Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 25. 10. 2021 meniny má Aurel

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom: Strieľali po nás džihádisti, ale za tie peniaze sa to neoplatí (Rozhovor) Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom:…
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že náboje sú ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní…
Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené srdce, vraví Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám…
Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo rasistické Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé…
Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby prekazil oslavu narodenín jej dcéry. Povolenie filmárom nestačilo Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby…
Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k novovzniknutej konkurencii Real Fight Arena. Vec vraj už riešia právnici Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k…
Refresher - Rozhovory

Archívny rozhovor s Milanom Lasicom: Keď chcete robiť komédiu, naučia vás, že musíte byť smiešny na pohľad. To sme neakceptovali

Milan Lasica sa spolu s Julom Satinským stal legendou pre niekoľko generácií. Možno preto, že komédiu robili s vážnosťou, ako v rozhovore prezrádza Milan Lasica. Prečítajte si jeden z posledných rozhovorov s geniálnym umelcom.

Kamila Šebestová
6. jún 2021, 14:30 Čas čítania: 5:15
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Archívny rozhovor s Milanom Lasicom: Keď chcete robiť komédiu, naučia vás, že musíte byť smiešny na pohľad. To sme neakceptovali
Zdroj: Youtube/TheNorique
Refresher - Rozhovory
0
Kamila Šebestová
6. jún 2021, 14:30
Čas čítania: 5:15

Archívny rozhovor s Milanom Lasicom: Keď chcete robiť komédiu, naučia vás, že musíte byť smiešny na pohľad. To sme neakceptovali

Milan Lasica sa spolu s Julom Satinským stal legendou pre niekoľko generácií. Možno preto, že komédiu robili s vážnosťou, ako v rozhovore prezrádza Milan Lasica. Prečítajte si jeden z posledných rozhovorov s geniálnym umelcom.

Kamila Šebestová
6. jún 2021, 14:30
Čas čítania: 5:15
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Archívny rozhovor s Milanom Lasicom: Keď chcete robiť komédiu, naučia vás, že musíte byť smiešny na pohľad. To sme neakceptovali
Zdroj: Youtube/TheNorique

„K práci v 81 rokoch ma motivuje moja žena. Hovorí mi, že inak by som úplne schátral,“ hovorí na úvod nášho rozhovoru komediálny herec Milan Lasica. Okrem natáčania relácií Zlaté časy a Sedem sa venuje aj živým komediálnym vystúpeniam. V čase nášho rozhovoru je akurát po návrate z turné po Slovensku. 

 

Legenda humoru Milan Lasica sa nám zdôveril s tým, čo si myslí o súčasnej politike, stand-upistoch, memečkách na internete a prečo je dobré byť aktívny aj v pokročilejšom veku.

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Aké bolo pre Milana Lasicu opäť hrať po období pandémie.
  • Prečo je rád, že neštudoval herectvo.
  • Čo si myslí o slovenských stand-upistoch. 
  • Či ho zaujímajú memečká na internete.
  • Koho volil a či je s touto stranou spokojný.

 

Ako si užívate uvoľňovanie opatrení? Boli ste už v galérii či v divadle?

Uvoľňovanie sa o mňa obtrelo. Boli sme vďaka nemu na zájazde v Prešove, Košiciach a Lučenci. Mali sme trému, či vôbec príde obecenstvo, pretože si lístky kúpilo ešte pred trištvrte rokom a náš zájazd sa niekoľkokrát odkladal. Nakoniec však všetko dobre dopadlo. Obecenstvo prišlo, bolo spokojné, cítili sme sa priam obrodene. Už veľmi dlho sme neboli v kontakte s publikom naživo. 

 

Mám také povolanie, že môžem v tomto pomerne vysokom veku hrať nielen divadlo, ale aj golf.

 

Počas natáčania relácií Sedem aj Zlaté časy ste nemohli byť veľmi v kontakte s publikom? 

Publikum tam bolo, no sedeli od seba vzdialení dva metre v rúškach. Snažili sa však vytvoriť takú atmosféru, akoby ich tam bolo veľa bez rúšok. Občas sa stalo, že hostia mali covid, takže relácia sa nemohla uskutočniť.

Žijete vo veľmi aktívnom tempe, natáčate relácie, cestujete. Nezastihli sme vás, lebo ste práve hrali golf. Čo vás motivuje?
Moja manželka, ktorá mi hovorí, že ak prestanem pracovať, tak úplne schátram. Asi má pravdu. Kým človek môže, mal by vyvíjať nejakú činnosť. Okrem toho mám také povolanie, že môžem v tomto pomerne vysokom veku hrať nielen divadlo, ale aj golf. Intenzívne sa mu venujem už dvadsať rokov.

 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Serenaders’ Sisters (@serenaderssisters)

 

 Jediné, čo internet nedokáže, je kontakt tvorcov so svojím obecenstvom. Preto si myslím, že divadlo má stále šancu prežiť. 

 

Prejdime k humoru. V tomto období sa veľa klasických foriem zábavy a kultúry premiestňuje do online priestoru. Z ľudí, ktorí by sa v offline svete nepreslávili, sa stávajú influenceri. Internet im poskytol priestor. Máte pocit, že internetová doba nás v niečom mení? 

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2566 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom: Strieľali po nás džihádisti, ale za tie peniaze sa to neoplatí (Rozhovor)Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom: Strieľali po nás džihádisti, ale za tie peniaze sa to neoplatí (Rozhovor)
Monika Beňová: Keď zlyhajú jednotlivci, nech ich bolo aj päďdesiat, stále nemôžeme hovoriť o zlyhaní systému (Rozhovor) Monika Beňová: Keď zlyhajú jednotlivci, nech ich bolo aj päďdesiat, stále nemôžeme hovoriť o zlyhaní systému (Rozhovor)
Vyhorenie nie je „medaila cti“. Dovolenka ti nepomôže, spôsobiť ho môže aj vnútorná neistota či prehnané nadšenieVyhorenie nie je „medaila cti“. Dovolenka ti nepomôže, spôsobiť ho môže aj vnútorná neistota či prehnané nadšenie
VIAC

Mňa nie. Internetová doba je civilizačný trend, ktorému už nestíham podľahnúť. Pripadá mi to, akoby niektorí písali atramentovým perom a niektorí ešte brkom. Ja patrím k tým, čo píšu brkom. 

 

Nedá sa však poprieť, že má negatívne aj pozitívne účinky. K negatívnym patrí anonymita. Všetci, ktorí navonok pôsobia ako slušní ľudia, na internete dajú priestor svojej nenávisti vďaka tomu, že sú anonymní. 

 

Myslíte si, že kultúra môže z internetu aj benefitovať? Samozrejme, je to rýchle spojenie. Niečo zdieľate a o pár minút to vidia státisíce. Jediné, čo internet nedokáže, je kontakt tvorcov so svojím obecenstvom. Preto si myslím, že divadlo má stále šancu prežiť. 

 

Zrejme aj počas pandémie ľudia pochopili, že im chýba kontakt s hercami, tešia sa na živé predstavenia a koncerty. Chvalabohu. Ak to ľudia pochopili a majú takúto potrebu, je to svojím spôsobom prínos pandémie.

 

Dnes už si každý človek so zmyslom pre humor môže vziať do ruky mobil a vymyslieť internetové meme. Aký máte vzťah k online satire?

Nedostáva sa ku mne. Počítač používam viac-menej len na posielanie e-mailov alebo namiesto písacieho stroja. Možno mi však v budúcnosti moja vnučka poradí, ako nazrieť do tajov týchto nových žánrov humoru. Je však logické, že humor na internete funguje a vznikajú tam nové, kvalitné veci. 

 

 

A čo online médiá? Máte radšej papierové noviny? Už nebudem nikto iný, než som. Keď čítam noviny, potrebujem ich mať v ruke. Nezvykol som si čítať tlač ani knihy na počítači.

 

Okrem internetových memečiek sú na Slovensku veľmi populárni aj stand-upisti. Mávajú vypredané predstavenia. Aký máte vzťah k slovenskému stand-upu? 

Stand-upisti sa na Slovensko vrátili, kedysi sa volali ľudoví rozprávači. Zvykli hovoriť pred 5-tisíc až 10-tisíc ľuďmi. Je to pomerne riskantný a veľmi náročný žáner. Sám stand-upistov až tak nesledujem, ale bol som s nimi v kontakte, keďže sme im poskytli priestor v divadle.

 

Milan Lasica otvára prvý comedy club. Majiteľom je komik Jano Gordulič. Zdroj: Silné reči

 

Niektorí ľudia stand-upovým komikom vyčítajú, že používajú priveľa vulgarizmov. 

Je to trend. Aj vulgarizmus má svoje miesto, keď ho použijú v správnu chvíľu na správnom mieste. Len čo sa množí, stráca svoju silu. 

 

Spomenuli ste, že pri predstavení závisí veľmi veľa od toho, aký zmysel pre humor má publikum. Mení sa? Zmysel pre humor sa často mení podľa postavenia v spoločnosti. Ľudia, čo pracujú manuálne, majú zvyčajne iný zmysel pre humor než tí, ktorí majú intelektuálnejšie zameranie. Aj ženy majú iný zmysel pre humor. Najlepšie je robiť univerzálny humor, ktorý pobaví všetkých.

 

Za komunizmu bol humor ako prejav slobody zakázaný. Čo presne prekážalo režimu na vašich vystúpeniach? 

Humor bol prejavom slobodného myslenia a presne preto nás nemal režim v obľube. Mali sme so Satinským „nevýhodu“ v tom, že náš humor bol nejednoznačný. Dal sa chápať všelijako. V čase útlaku režimu sa však aj obyčajné vety stávali prejavom odporu voči režimu. Obecenstvo si to tak želalo. Práve to prekážalo tým, ktorí nás nemali v láske.

 

Nemohli sme však otvorene kritizovať režim. Bolo by ťažké vôbec sa o to pokúsiť. Ak by to niekto spravil, bol by s ním asi navždy koniec a už by sme o ňom nevedeli.

 

 

Nikdy ste neplánovali emigráciu?

Odchod z krajiny som neplánoval, lebo som sa živil jazykom, s ktorým som sa narodil. Bolo ťažké prejaviť sa v inej jazykovej oblasti takým istým spôsobom a tak isto úspešne. To skrátka nejde. Môže sa to podariť filmovému alebo divadelnému režisérovi, ktorý nie je odkázaný na jazyk. Ale ťažšie sa to podarí hercovi, ktorý musí stáť na javisku a hovoriť úplne cudzím jazykom.


Ovládate nejaký cudzí jazyk?

Angličtinu neovládam tak, ako by som si želal. To je všetko, čo k tomu môžem povedať. (smiech) 

 

Téme emigrácie za komunizmu sa venuje aj film Rukojemník, v ktorom ste stvárnili hlavnú postavu deda Achbergera. Aké pre vás bolo hrať v takejto snímke? 

Tento príbeh bol veľmi silný. Rodičia malého chlapca emigrovali a nechali ho v Bratislave. To je už samo osebe veľmi tragické. Keď som dostal tento scenár Petra Pišťaneka, hneď som vedel, že to je dobrý námet, ktorý je dobre napísaný. Považoval som ho za veľmi dobrého spisovateľa. 

 

 

Váš herecký prejav je veľmi prirodzený. Spolu s Julom Satinským ste na Vysokej škole múzických umení študovali dramaturgiu, nie herectvo. Bolo by to iné, ak by ste boli na katedre herectva? 

Keď študujete herectvo, učia vás hrať. Keď chcete robiť komédiu, naučia vás, že komik musí byť smiešny už na pohľad, a to sme neakceptovali. Povedali nám, že keby sa na nás díval človek, ktorý nevie po slovensky, neprišli by sme mu smiešni. Že na nás nie je vidno, že sme komici, pretože sme prirodzení a civilní. Moje celoživotné krédo je, že komédiu treba robiť s čo najväčšou vážnosťou.

 

Aj keď ste neštudovali herectvo, pomohla vám VŠMU presadiť sa do postavenia komediálneho herca? 

Vysoká škola múzických umení bola najväčší odrazový mostík. Naše štúdium však bolo vzdialené od toho, o čo sme sa usilovali. Bolo však dobré v tom, že sme sa mohli popri škole venovať svojim veciam. Študovali sme dramaturgiu a nikto nás nenútil hrať tak, ako si predstavoval.

 

Rozmýšľali ste po smrti Jula Satinského nad iným hereckým duom?Bola to pre mňa uzavretá kapitola. Nedalo by sa to ničím nahradiť. Pokúsil som sa o partnerstvo s herečkami, dovtedy som s tým nemal skoro žiadne skúsenosti. Potom som mal jedno predstavenie s Milanom Kňažkom, čo bolo skoro desať rokov po Satinského odchode, a to hráme doteraz.

 

Milan Lasica s Júliusom Satinským v relácii Ktosi je za dverami VI (1980). Zdroj: Youtube/Tzigio

 

Blížime sa ku koncu nášho rozhovoru. Nedá mi nespomenúť politiku, keďže ju v rozhovoroch zvyčajne komentujete. Keď sa pozriete na súčasnú situáciu, ľutujete, koho ste volili?

Volil som stranu Za ľudí. Tá sa ledva dostala do parlamentu, no som s ňou veľmi spokojný. Myslím si, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková je najlepšia ministerka v tejto vláde. Dôkazom toho je aj to, že ju chceli odvolať. 

 

Ak sa chceš o Milanovi Lasicovi dozvedieť ešte viac, prečítaj si náš rozhovor z roku 2019. 

 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: facebook.com, facebook.com, instagram.comNáhľadový obrázok: Štúdio L&S Ctibor Bachratý
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy refresher
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Dnes populárne články
Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom: Strieľali po nás džihádisti, ale za tie peniaze sa to neoplatí (Rozhovor) Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom: Strieľali po…
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že náboje sú ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu…
Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené srdce, vraví Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené…
Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo rasistické Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo…
Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby prekazil oslavu narodenín jej dcéry. Povolenie filmárom nestačilo Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby…
Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k novovzniknutej konkurencii Real Fight Arena. Vec vraj už riešia právnici Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť