Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
30. mája 2021, 9:30
Čas čítania 6:51
Daniel Mikolášik

Martin Klinčúch: Dvere do slovenského šoubiznisu mi otvorila úplná náhoda v kaviarni (Rozhovor)

Martin Klinčúch: Dvere do slovenského šoubiznisu mi otvorila úplná náhoda v kaviarni (Rozhovor)
Zdroj: archív Martina Klinčúcha
REFRESHER MARTIN KLINČÚCH PÁN PROFESOR TVOJA TVÁR ZNIE POVEDOME
Uložiť Uložené

Nemám pocit, že by som si uletel. Nie je ťažké byť normálny skromný človek, aj keď si známejší, tvrdí v rozhovore 19-ročný herec Martin Klinčúch.

Martin Klinčúch má iba 19 rokov, no aj napriek mladému veku už naplno žne úctyhodné herecké úspechy, o ktorých mnohí jeho spolužiaci na konzervatóriu môžu len snívať. Prišlo to nečakane, rýchlo a najmä úplnou náhodou.

„Sedel som v kaviarni so spolužiačkou z konzervatória, pili sme kávu a všimol som si, že sa na mňa po celý čas pozerá nejaká pani. Bolo to trochu divné, ale nejako som to neriešil,“ prezrádza v rozhovore Klinčúch. Tá záhadná pani bola šéfkou kastingu v Markíze, ktorá mu povedala, že by sa jej hodil do nového seriálu.

Takto sa Martin dostal až na konkurz na postavu Tomiho do seriálu Pán profesor, kde stihol natočiť už dve série. Okrem toho sa počas uplynulých mesiacov pravidelne ukazoval na televíznych obrazovkách aj v rámci šou Tvoja tvár znie povedome. Spevácko-hereckú súťaž sa mu napokon podarilo vyhrať. Doteraz vraj tomu nemôže uveriť.

V tomto článku si prečítaš:
  • Akou náhodou sa mu otvorili dvere do slovenského šoubiznisu.
  • Či si uletel a kto ho drží pri zemi.
  • Prečo herečka Zdena Studenková na pľaci nakričala na rapera Moma.
  • Aké repliky si počas natáčania Pána profesora museli mladí herci zmeniť, pretože ich nevedeli ani vysloviť.
  • Aký má názor na kauzu blackface a N-word spojenú s markizáckou šou Tvoja tvár znie povedome.
  • Prečo mu neprekážajú ani erotické scény.
Martin Klinčúch
Zdroj: archív Martina Klinčúcha

Prednedávnom si sa stal víťazom šiestej série šou Tvoja tvár znie povedome. Ako to po skončení hodnotíš?

Rovnako ako tesne po závere šou. Zanechalo to vo mne veľký zážitok. Je mi za tým veľmi smutno – a čím dlhšie je od skončenia finále, tým viac. Uvedomujem si, že to bola veľmi dobrá skúsenosť a nezabudnuteľné životné obdobie. Mal som to tam rád a bude mi to veľmi chýbať.

 
Na základe tvojej bezprostrednej reakcie hneď po vyhlásení, že sa stávaš víťazom, predpokladám, že si to absolútne nečakal.

Vôbec som to nečakal. Do poslednej chvíle som si myslel, že to vyhrá Evelyn. Mala veľké vystúpenie s mnohými tanečníkmi. To moje som bral tak, že je len do počtu. Keď Martin Nikodým povedal moje meno, bol som neuveriteľne prekvapený. Asi to aj bolo vidno. (smiech)

Odporúčané
Polonahý Vémola, 140-kilový Baba Jaga a Attila Végh s čírom. Toto sú najvzácnejšie fotografie domácich MMA zápasníkov Polonahý Vémola, 140-kilový Baba Jaga a Attila Végh s čírom. Toto sú najvzácnejšie fotografie domácich MMA zápasníkov 13. mája 2021, 14:30

Mal si počas šou ešte iného favorita?

Do deviatej časti som bol presvedčený, že vyhrá Kristínka Madarová. Nakoniec sa však nedostala ani do finálovej štvorky, čo ma veľmi prekvapilo.

Vyskúšal si si postavy rôznych ikonických spevákov a speváčok. Ktoré vystúpenie bolo najnáročnejšie?

Celkovo najnáročnejšie bolo asi vystúpenie Nicki Minaj. Ale tanečným stvárnením a takou tou ženskou jemnosťou bolo dosť náročné vystupovať ako Dara Rolins.

Najťažšie je vystupovať na vysokých opätkoch. Hoci v tom silikóne masky sa nedalo dobre spievať, ale to sa dalo zachrániť. Keby som však spadol na tých opätkoch, to by som už nijako nezachránil.


Čo je horšie, vystupovať v ťažkej maske Pavarottiho, keď si mal takmer dvojnásobne väčšiu tvár, alebo s opätkami na nohách?Ťažšie je to určite práve na tých opätkoch. Hoci v tom silikóne masky sa nedalo dobre spievať, ale to mi veľmi neprekážalo, dalo sa to zachrániť. Ale keby som spadol na tých opätkoch, to by som už nijako nezachránil. Ale úplne najhoršia je kombinácia oboch – aj veľkej masky, aj opätkov. To som mal napríklad v deviatej časti, keď som vystupoval ako izraelská speváčka Netta. To bol úplný extrém.

NettaMartin KlinčúchTvoja tvár znie povedome
Zdroj: TV Markíza


Šou mala v minulosti problémy, lebo vraj podporovala blackface a iné rasistické prejavy ako N-word. Markíza s tým však postupne končí, no na obrazovkách stále vidíme hercov aj so slabými tmavými odtieňmi. Čo si o celej kauze myslíš ty?Jasné, blackface je celosvetový problém a nie je to správne. Rozhodne sa k ničomu takému neprikláňam. Ja sám som stvárnil The Weeknda, keď som mal trochu tmavší mejkap, ale nebolo to myslené nijak rasisticky alebo posmešne. Nerobil som si z neho ‚srandu‘, práve naopak, vzdával som hold tomu spevákovi. Preto som sa snažil napodobniť ho čo najlepšie, aby som sa mu čo najviac podobal.

Ide len o umelecké vyjadrenie, žiadne hanlivé ani rasistické prejavy by som v tom nehľadal. Mne sa zdá viac rasistické popierať pôvod daného interpreta a robiť z neho niekoho iného len vzhľadom na farbu pleti.

Asi však uznáš, že v minulých sériách to bolo mierne cez čiaru.

Áno, v tých prvých sériách to trošku prepískli, keď zobrazenie Afroameričanov bolo až neprirodzené a počas vystúpení odznelo aj to slovíčko na n. Ale teraz je to omnoho kultivovanejšie. Ale neviem, mne sa zdá viac rasistické z tohto pohľadu popierať pôvod daného interpreta a robiť z neho niekoho iného len vzhľadom na rasu.

Zhodneme sa, že najdôležitejší je samotný zámer, a teda pevne verím, že Markíza tým nechcela nikoho haniť alebo uťahovať si z inej rasy.Áno, ide totiž len o umelecké vyjadrenie. Žiadne hanlivé ani rasistické prejavy by som v tom nehľadal.

Odporúčané
V Dubaji nestačí len dobre vyzerať, hovorí Slovenka, ktorá pracuje pre svetovú hviezdu Supercar Blondie V Dubaji nestačí len dobre vyzerať, hovorí Slovenka, ktorá pracuje pre svetovú hviezdu Supercar Blondie 5. mája 2021, 9:30

Diváci ťa poznajú aj vďaka seriálu Pán profesor. Bola to tvoja prvá skúsenosť pred kamerami?

Áno, nikdy predtým som nemal žiadnu rolu v seriáli. Pán profesor bol môj prvý vážnejší projekt.


Nemal si stres?

Určite som mal. A ešte väčšiu zodpovednosť som cítil preto, lebo som hral po boku najväčších hereckých hviezd. Ale keďže to točíme už druhý rok, tak som sa už s kamerami stihol skamarátiť. 

Aké to je, hrať po boku takých významných hercov ako Tomáš Maštalír?

Mal som z toho najprv neskutočný stres, ale Tomáš je veľmi dobrý herecký kolega, každému z nás pomáhal herecky aj emóciami a robil na pľaci veľmi dobrú atmosféru. On je profesionál, takže sa s ním robí veľmi dobre.

Martin Klinčúch
Zdroj: TV Markíza

Vraj ťa do seriálu vybrali úplnou náhodou v kaviarni. Ako k tomu došlo?

Sedel som v kaviarni so spolužiačkou z konzervatória, pili sme kávu a všimol som si, že sa na mňa po celý čas pozerá nejaká pani. Bolo to trochu divné, ale nejako som to neriešil. Moja kamarátka po chvíli odišla a tá cudzia pani si ku mne prisadla. Nechápal som, čo sa deje.

Predstavila sa ako Tereza Libovičová, šéfka kastingu v Markíze, a povedala, že by som sa im hodil do nejakého seriálu. Odfotila si ma, zapísala si môj kontakt a o dva týždne som prišiel na konkurz na postavu Tomiho. Ten dopadol úspešne, a tak mi táto úplná náhoda otvorila dvere až do slovenského šoubiznisu. 

Ona teda v tej kaviarni vôbec nevedela, že študuješ herectvo?

Nie, vôbec. Vyberala si čisto podľa typu a nejakej vizuálnej stránky, aby jej to zapadalo do konceptu postáv v seriáli.

Nemám problém prakticky s ničím. Aj vďaka šou Tvoja tvár znie povedome som sa naučil viac odosobniť, keďže som si vyskúšal aj rôzne ženské a sporo odeté postavy.

Bola počas natáčania seriálu nejaká scéna, s ktorou si sa nevedel úplne stotožniť?

Ani nie. Študujem herectvo, čiže je mojou povinnosťou a pracovnou náplňou vedieť sa stotožniť s akoukoľvek postavou a scénou. Nerobí mi to problém.

Neprekážali by ti teda ani erotické scény?

Nie, vôbec. Nemám problém prakticky s ničím. Aj vďaka šou Tvoja tvár znie povedome som sa naučil viac odosobniť, keďže som si vyskúšal aj rôzne ženské a sporo odeté postavy. A to je pre každého herca len výhra, ak sa dokáže popasovať s hocijakou postavou.

Odporúčané
Ráchel Šoltésová: Pohľady a dotyky počas natáčania scén pri tyči neboli príjemné, ale bola to skvelá herecká skúška (Rozhovor) Ráchel Šoltésová: Pohľady a dotyky počas natáčania scén pri tyči neboli príjemné, ale bola to skvelá herecká skúška (Rozhovor) 3. mája 2021, 11:58

V mnohých vašich replikách sa často nachádzajú slová alebo frázy, ktoré mladí ľudia nehovoria, a je cítiť, že to písal scenárista, ktorý úplne nevie, aký žargón tínedžeri používajú. Môžete si v takýchto prípadoch scenár upravovať podľa seba a svojho slangu?

Viem, o čom hovoríš. Jasné, môžeme, aj keď scenáristi by boli najradšej, keby sa to nerobilo. Ale keď tam je naozaj replika, ktorú by povedal maximálne nejaký 40-ročný tínedžer, tak to nie je úplne v poriadku. Často sa nám stávalo, že niektoré repliky sme ani nevedeli normálne povedať, takže sme si ich museli trochu upraviť. Hádam tých čudesných viet potom nebolo až tak veľa, lebo zozačiatku ich tam bolo viac než dosť.

Martin Klinčúch
Zdroj: archív Martina Klinčúcha


V seriáli ste zväčša mladí a zábavní ľudia, ktorí na pľaci, ale aj mimo neho, predpokladám, dosť šalejú. Môžeš prezradiť aj nejaké vtipné historky zo zákulisia?Taká prvá, čo mi napadne, hoci asi nie je úplne vtipná, sa udiala, keď sme točili šiestu epizódu v prvej sérii, kde sa objavil aj raper Momo. Išlo o scénu, keď Momo vošiel do triedy a naháňal nášho seriálového spolužiaka Jančiho Cibuľu. Počas tejto naháňačky sa mu do cesty postavili Krištof Králik a Lukáš Jurko. A Momo tak silno vrazil do Lukáša, že ten sa odrazil do skrine, spadol a vyzeral, že ho to dosť bolelo.

Dokonca aj Momo si to uvedomil a hneď sa šiel ospravedlniť, no tým skočil do dialógu medzi Zdenkou Studenkovou, Tomášom Maštalírom a Gabikou Marcinkovou, keďže sa nestopla ostrá a ďalej sa natáčalo. Na Zdenke bolo vidieť, že jej ako profesionálke nebolo úplne príjemné, že ich Momo takto vyrušil počas ostrej, tak Momovi dala jasne najavo, že mal počkať, kým sa dotočí scéna, a trošku viac ho vtedy zahriakla.

Odporúčané
Paparazzo z Plus 7 dní: Ficovmu bývaniu sa venujem roky, je to moja srdcová téma. Má aj ďalšie nehnuteľnosti (Rozhovor) Paparazzo z Plus 7 dní: Ficovmu bývaniu sa venujem roky, je to moja srdcová téma. Má aj ďalšie nehnuteľnosti (Rozhovor) 23. mája 2021, 14:30

Ty si študentom herectva na konzervatóriu. Plánuješ pokračovať v štúdiu aj na vysokej škole?

Určite by som sa chcel dostať na VŠMU, ale nie som si istý, či to bude ešte tento rok. Bol som o tom presvedčený, ale keďže mám čoraz viac rozpracovaných projektov, bolo by ťažké skĺbiť to s vysokou školou a nechcel by som zanedbávať štúdium na úkor práce.

Nerád by som pôsobil arogantne a egoisticky. Podľa mňa nie je ťažké byť skrátka normálny a skromný človek.


Si stále pomerne mladý človek a už teraz žneš úspechy a zakúšaš slovenský šoubiznis. Všetko sa to deje pomerne rýchlo; ešte pred prvou sériou Pána profesora ťa verejnosť veľmi nepoznala, no dnes je všetko inak. Neuletel si si preto?Zatiaľ nie, aspoň ja nemám taký pocit. Aj moja rodina ma v tomto dosť drží pri zemi, aby k nejakému „úletu“ náhodou nedošlo. A som im za to vďačný. Určite by som si nechcel uletieť preto, že ma teraz pozná o trochu viac ľudí ako pred dvomi rokmi.
 
Je ťažké ustriehnuť si zdravé sebavedomie?Pre mňa nie. Ja mám stále v sebe taký kompas a prirodzený inštinkt, aby som sa vedel ustriehnuť. Mám v sebe aj dosť sebakritiky a sebareflexie, čiže zatiaľ nemám problém s nezdravým sebavedomím. Nerád by som pôsobil arogantne a egoisticky. Podľa mňa nie je ťažké byť skrátka normálny a skromný človek.

Martin Klinčúch
Zdroj: archív Martina Klinčúcha

 
Všimol som si, že na Instagrame sú stránky tvojho fanklubu, pre ktoré si nesmierne veľkým idolom. Počítajú dokonca, koľkokrát si im lajkol alebo okomentoval fotku. Užívaš si popularitu?

(smiech) Či si to užívam, to sa nedá povedať. Či ma to hnevá alebo sa mi to nepáči, to by som tiež nepovedal. Je to podľa môjho názoru zvláštne, ale nie je mi to nepríjemné. Beriem to ako súčasť toho, že ma pozná viac ľudí.

 
Spoznávajú ťa fanúšikovia už aj na ulici? Aký je to pocit?

Áno, v poslednom čase čoraz častejšie. Dokonca som za posledné týždne zaevidoval asi aj rekord v počte oslovení, pozdravení a takých šuškaní za mojím chrbtom, že: „Aha, to je on!“ Ale zatiaľ mi to neprekáža, väčšina stretnutí s fanúšikmi je veľmi príjemná.

Domov
Zdieľať
Diskusia