Únik a nahromadenie vzácnych plynov potvrdila aj francúzska spoločnosť, ktorá je väčšinový vlastník firmy.
Politická hra, alebo reálne nebezpečenstvo? Vládni predstavitelia Hongkongu tvrdia, že došlo k únikom z čínskej jadrovej elektrárne v provincii Guangdong. Čínska vláda únik popiera, hovorí, že v pondelok nenamerala zvýšený level radiácie v okolí elektrárne.
Únik však potvrdila aj francúzska spoločnosť EDF, ktorá pomáha firme Taishan Nuclear Power Joint Venture Co manažovať elektráreň. Podľa nej došlo v chladiacom systéme jedného z reaktorov k nahromadeniu vzácnych plynov, konkrétne xenónu a kryptónu. Problém je, že prevádzkovatelia elektrárne tieto plyny vypustili do atmosféry.
Informácie o úniku vzácnych plynov z elektrárne na juhu Číny včera zverejnila americká televízna stanica CNN, ktorá údajne dostala podnet priamo od francúzskej spoločnosti EDF. Podľa nemenovaného hovorcu firmy došlo k úniku plynov po tom, čo sa opotreboval ochranný nános na niektorých palivových tyčiach.
„Prevádzkovatelia elektrárne v meste Tchaj-šan v provincii Kuang-tung plyny pred vypustením najprv ošetrili a tým ich zbavili rádioaktivity,“ vysvetlil hovorca EDF. Zdôraznil, že tu nehrozí roztavenie jadra, ku ktorému prišlo napríklad pri historickom výbuchu v ukrajinskom Černobyli.
Firma vo svojom vyhlásení uviedla, že elektráreň napriek „problémom vo výkonnosti“ naďalej funguje „v rámci bezpečnostných parametrov". Zvolali mimoriadne zasadnutie s vedením elektrárne, aby situáciu riešili.
Podľa CNN ich EDF kontaktovala už pred týždňom, keď firma informovala americké ministerstvo energetiky o tom, že ide o bezprostrednú hrozbu.
Zároveň obvinili čínsky regulačný orgán zo zvyšovania prijateľnej hladiny radiácie, aby elektráreň nemuseli odstaviť. Podľa Američanov stav tohto zariadenia nie je na krízovej úrovni, elektráreň však budú sledovať.