Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 12. 4. 2021 meniny má Estera

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?

10 najväčších rozdielov medzi Justice League a Snyder Cut

V čom všetkom sa Snyder Cut líši od kinoverzie Justice League?

20. marec 2021, 10:30 Čas čítania: 5:04
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Filmy a Seriály - Komiksové filmy
4
Dominik Vetrák
20. marec 2021, 10:30
Čas čítania: 5:04

10 najväčších rozdielov medzi Justice League a Snyder Cut

V čom všetkom sa Snyder Cut líši od kinoverzie Justice League?

Dominik Vetrák
20. marec 2021, 10:30
Čas čítania: 5:04
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Snyder Cut je vonku. Po viac než 3 rokoch od premiéry Justice League môžeme konečne zabudnúť na kinoverziu.

 

Režisér Zack Snyder, ktorý projekt opustil 6 mesiacov pred jeho premiérou a štúdio Warner Bros. ho nahradilo Jossom Whedonom, dostal šancu dokončiť svoju pôvodnú víziu. Výsledkom je 4-hodinový komiksový epos, ktorý je oveľa lepší než kinoverzia, o čom sme ťa už informovali v našej recenzii (prečítaj si ju tu). 

 

Joss Whedon si po odchode Snydera z postu režiséra natočil vlastné scény, prepísal príbeh a zmenil mnohé veci na žiadosť štúdia Warner Bros. Snyder Cut odkrýva, čo všetko vlastne noví tvorcovia zmenili, a tak sme sa rozhodli pozrieť na zúbok obom verziám a predstaviť ti 10 najväčších rozdielov medzi obomi filmami.

 

 

1. Tón príbehu

Zack Snyder udáva tón svojmu filmu už od začiatku vo veľmi odlišnom štýle. Whedon začal Justice League so scénou, v ktorej Superman predstavuje nádej pre ľudstvo. Snyder film otvára smrťou Supermana a jeho bolestivými výkrikmi prebúdzajúcimi Mother Boxy signalizujúce príchod Darkseida. V Snyderovej verzii je celkovo oveľa menej humoru.

 

2. Steppenwolf a Darkseid

Veľkej zmeny sa dočkal aj záporák Steppenwolf. Vo Whedonovej verzii šlo o hlavného záporáka, ktorý túžil dobyť Zem. Divák tušil, že koná na základe Darkseidových rozkazov, no „big baddie“ sa v kinoverzii neukázal.

 

V Snyderovej verzii má Steppenwolf úplne iný (a lepší) dizajn a motiváciu pre to, čo robí. Zradil Darkseida a dobývanie planét je jedinou šancou, ako sa môže vrátiť na domovskú planétu Apokalips. 

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

3. Cyborg

Cyborgova minulosť a celý jeho charakterový oblúk boli terčom veľkej kritiky. Kinoverzia sa mu venovala len skratkovito a nevysvetlila nám veľa vecí vrátane jeho zrodu, pocitov, minulosti a vzťahov v rodine. Snyder to napráva a dáva Cyborgovi dostatočne veľa priestoru, aby sme jeho postavu pochopili lepšie. 

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

4. Flash a Iris

Nielen Cyborg dostal v Snyder Cute viac scén. Flasha spoznávame v kinoverzii v scéne, keď navštívi svojho otca vo väzení. V Snyder Cute ešte predtým vidíme skvelú scénu, kde zachráni dievča, ktoré mu padlo do oka. Volá sa Iris Westová a my už máme potvrdené, že sa objaví aj v sólovom filme Flasha. 

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1881 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Nedeľný komentár: O handrách a idiotoch – veľké upratovanie premiéra financií MatovičaNedeľný komentár: O handrách a idiotoch – veľké upratovanie premiéra financií Matoviča
Gabo Žifčák: Cirkev Svedkov Liehovových bude 4. najväčšia na Slovensku, ak zozbierame 50 000 podpisov. Milióny minieme na kultúruGabo Žifčák: Cirkev Svedkov Liehovových bude 4. najväčšia na Slovensku, ak zozbierame 50 000 podpisov. Milióny minieme na kultúru
Tomáš Valášek: Matovič má potenciál rozbiť Hegerovu vládu, svoj odchod z koalície neľutujem (Rozhovor)Tomáš Valášek: Matovič má potenciál rozbiť Hegerovu vládu, svoj odchod z koalície neľutujem (Rozhovor)
VIAC

 

5. Kompletne nový soundtrack

Zack Snyder najal na soundtrack pre Justice League Toma Holkenborga (Junkie XL). Whedon však jeho prácu nevyužil a požiadal Dannyho Elfmana, aby vytvoril nový soundtrack.

 

Po oznámení Snyder Cutu sa Snyder vrátil k Holkenborgovi, ktorý vytvoril úplne nový soundtrack, teda už jeho 3. verziu.

 

6. Prehra hrdinov a Justice League

Ale len na chvíľu. Snyder Cut má výrazne odlišný finálny súboj. Sekvencia, kde Superman a Flash opúšťajú misiu zachrániť celý svet kvôli niekoľkým civilistom, našťastie, úplne zmizla. Namiesto toho je Flash potrebný, aby svojou rýchlosťou dostal Cyborga do „vnútra“ Mother Boxov. Superman si zase robí trhací kalendár zo Steppenwolfa (v Snyderovej verzii chýbajú aj Supermanove hlášky). 

 

Ich plán však stroskotá, Mother Boxy dosiahnu jednotu a začínajú ničiť celý svet. Ako vidíme, zabilo to aj samotného Supermana, no Flash sa odmieta vzdať. Svojou rýchlosťou dokáže vrátiť čas do momentu pred „výbuchom“ a hrdinovia nakoniec zvíťazia. Vo Whedonovej verzii k spojeniu Mother Boxov nakoniec nedôjde. 

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

7. Steppenwolf aj Silas Stone v Snyder Cute zomrú

V kinoverzii nepríde k smrti ani jedného z nich. Keď Steppenwolfa premôže vlastný strach, obkľúčia ho paradémoni a teleportujú sa (zrejme) na planétu Apokalips. Lenže Snyder nemal trpezlivosť s nesmrteľnými záporákmi a nudnými spôsobmi, ako ich nechať nažive pre pokračovanie. V Snyder Cute ho Aquaman prebodne a Wonder Woman mu odsekne hlavu. Tlieskame. 

 

V novej verzii sme videli aj smrť Silasa Stona, Cyborgovho otca. Ten, rovnako ako Cyborg, nemal v kinoverzii veľa priestoru, a tak sa vyškrtla aj jeho smrť. Namiesto toho prežil, čo sa zrejme Snyderovi nehodilo do jeho témy o otcovstve (nikto z hrdinov Justice League nemá s otcom dobrý vzťah, respektíve sú vo väzení či mŕtvi). 

 

8. Rozdielne epilógy

Whedonov Justice League sa končí potitulkovou scénou s Lexom Luthorom a Deathstrokom v podaní Joea Manganiella. Luthor sa spýta Deathstroka, či sa nechce pridať do ligy záporákov. Snyder Cut nemá žiadne potitulkové scény. Namiesto toho má obrovský epilóg odohrávajúci sa primárne v „snovej dimenzii“, akú poznáme už z Batman vs. Superman. 

 

V pokračovaní tejto sekvencie vidíme niekoľkých hrdinov a záporákov bojujúcich spolu proti Supermanovi. Ten pomohol Darkseidovi s ovládnutím Zeme po tom, ako zomrela Lois Lanová a Clarkovi jednoducho „preplo“. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o budúcnosť, pred ktorou ho chcel Flash varovať v Batman vs. Superman, keď sa mu zjavil v „sne“.

 

Dôležitú scénu tu majú aj Joker s Batmanom po prvýkrát spolu v DCEU (DC Extended Universe – filmový vesmír DC filmov). O epilógu si však povieme v samostatnom článku. 

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

9. Martian Manhunter, Green Lantern 

Ku koncu filmu nám Snyder odhalí, čo fanúšikovia filmov vedeli už dlhší čas. General Swanwick je v skutočnosti Martian Manhunter, vesmírna bytosť schopná brať na seba podobu iných ľudí. Najprv motivuje Lois Lanovú, aby začala znova žiť, a na konci filmu gratuluje Bruceovi Waynovi k tomu, že dal dokopy Justice League. Snyder chcel mať pôvodne na konci filmu nového Green Lanterna, štúdio Warner mu to však zakázalo, keďže s ním malo iné plány. 

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

10. Deathstroke naznačujúci Batmanovu sólovku s Affleckom

Už sme spomínali, že Whedonova verzia sa končí s Luthorom, Deathstrokom a ich vlastnou ligou zločincov. Lenže v Snyder Cute, teda aj v pôvodnej verzii, ide skôr o teaser pre sólovku Batmana, ktorú mal napísať a natočiť Ben Affleck.

 

Rozprávalo sa o tom, že film by sa odohrával v Arkhame, ústave pre zločincov a psychicky nestabilných jedincov. Očividne mal mať vo filme rolu aj Deathstroke, ktorý sa v Snyder Cute dozvedá pravú identitu Batmana. 

 

Každá minca má dve strany, a preto sa musíme opýtať aj nasledujúcu otázku...

Čo spravil Joss Whedon lepšie ako Zack Snyder? 

Celá dejová línia okolo Lois Lanovej je v Snyder Cute strašne umelá. Snyder nám ukazuje život a zvyky Lois Lanovej len kvôli tomu, aby jej prítomnosť pri pamätníku Supermana dávala zmysel. Vo Whedonovej verzii to bol práve vynikajúci taktik Batman, ktorý ju mal ako eso v rukáve. Fungovalo to oveľa lepšie. 

 

Dosť nám v Snyder Cute vadilo aj to, že Supermanovi trvá viac ako 3 hodiny, než sa konečne ukáže. Cavill si ako Man of Steel zaslúžil viac priestoru, no namiesto toho dostal rolu v Batman vs. Superman a v Justice League, kde sa objavil len na pár minút. Vo Whedonovej verzii sme naňho aspoň nemuseli čakať dlhšie, než aká je dĺžka akéhokoľvek filmu o Supermanovi. 

 

Zdroj: Warner Bros. Pictures

 

Paradémoni boli zaujímavejší vo Whedonovej verzii. Radoví vojaci Steppenwolfa a Darkseida boli v kinoverzii stvorenia, ktoré dokázali vycítiť strach a následne na svoju obeť zaútočili. Dočkali sme sa tak super scény s Batmanom a paradémoni dostali o jednu dejovú vrstvu navyše, keďže sa na konci obrátili proti Steppenwolfovi kvôli tomu, že sa obával sily Justice League a vydesil ho návrat Supermana.

 

V Snyderovej verzii ide iba o bezduché muchy na odstrel, podobne ako roboti v Avengers: Age of Ultron či Chitauri v prvých Avengers. Nerozmýšľajúce, agresívne stvorenia (dupľom, keď sú digitálne) jednoducho nikoho nezaujímajú. 

 

Chýbali nám aj niektoré scény z Whedonovej verzie, ako napríklad Flashovo skúmanie jaskyne či scéna s Batmanom a Wonder Woman, keď Diana vidí, aké má Bruce zničené telo, a rozprávajú sa o význame hrdinov.

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

Treba si uvedomiť, že nie všetky chyby na Justice League môžeme hádzať smerom k Whedonovým nohám. Za niektorými rozhodnutiami stálo štúdio, a keby sa to dalo, Whedon by určite do kín poslal dlhší film s väčším dôrazom na príbeh. Štúdio Warner Bros. však trvalo na tom, aby mal Justice League len 2 hodiny. 

 

P. S. Samozrejme, v Snyder Cute neuvidíš žiadne otrasne vyzerajúce scény so Supermanom a jeho digitálne odstránenými fúzmi.

 

Počas pretáčok Justice League Henry Cavill natáčal Mission: Impossible 7 (jeho postava mala fúzy) a štúdio Paramount nedovolilo Warneru, aby Cavilla oholili. Whedon a spol. tak museli Cavillovi odstrániť fúzy v postprodukcii, čo vyzeralo hrozne. Snyder však žiadne z týchto scén nepotreboval.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: screencrush.comNáhľadový obrázok: Warner Bros./HBO Max Tagy: Snyder Cut
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 Obľúbená ostrovná destinácia v Európe ti dá vreckové 200 eur, keď tam prídeš na letnú dovolenku
2 Od 19. apríla sa zrejme otvoria všetky prevádzky, kde si netreba dávať dole respirátor, potvrdil premiér Heger
3 Saudskoarabský princ kúpil falošný obraz od Leonarda da Vinci za 450 miliónov. Vraj nútil Louvre, nech ho vystavia s Monou Lisou
4 Zhabali im luxusné autá aj hotovosť. Polícia zadržala medzinárodný gang, ktorý viedli dvaja Slováci
5 Je mladá, atraktívna a módu má v malíčku. Zoznám sa s Veronicou Ferraro, ktorej bezchybné outfity si zamiluješ
1 Od 19. apríla sa zrejme otvoria všetky prevádzky, kde si netreba dávať dole respirátor, potvrdil premiér Heger
2 Gröhling chce, aby sa čo najskôr vrátili do škôl žiaci druhého stupňa aj stredoškoláci. Mohlo by sa tak stať do niekoľkých týždňov
3 Chceš ma vyhodiť z práce? Skús to, odkazuje Baťo novému nadriadenému Matovičovi. Nazval ho nulou, vraj šikanuje celú krajinu
4 Časť obchodov by sa mala otvoriť už 19. apríla. Na reštaurácie, bary či wellness však máme podľa premiéra zabudnúť
5 Zhabali im luxusné autá aj hotovosť. Polícia zadržala medzinárodný gang, ktorý viedli dvaja Slováci
1 MAPA: Takto budú tento týždeň rozdelené okresy, v čiernych stále platí množstvo zákazov a povinnosť testovania
2 Chceš ma vyhodiť z práce? Skús to, odkazuje Baťo novému nadriadenému Matovičovi. Nazval ho nulou, vraj šikanuje celú krajinu
3 VIDEO: Policajti sa vysmiali Jakubovi, ktorý upozornil na muža bez rúška. Jeho kamaráta označili vulgárnym výrazom
4 Pokuta 5 000 dolárov a stopka na tri roky. Mladá slovenská tenistka ovplyvňovala zápasy
5 Video: Polícia v Dubaji zatkla nahé modelky, ktoré pózovali na balkóne mrakodrapu
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Rytmus naložil komičke Simone po tom, čo kritizovala Cibulkovú za jej výlet do exotiky. Vysmieva sa jej aj za postavu
3 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
4 VIDEO: Iba 19-ročný hokejista zomrel po zásahu pukom do hlavy. Kapitán Dinamo Petrohrad bojoval o život tri dni
5 Moderátor TA3 v priamom prenose vyzval Roberta Fica, aby si dal dole respirátor: Keď sa dvaja dohodneme, tak môžeme
Viac z témy filmy a seriály
Sovietsky zväz začiatkom 90. rokov natočil Pána prsteňov. Pozrieť si ho môžeš teraz na YouTubeSovietsky zväz začiatkom 90. rokov natočil Pána prsteňov. Pozrieť si ho môžeš teraz na YouTube
Superhrdinovia na dôchodku od Netflixu napravujú chyby svojich detí. Spoja sily proti zlu, ktoré ohrozuje ľudstvo?Superhrdinovia na dôchodku od Netflixu napravujú chyby svojich detí. Spoja sily proti zlu, ktoré ohrozuje ľudstvo?
Slovania sa pochválili krátkou akčnou scénou. Dej naďalej stagnuje a väčšina postáv sa nikam neposunulaSlovania sa pochválili krátkou akčnou scénou. Dej naďalej stagnuje a väčšina postáv sa nikam neposunula
Viac článkov
Sponzorované články
Vychutnaj si krásu Štiavnických vrchov z veľkolepej nehnuteľnosti za viac ako 1 100 000 eur    Vychutnaj si krásu Štiavnických vrchov z veľkolepej nehnuteľnosti za viac ako 1 100 000 eur
Účasť na castingu im zmenila život. Získali množstvo followerov, vydali albumy a zarobili státisíce eur Účasť na castingu im zmenila život. Získali množstvo followerov, vydali albumy a zarobili státisíce eur
Tipni si, čo počúva Attila Végh, a vyhraj slúchadlá Huawei FreeBuds 4i v hodnote 79 eur Tipni si, čo počúva Attila Végh, a vyhraj slúchadlá Huawei FreeBuds 4i v hodnote 79 eur
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 20:05
„Ak by si toto Matovič dovolil v čase poriadne rozbehnutej koaličnej krízy, Sulík by mu do pizza piecky privrel ruku." V Nedeľnom komentári dopĺňamie k udalostiam týždňa dôležitý kontext.
včera o 19:31
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Jared Leto si znovu zahrá Jokera. Objaví sa v režisérskej verzii Justice League s názvom Snyder CutJared Leto si znovu zahrá Jokera. Objaví sa v režisérskej verzii Justice League s názvom Snyder Cut
Zack Snyder bude natáčať nové scény pre svoju verziu Justice League. Na natáčaní budú Superman, Batman aj Wonder WomanZack Snyder bude natáčať nové scény pre svoju verziu Justice League. Na natáčaní budú Superman, Batman aj Wonder Woman
Sleduj Supermana v čiernom obleku. Zack Snyder by radšej spálil celý film, než aby použil zábery, ktoré natočil Joss WhedonSleduj Supermana v čiernom obleku. Zack Snyder by radšej spálil celý film, než aby použil zábery, ktoré natočil Joss Whedon
Trailer na 4-hodinový Justice League od Zacka Snydera je plný akcie a napätia. Superman a jeho tím budú bojovať o záchranu svetaTrailer na 4-hodinový Justice League od Zacka Snydera je plný akcie a napätia. Superman a jeho tím budú bojovať o záchranu sveta
Snyder Cut Justice League má vonku trailer, ktorý je lepší ako celá kino verzia. 4-hodinový film bude rozdelený na 4 častiSnyder Cut Justice League má vonku trailer, ktorý je lepší ako celá kino verzia. 4-hodinový film bude rozdelený na 4 časti
Kino verzia Justice League stojí za ho*no, tvrdí jeden zo šéfov štúdia Warner Bros.Kino verzia Justice League stojí za ho*no, tvrdí jeden zo šéfov štúdia Warner Bros.
Konečne uvidíme pravú verziu Justice League! 4-hodinový režisérsky zostrih Zacka Snydera uverejní HBO MaxKonečne uvidíme pravú verziu Justice League! 4-hodinový režisérsky zostrih Zacka Snydera uverejní HBO Max
Tvorca CGI Vladimír Valovič: Pri Supermanovej tvári s fúzmi som si povedal: Fúú, veľa šťastia tomu, kto to bude robiť (Rozhovor)Tvorca CGI Vladimír Valovič: Pri Supermanovej tvári s fúzmi som si povedal: Fúú, veľa šťastia tomu, kto to bude robiť (Rozhovor)
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.