Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 28. 11. 2021 meniny má Henrieta

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Volejbalista žil 15 rokov v presvedčení, že randí s brazílskou supermodelkou. Jej srdce ho stálo 700-tisíc eur Volejbalista žil 15 rokov v presvedčení, že randí s brazílskou…
Kontrafakt vydáva nový album, oznámili dátum vydania a ukázali oficiálny cover Kontrafakt vydáva nový album, oznámili dátum vydania a ukázali…
Harabin si nasadil respirátor, keď si myslel, že ho nik nevidí. Proti rúškam bojoval na protestoch, na súde aj pred políciou Harabin si nasadil respirátor, keď si myslel, že ho nik nevidí.…
VIDEO: Vaša legislatíva stojí za ho*no. Majiteľ trnavskej burgrárne osočoval hygienikov, ktorí mu nariadili prevádzku zavrieť VIDEO: Vaša legislatíva stojí za ho*no. Majiteľ trnavskej…
Laura z Love Islandu: Sme obyčajní ľudia, ktorí sa na nič nehrali. Peniaze vložíme do spoločného bývania Laura z Love Islandu: Sme obyčajní ľudia, ktorí sa na nič…
Priprav sa na sneženie, najhoršia situácia bude na západe Slovenska Priprav sa na sneženie, najhoršia situácia bude na západe…
News

ZÁZNAM: Polícia proti demonštrantom zasahuje po deviatich hodinách, bránia pokrikmi „Gestapo“

Na mieste hliadkujú aj policajti.

Timea Krauszová, TASR, Viktor Kniš
29. júl 2021, 10:45 Čas čítania: 5:35
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
News
13
Timea Krauszová
TASR
Viktor Kniš
29. júl 2021, 10:45
Čas čítania: 5:35

ZÁZNAM: Polícia proti demonštrantom zasahuje po deviatich hodinách, bránia pokrikmi „Gestapo“

Na mieste hliadkujú aj policajti.

Timea Krauszová
TASR
Viktor Kniš
29. júl 2021, 10:45
Čas čítania: 5:35
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Sledovanie protestov v Bratislave sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. 

 

20:21 – Policajti zasahujú. Snažia sa vytlačiť protestujúcich z ciest v centre Bratislavy, informuje Denník N. Demonštranti na zasahujúcich policajtov kričia „Gestapo“.

 

20:04 Zajtra sa bude v Bratislave konať pokojný pochod, ktorý organizuje mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko. Predsedníčka strany upozorňuje, že zhromaždenie Za očkované Slovensko nemá za cieľ stavať na uliciach dva znepriatelené politické tábory, ale povzbudiť očkovaných ľudí, ktorí svoje obavy a neistoty z vakcinácie prekonali a prispeli tým k budovaniu kolektívnej imunity na Slovensku.

 

Nie je vylúčené, že zajtra sa v hlavnom meste stretnú dva tábory s opačným názorom, polícia však počas celého dňa nereagovala na otázky Refresheru týkajúce sa prípravy na zajtrajšie demonštrácie. 

 

19:33 – Situácia v premávke liniek bratislavskej MHD, ktoré ovplyvňuje blokáda ulíc v okolí Hodžovho námestia, je nezmenená. Linky, ktoré Hodžovým námestím bežne predchádzajú, jazdia pozmenenými trasami a na konci podjazdu pod Hodžovým námestím naďalej stojí uviaznutý autobus č. 80.

19:16 – Vicepremiérka a líderka strany Za ľudí Veronika Remišová odsúdila protesty končiace sa útokmi na políciu, novinárov, vulgárnym správaním a ničením verejného majetku. Poznamenala, že v demokratickej a slušnej spoločnosti sa dá protestovať ohľaduplne, bez obmedzovania spoluobčanov a narúšania verejného poriadku.

 

Podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga sa ohradil proti šíreniu dezinformácií na protestoch. Demonštrantov vyzval, aby sa presunuli na námestia, splnili si oznamovaciu povinnosť o verejnom zhromaždení a uvoľnili cesty. Od policajného prezidenta Petra Kovaříka očakáva vysvetlenie, čo robí od rána polícia, keď hlavný ťah je v meste blokovaný.

 

19:06 – Dav ešte stále z času na čas blokuje premávku v okolí prezidentského paláca, ľudí však už výrazne ubudlo. Skalní protestanti tvrdia, že zostanú, kým vláda Eduarda Hegera nepodá demisiu. 

 

18:37 – Predseda vlády SR Eduard Heger je znepokojený dianím pred prezidentským palácom v Bratislave. „Každý má právo vyjadriť svoj názor, no mal by to urobiť slušne a bez toho, aby obmedzoval slobodu druhých,“ povedal v reakcii na štvrtkový protest odporcov očkovania, ktorí zablokovali dopravu v okolí Hodžovho námestia.


Heger, ktorý je na pracovnej ceste v regióne hornej Nitry, zároveň prostredníctvom videa na sociálnej sieti upozornil, že Slovensko je v súčasnosti na prahu tretej vlny pandémie. „V hre sú zdravie a životy našich blízkych. Ochránime ich jedine tak, že sa budeme správať zodpovedne,“ zdôraznil.

 

 

18:10 – Demonštranti aj podvečer pokračujú v násilnom ničení majetku ľudí, ktorí len prechádzajú na autách v ich okolí. Polícia sa na tlačovej konferencii vyjadrila, že protesty nie sú násilné a jeden izolovaný prípad útoku na vodiča auta okamžite riešila.

17:25 – Protestujúci v okolí prezidentského paláca v Bratislave naďalej odmietajú uvoľniť zablokovaný autobus v podchode na Hodžovom námestí tak, aby mohol pokračovať v ceste. Informuje o tom Dopravný podnik Bratislava v reakcii na fotky, ktoré kolujú na sociálnych sieťach.


„DPB touto cestou zdôrazňuje, že do demonštrácie sa nezapája a od tohto protestu sa dištancuje,“ uviedol hovorca dopravcu Martin Chlebovec.


Na popoludňajšej tlačovej besede predstavitelia polície informovali, že priebeh zhromaždenia monitorujú. Zabrániť zhromaždeniu nebolo podľa ich slov možné. Argumentovali, že i napriek faktu, že nešlo o oznámené zhromaždenie, nie je zákonný dôvod zhromaždenie rozpustiť.

 

16:40 – Polícia tvrdí, že nedokáže zastaviť demonštrantov, pretože ich nevie odlíšiť od turistov. „Je turistická sezóna,“ vysvetlili s tým, že podobným presunom nedokážu zabrániť ani v budúcnosti. A ani v prípade, keby prišli tisícky ľudí. 

 

Počas protestov v centre hlavného mesta nezaznamenala polícia žiadne vážne porušenie verejného poriadku. Nedošlo k žiadnym útokom na osoby. Poškodené bolo jedno auto, páchateľ bol na mieste zadržaný. Uviedol to počas tlačovej konferencie Róbert Bozalka, viceprezident Policajného zboru.

 

16:35 – V centre Bratislavy dav demonštrantov zablokoval autobus MHD, ktorý sa pravdepodobne snažil vycúvať späť do mesta. Dopravný podnik Bratislava vylúčil, že by protestujúcim pomáhal blokovať mesto.  

 

„Autobus je zablokovaný omylom, snažíme sa ho odtiaľ odstrániť,“ komentovali policajti s tým, že demonštranti túto náhodu využili. 

 

15:55 – Podľa Martina Klusa zo strany SaS platí, že ak sú výsledkom protestov v hlavnom meste zablokované cesty a strach občanov z agresivity, Ministerstvo vnútra (MV) SR by malo situáciu vysvetliť.

Hnutie OĽaNO si uvedomuje, že nepovolená akcia znepríjemnila život obyvateľov Bratislavy. Príčinu vidí v nezodpovednom správaní opozície. Jej predstaviteľov hnutie vyzvalo, aby prestalo s rozoštvávaním verejnosti.

 

15:19 – Bezpečnostné zložky o proteste dopredu vedeli, aj keď nebol ohlásený, tvrdí bratislavská mestská časť Staré Mesto.

 

„Bezpečnostné zložky o ňom vedeli a pripravili opatrenia vrátane napríklad dočasného zatvorenia blízkej Grassalkovichovej záhrady. Predpokladáme, že aj počas protestu konala polícia tak, aby protest prebehol čo najpokojnejšie, bez násilností a potýčok,“ uviedol hovorca Starého Mesta Matej Števove.


Problémom takýchto neohlásených a nepovolených zhromaždení je podľa jeho slov chýbajúci, respektíve úradom neznámy organizátor a nekontrolovaný dav sa nespráva štandardne. „To môže bezpečnostným zložkám skomplikovať ich prácu,“ poznamenal hovorca. Poukázal pritom na to, že podľa zákona o zhromažďovacom práve je za pokojný a bezpečný priebeh verejného zhromaždenia zodpovedný organizátor.

 

14:50 – V centre Bratislavy to miestami vyzerá, akoby sa policajti vzdali a odovzdali mesto do rúk protestujúcim. Demonštranti sú rozptýlení v širokom okolí Hodžovho námestia a vlastnými telami blokujú dopravu. Pri cúvaní sa pod mostom zasekol autobus, DPB sa však ohradil proti spolupráci s protestujúcimi.

 

 

14:45 Robert Fico a extrémisti, ktorí odišli od Mariana Kotlebu, budú spolupracovať na protestoch proti očkovaniu. 

 

Mimoparlamentné hnutie Republika, do ktorého odišli viacerí poslanci Národnej rady (NR) SR z ĽSNS, bude spolupracovať so Smerom-SD na avizovanom proteste 1. septembra v Košiciach. O dohode informoval predseda hnutia Milan Uhrík. Predstavitelia koalície dohodu kritizujú. Pripomínajú Smeru-SD, že chcel budovať hrádzu proti extrémizmu.


Uhrík verí, že k spolupráci sa pridajú aj „ostatné relevantné opozičné strany“. Na sociálnej sieti skonštatoval, že protestovať pred prezidentským palácom či úradom vlády už nemá zmysel. Ústavný súd (ÚS) SR v Košiciach podľa neho ako jediný môže túto vládu zastaviť.

14:30 – Predseda vlády Eduard Heger pokračuje v prízvukovaní, že vakcinácia je dlhodobo jediným riešením, ktoré má Slovensko k dispozícii. „Očkovanie je naozaj jediný efektívny nástroj v boji s pandémiou. Tá nás, žiaľ, bude trápiť dovtedy, kým nedosiahneme väčšinu zaočkovanej populácie,“ povedal Eduard Heger v reakcii na správu Inštitútu pre stratégie a analýzy, ktorá potvrdzuje príchod tretej vlny pandémie na Slovensku. 

 

Premiér podľa svojich ďalších slov rozumie, že ľudia majú otázky, a to je podľa neho legitímne, ale dnes máme i odpovede. „Ľudia môžu navštíviť vakcinačné centrá, kde im radi poskytnú odpovede. Máme všeobecných lekárov, každý sa môže obrátiť na svojho všeobecného lekára, ktorý ho najlepšie pozná. Lekári sú kvalifikovaní na to, aby poskytli odpovede na otázky, ktoré ľudia majú,“ ozrejmil s tým, že je to o diskusii prijať odpovede.

 

„Verím v to, že každý racionálny človek sa potom pre vakcínu rozhodne, lebo je to momentálne jediné a najefektívnejšie riešenie, ktoré máme,“ dodal Heger.

 

13:45 – S poriadkom pomáha aj mestská polícia, ktorá vyzýva demonštrantov, aby sa správali pokojne. Očakáva sa, že s pribúdajúcim časom bude účasť na protestoch vyššia, vyvrcholiť môže vo večerných hodinách. 

 

Demonštranti sú proti očkovaniu, testovaniu a opatreniam. 

 

 

13:20 – Demonštrantov od rána pribudlo, kým o ôsmej ráno začínali len desiatky, v súčasnosti ich protestuje už niekoľko stoviek. Medzičasom sa rozdelili na skupinky, časť z nich blokuje križovatku pri Suchom mýte, ďalší naďalej blokujú cestu pred Hodžovým námestím. 

Polícia deklaruje, že pre štvrtkové neoznámené verejné zhromaždenie prijala adekvátne opatrenia, situáciu monitoruje a priebežne vyhodnocuje. Na mieste aktuálne vidieť aj ťažkoodencov.

 

Udalosti, ktoré sa udiali pred 13:00 h, sme mapovali nižšie:  

 

Pred prezidentským palácom v Bratislave sa zišli stovky ľudí na pokojnom proteste. Vyhlásili „generálny štrajk“ a hovoria, že bojujú proti obmedzovaniu ľudských práv a proti genocíde slovenského národa.

 

Na mieste hliadkujú aj desiatky policajtov. „V prípade, že by došlo k narušeniu verejného poriadku alebo k páchaniu inej protiprávnej činnosti, polícia v zmysle zákona o Policajnom zbore využije všetky zákonné možnosti na vykonanie nápravy a obnovenie verejného poriadku,“ povedal pre TASR hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff.

 

Účastníci protestného zhromaždenia proti opatreniam vlády SR v súvislosti s pandémiou ochorenia covid-19 pred prezidentským palácom 29. júla 2021 v Bratislave. Zdroj: TASR/Jakub Kotian

„Rúška dole, hlavy hore“

Protesty sa začali už minulý piatok pred parlamentom, teraz sa ľudia zhromaždili pred prezidentským palácom. Žiadajú prezidentku Zuzanu Čaputovú, predsedu parlamentu Borisa Kollára a premiéra Eduarda Hegera „o návrat k dodržiavaniu ústavných práv a slobôd občana, ako aj k dodržiavaniu ľudských práv vyplývajúcich z Charty OSN“. Kritizujú vládu aj parlament a negatívne poznámky padajú aj na adresu médií.

 

Účastníci protestného zhromaždenia proti opatreniam vlády SR v súvislosti s pandémiou ochorenia covid-19 pred prezidentským palácom 29. júla 2021 v Bratislave. Zdroj: TASR/Martina Kriková

 

Protestujú proti opatreniam, odmietajú očkovanie aj testovanie. Hovoria o genocíde národa a pandémiu označujú za podvod. Skandujú „Rúška dole, hlavy hore“ s vlajkami v rukách. Na niektorých transparentoch svietia slová o vraždiacich vakcínach či apartheide. 

 

Odmietajú novelu, podľa ktorej by sa malo pri tvorbe opatrení prihliadať na digitálny covid preukaz.

 

Pre protest je z bezpečnostných dôvodov uzatvorená vo štvrtok a v piatok (30. júla) Grassalkovichova (prezidentská) záhrada v centre Bratislavy. Protestujúci dav sa po 11. hodine presunul z Hodžovho námestia a zablokoval cestu. Na mieste začínajú vznikať kolóny, keďže pri Hodžovom námestí sa nachádza dôležitá spojnica ciest.

 

Blokujú autá, ale aj MHD – Dopravný podnik Bratislava už oficiálne hlási prerušenú dopravu liniek 83, 84, 93, 147, 203, 207 a 212.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: TASRNáhľadový obrázok: TASR
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Dnes populárne články
Volejbalista žil 15 rokov v presvedčení, že randí s brazílskou supermodelkou. Jej srdce ho stálo 700-tisíc eur Volejbalista žil 15 rokov v presvedčení, že randí s brazílskou…
Kontrafakt vydáva nový album, oznámili dátum vydania a ukázali oficiálny cover Kontrafakt vydáva nový album, oznámili dátum vydania a ukázali…
Harabin si nasadil respirátor, keď si myslel, že ho nik nevidí. Proti rúškam bojoval na protestoch, na súde aj pred políciou Harabin si nasadil respirátor, keď si myslel, že ho nik nevidí. Proti…
VIDEO: Vaša legislatíva stojí za ho*no. Majiteľ trnavskej burgrárne osočoval hygienikov, ktorí mu nariadili prevádzku zavrieť VIDEO: Vaša legislatíva stojí za ho*no. Majiteľ trnavskej burgrárne…
Laura z Love Islandu: Sme obyčajní ľudia, ktorí sa na nič nehrali. Peniaze vložíme do spoločného bývania Laura z Love Islandu: Sme obyčajní ľudia, ktorí sa na nič nehrali.…
Priprav sa na sneženie, najhoršia situácia bude na západe Slovenska Priprav sa na sneženie, najhoršia situácia bude na západe Slovenska
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť