Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 25. 10. 2021 meniny má Aurel

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom: Strieľali po nás džihádisti, ale za tie peniaze sa to neoplatí (Rozhovor) Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom:…
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že náboje sú ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní…
Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené srdce, vraví Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám…
Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo rasistické Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé…
Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby prekazil oslavu narodenín jej dcéry. Povolenie filmárom nestačilo Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby…
Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k novovzniknutej konkurencii Real Fight Arena. Vec vraj už riešia právnici Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k…
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Filmy a Seriály - Seriály

Ako sa z milionárskeho moderátora Jeremyho Clarksona stal farmár. Geniálna miniséria nestratila Lamborghini, hnoj ani humor

Jeremy Clarkson vymenil volant drahého Lamborghini za volant drahého Lamborghini. V prvom prípade však išlo o superšport, v druhom o traktor.

Adam Novosad
12. júl 2021, 17:52 Čas čítania: 5:04
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Filmy a Seriály - Seriály
0
Adam Novosad
12. júl 2021, 17:52
Čas čítania: 5:04

Ako sa z milionárskeho moderátora Jeremyho Clarksona stal farmár. Geniálna miniséria nestratila Lamborghini, hnoj ani humor

Jeremy Clarkson vymenil volant drahého Lamborghini za volant drahého Lamborghini. V prvom prípade však išlo o superšport, v druhom o traktor.

Adam Novosad
12. júl 2021, 17:52
Čas čítania: 5:04
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac

Neschopák s odporom k manuálnej práci. Tak sa vždy Jeremy Clarkson profiloval v milovanej šou Top Gear, kde sa spoločne s Jamesom Mayom a Richardom Hammondom roky premávali na najrýchlejších autách v divokých destináciách po celom svete. 

 

Medzitým trio prešlo z britskej BBC do Amazonu, natočili zopár sérií šou Grand Tour na rovnaký námet ako Top Gear, ale pôvodné čaro sa zo vzájomného doberania akoby vytratilo. Fanúšikovia sa sťažovali, že moderátori majú dialógy príliš často tvrdo pripravené podľa scenára, vytratila sa spontánnosť a ani výzvy nie sú tým, čím bývali. 

 

Tentoraz to však vyzerá, akoby si Jeremy Clarkson pred prvou klapkou šnupol poriadnu dávku veselej látky, vytiahol vkladnú knižku s miliónmi libier, vymenil jedno Lamborghini za druhé Lamborghini a naobjednával si všetko to, o čom doteraz mohol počuť len z filmov. 

 

Zdroj: Amazon Originals

 

Geniálna palica na globálnu pandémiu?

Jeremy Clarkson preto ako notorický sťažovateľ vymyslel spôsob, ako prekabátiť globálnu pandémiu koronavírusu a namiesto testovania áut po celej planéte stráviť niekoľko mesiacov doma v Spojenom kráľovstve. Clarkson si v roku 2008  kúpil obrovskú farmu v oblasti Cotswolds nie príliš ďaleko od Oxfordu. 

Moderátor sa netajil tým, že svoje peniaze míňa nielen na drahé autá vo svojej kolekcii, ale investuje do pozemkov či nehnuteľností. Až do konca roku 2019 sa mu však o obrovskú farmu v Anglicku starala partia šikovných farmárov, ktorí majú v malíčku spôsoby a techniky, ako pôdu pripraviť na výsadbu, obrábať ju a napokon plodiny pozbierať.

 

Zdroj: Amazon Originals

 

Zostarnuté trio už v Grand Tour strácalo chémiuJeremy Clarkson nemal o farmárčení ani potuchy, z čoho sa vykľul geniálny základ pre dokumentárnu, občas tragikomickú, ale najmä vynikajúcu minisériu od Amazonu. Clarkson je známy svojím typickým politicky nekorektným humorom a fanúšikovia mu roky vraveli, že koniec koncov v Top Geare ani Grand Tour až tak nezáležalo na autách samotných, ale skôr na chémii medzi moderátormi. 

 

Keď sa postupom času chémia začala vytrácať alebo minimálne stagnovať a scenáristi museli pracovať na plné obrátky, spoločne s pandémiou dostali moderátori a Amazon nápad, ako vyrobiť kvalitnú televíznu produkciu a zároveň nesiliť zostarnutých moderátorov cestami na Madagaskar či Reunion ako v poslednom špeciáli Grand Tour. 

 

Na druhej strane netreba sa oberať o ilúzie, pretože niekoľko dní v bojových podmienkach na exotickom ostrove ako Madagaskar možno ani neboli také náročné ako zvládnuť obhospodarovať 42 väčších aj menších polí, na ktorých treba posadiť potrebné plodiny v ohraničenom čase, bojovať s pokazenou technikou a najmä s počasím, ktoré si občas robí, čo len chce.

 

Zdroj: Amazon Originals

 

Detsky naivný, ale stále politicky nekorektný Clarkson

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2566 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom: Strieľali po nás džihádisti, ale za tie peniaze sa to neoplatí (Rozhovor)Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom: Strieľali po nás džihádisti, ale za tie peniaze sa to neoplatí (Rozhovor)
Monika Beňová: Keď zlyhajú jednotlivci, nech ich bolo aj päďdesiat, stále nemôžeme hovoriť o zlyhaní systému (Rozhovor) Monika Beňová: Keď zlyhajú jednotlivci, nech ich bolo aj päďdesiat, stále nemôžeme hovoriť o zlyhaní systému (Rozhovor)
Vyhorenie nie je „medaila cti“. Dovolenka ti nepomôže, spôsobiť ho môže aj vnútorná neistota či prehnané nadšenieVyhorenie nie je „medaila cti“. Dovolenka ti nepomôže, spôsobiť ho môže aj vnútorná neistota či prehnané nadšenie
VIAC

Clarkson už od úvodnej epizódy otvorene priznáva, že netuší, do čoho sa pustil. V tej chvíli do minisérie trefne vstupuje miestny manažér, ktorý má farmu, pozemky aj nehnuteľnosti pod palcom a rozumie sa najmä do právnej stránky.

 

Manažér Charlie Ireland je skutočným správcom pozemkov z Británie, ktorého si môžeš nájsť aj na sieti Linkedin, a svojou expertízou predstavuje skvelý kontrast voči detskej naivite v podaní Clarksona. Najskôr ho pošle nakúpiť potrebnú techniku, ktorú si doteraz len požičiaval od miestnych poľnohospodárov, inokedy mu zase vysvetľuje, koľko ho celý tento farmársky špás bude stáť. 

 

Najmä záverečná rekapitulácia všetkého, čo bolo potrebné na farme urobiť, koľko to stálo nielen peňazí, ale aj nekonečných hodín práce, a celkové zamyslenie Clarksona nad tým, aká strašná makačka je pracovať na plný úväzok v poľnohospodárstve, možno stojí za to, aby si sa do minisérie pustil, aj keď si doteraz ešte váhal. 

 

Zdroj: Amazon Originals

 

Kaleb, ktorý v tvojom veku obhospodaruje farmy aj biznisy

V minisérii sa na Clarksonovej farme pravidelne objavujú viaceré postavičky, ktoré moderátora postupne učia, ako sa k farmárčeniu treba postaviť. Je zaujímavé sledovať, ako prišla Clarksonovi vysvetľovať základy práce na farme Ellen Helliwell, ktorá sa rýchlo stala obľúbenkyňou sociálnych sietí. 

 

Zatiaľ čo Clarkson je známy svojím ležérnym prístupom a tým, že sa prípadné problémy snaží vyriešiť teóriou pridať plyn, nakopnúť kone pod kapotou a dúfať v čo najlepší výsledok, Ellen britského dôchodcu viackrát postavila do pozoru. Kým on žartoval alebo preukazoval, že mu obe ruky narástli ľavé, ona ho s typickým britským humorom smerovala presne tam, kam potreboval. Žartovať môžeš neskôr, teraz treba makať, Jeremy. 

 

O nič menej populárnym sa stal Kaleb Cooper, ktorý v posledných rokoch Clarksonovu farmu obhospodaroval sám, zatiaľ čo sa Jeremy venoval televízii. Kaleb v šou moderátorovi vysvetľuje, že má 23 rokov, venuje sa farmárčeniu, relaxuje za volantom traktora, privyrába si aj výkopovými prácami a nikdy poriadne nebol ani v hlavnom meste Anglicka, respektíve návšteva miest ako Londýn ho ani len neláka.

 

Možno to vyznie zvláštne, ale práve Kaleb sa stal človekom, ktorý dokonale doplnil Clarksona priamo na poli, a množstvo fanúšikov si všimlo, že medzi týmito dvoma sa vytvorila chémia, ktorá sa pomaly vytrácala spomedzi Clarksona, Hammonda a Maya. A Kaleba sme zrejme nevideli naposledy, pretože sa mu na internete medzitým vytvoril poriadne veľký fanklub žiadajúci minimálne opätovnú prítomnosť mladého farmára v novej sérii alebo dokonca jeho vlastnú šou.

 

Zdroj: Amazon Originals

 

Lamborghini za LamborghiniFanúšikov automobilizmu hneď v úvode nadchne scéna, ktorá rozhodne nevzišla zo spontánneho rozhodovania pri výbere traktorov, ale Jeremy v nej akoby posiela symbolický pozdrav fanúšikom Top Gearu a Grand Tour, keď si namiesto skromnejšieho ojazdeného traktora z britských polí nechal z Nemecka doviezť rovno Lamborghini.

 

Áno, slávna značka Lamborghini sa už desaťročia venuje výrobe tých najkvalitnejších traktorov, lenže Clarksonov výber mal jednu chybu. Absolútne nemyslel prakticky, ale zase raz siahol po surovej sile a veľkosti, ako to už býva zvykom. Človek by ani nebol povedal, koľko vtipných scén môže následne z jedného výberu traktora vzniknúť, a ani mu nepríde ľúto, koľko peňazí to celé stojí.

 

Ak o poľnohospodárstve tušíš približne rovnako veľa ako Clarkson, tak sa aj ty budeš čudovať nad byrokratickými zákazmi, ktoré znemožňujú skladovať hnojivá v istých podmienkach, lebo by mohla celá stodola vybuchnúť. Samozrejme, takéto pravidlá zrejme z hľadiska bezpečnosti dávajú zmysel, ale v praktickom ponímaní si človek pri pohľade na traktor na poli nikdy neuvedomí, koľko pravidiel musí dodržiavať už len samotný šofér.

 

Zdroj: Amazon Originals

 

Koho by bavilo sledovať uhundraného dôchodcu na farme?Na prvý pohľad pritom seriál Clarkson’s Farm nemusí vyzerať lákavo. Ak nepatríš medzi fanúšikov Top Gearu alebo Grand Tour, či moderátorov samotných, zrejme farmárčenie uhundraného britského dôchodcu bez štipky vedomostí o poľnohospodárstve nezapadá do škály televíznej tvorby, ktorá by ťa priťahovala.

 

Opak však je pravdou. Ak sme v predchádzajúcich riadkoch použili opis so slovami tragikomédia, vôbec nešlo o výsmech, ale skôr trefné pomenovanie toho, čo Clarkson na farme stvára. Typický britský humor pretkaný politickou nekorektnosťou, zostarnutý moderátor namáhajúci sa so stádom oviec, z ktorých potom musel zopár odviezť na bitúnok, to sú situácie, o akých si zrejme nikdy nepredpokladal, že v nich Clarksona uvidíš. 

 

Zdroj: Amazon Originals

 

Spraví z teba vegána Clarksonovo zlomené srdce?Na celej minisérii je však najlepšia náučná a poučná hodnota. Vychádzajúc z predpokladu, že o farmárčení nič netušíš, tento pohľad do sveta poľnohospodárstva, kde koniec koncov pôsobia aj mladučkí ľudia ako Kaleb, by mohol byť zdrojom rešpektu práve voči farmárom. 

 

Samotný Jeremy Clarkson na konci série konštatuje, že farmárčenie je ťažšie, ako si kedykoľvek predstavoval, a možno si vďaka uhundranému britskému milionárovi v gumákoch začneš zeleninu, chlieb či mäso na svojom tanieri vážiť o trošku viac. Tvrdá práca, ktorá sa za výrobou potravín skrýva, rozhodne stojí za obrovský rešpekt.

 

A možno si po epizóde s ovcami uvedomíš, že nastal čas zredukovať množstvo mäsa, ktoré konzumuješ. Už keď Clarkson vo vyjadreniach povedal, ako mu lámalo srdce, keď ťahal ovcu na smrť, a on pritom vegánom rád nadáva z celého srdca a pravidelne, tak sa svet obrátil naruby. Napokon však zhodnotil, že užívať si zabíjanie zvierat môže len psychopat, ale väčšina z nás si rada vychutná dobré mäso, a tak bitúnky musia existovať. 

 

Za všetko hovoria hodnotenia, ktoré si Clarkson’s Farm vyslúžila. Na najznámejšom českom filmovom webe ČSFD svieti v čase písania článku hodnotenie 95 % z 347 recenzií, zatiaľ čo v medzinárodnom meradle na portáli IMDB dostal Clarkson hodnotenie 9,3 z 10 bodov. A to ho hodnotilo už viac ako 14-tisíc používateľov. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Amazon Originals
NAHOR
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy filmy a seriály
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom: Strieľali po nás džihádisti, ale za tie peniaze sa to neoplatí (Rozhovor) Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom: Strieľali po…
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že náboje sú ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu…
Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené srdce, vraví Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené…
Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo rasistické Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo…
Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby prekazil oslavu narodenín jej dcéry. Povolenie filmárom nestačilo Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby…
Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k novovzniknutej konkurencii Real Fight Arena. Vec vraj už riešia právnici Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť