie jedného z remakov získal aj česko-slovenský tím, pričom producentka filmu Wanda Adamík Hrycová zverila réžiu tridsaťročnej debutujúcej Zuzane Mariankovej. O scenár sa postaral už skúsený päťdesiatštyriročný Petr Jarchovský, podpísaný pod kultovými dielami ako Pelíšky, Pupendo, Musíme si pomáhať či skvelými drámami Občiansky preukaz alebo Kawasakiho ruže. 

 

Vstúpiť do sveta celovečerného filmu podobným spôsobom je zo strany Mariankovej celkom odvážny krok, ktorý budú nepochybne mnohí odsudzovať či vyslovene hejtovať. Kritici môžu hovoriť, že pretočiť jedna k jednej niektoré zábery z originálu je vlastne úplná hračka a dokázal by to každý. Tvorcom sa bude určite vyčítať aj to, že neprinášajú prakticky nič nové a námet nijako neozvláštnili. 

 

Zdroj: Itafilm

 

A v istom smere budú mať všetci títo skeptici pravdu. Na druhej strane však stojí otázka – skutočne to tak vadí a záleží na tom? Prečo by jednoducho Slováci a Česi nemohli mať vlastnú verziu? Nalejme si čistého vína, podobne ako postavy vo filme.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2700 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

Originál videlo chabé percento obyvateľstva oboch krajín, a aj keď budú poznať jeho názov, pravdepodobne aj tak radšej pôjdu na Mariankovej debut a nebudú tak riešiť, či jedna alebo druhá postava urobila alebo povedala presne to isté čo tá v pôvodnej verzii. Nemožno im to zazlievať. Treba sa s tým jednoducho zmieriť. Faktom tiež je, že Marianková má viditeľný potenciál nakrúcať v budúcnosti divácky úspešné a skutočne zábavné filmy.

 

Poďme však už k samotnému filmu a tomu, či sa naň vôbec oplatí ísť. Ak patríš do cieľovky 30+ či 40+ a originál okolo teba ani neprešiel, označil by si sa za bežného konzumenta, čo chodí do kina skôr sporadicky, budeš sa určite baviť.

 

Ak si mladší a si k podobným filmom skeptický, budeš možno príjemne prekvapený, no nie práve nadšený. A ak si starší, je dosť možné, že budeš iritovať spolusediacich výbuchmi smiechu.

 

Známi neznámi majú trocha rozpačitý úvod a cítiť, že niektoré repliky nefungujú tak ako v pôvodnej verzii, miestami sú umelé a nasilu. Keď sa nám však napokon všetky postavy jednotlivo predstavia a následne spolu zasadnú za stôl, ide to už ako po masle a nuda nehrozí. Majú to do veľkej miery na svedomí najmä skvele a trefne typovo obsadení herci.

 

Chémia medzi nimi funguje na výbornú. Táňa Pauhofová hovoriaca po česky ako naivná a zamilovaná čerstvá manželka, Klára Issová ako stále nespokojná, manipulatívna a nečestná psychologička, Petra Polnišová ako sarkastická a hravá moralistka s viditeľným problémom s alkoholom sú nanajvýš presvedčivé. 

Táňa Pauhofová vo filme Známi neznámi. Zdroj: Itafilm

 

Taktiež hlavný zabávač Martin Hofmann hláškujúci jedna radosť, ambiciózny aj impulzívny Tomáš Měcháček, pokojný a pragmatický Tomáš Maštalír či plachý a neistý, málo sebavedomý Sväťo Malachovský sú vo svojich rolách ako doma.

 

Režisérka Zuzana Marianková zase ukazuje, že má bohaté skúsenosti z televízie (pracovala napríklad na seriáloch Kuchyňa, Za sklom či Horná Dolná) a skvele sa orientuje v malom, komornom prostredí. Vidno tiež, že so spomenutými, najmä slovenskými hercami nepracuje prvýkrát. Tomáš Maštalír hral dokonca už v jej študentskom filme Kto chytá skryté z VŠMU, Pauhofová hrala zase v jej len päťminútovej dráme B moll.

 

Komédia Známi neznámi mierne pripomína Šťastný nový rok Jakuba Kronera spred dvoch rokov, no je menej odvážna a ostrejšia. Je predsa len trocha škoda, že tvorcovia neobmenili viac vecí a nepritvrdili pri dialógoch či vo vyhrotených situáciách. 

 

Samotný záver je však najsilnejší a hádam aj najlepšie zvládnutý, a to napriek tomu, že je trocha doslovnejší než originál. Po dopozeraní filmu si navyše uvedomíš, prečo je Genoveseho film taký populárny. Témy, ktoré rozoberá, sú totiž nielenže stále aktuálne (tajomstvá, nevera, homofóbia, hranice priateľstva, láska, krehkosť vzťahov), ale zároveň také univerzálne, že ich vlastne riešia úplne všetci po celom svete. Filmu dávame šesť bodov z desiatich.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Itafilm
NAHOR
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy filmy a seriály
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
V dome Marilyna Mansona spravila polícia raziu. Spevák je obvinený zo sexuálneho násilia V dome Marilyna Mansona spravila polícia raziu. Spevák je obvinený zo…
BMW opäť šokuje. Predobraz úplne nového XM s výkonom až 750 koní jasne naznačuje nový dizajnový smer značky BMW opäť šokuje. Predobraz úplne nového XM s výkonom až 750 koní…
Uteč pred lockdownom na Slovensku. Do týchto 5 miest môžeš odletieť za pár eur a s očkovaním si užívať slobodu Uteč pred lockdownom na Slovensku. Do týchto 5 miest môžeš odletieť…
Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje speváčkino pozadie Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje speváčkino…
Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho podporili tisíce fanúšikov Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho podporili…
Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton mal rakovinu Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton mal…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť