Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 17. 9. 2021 meniny má Olympia

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Komiksové filmy

10 najväčších rozdielov medzi Justice League a Snyder Cut

V čom všetkom sa Snyder Cut líši od kinoverzie Justice League?

Dominik Vetrák
20. marec 2021, 10:30 Čas čítania: 5:04
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Filmy a Seriály - Komiksové filmy
4
Dominik Vetrák
20. marec 2021, 10:30
Čas čítania: 5:04

10 najväčších rozdielov medzi Justice League a Snyder Cut

V čom všetkom sa Snyder Cut líši od kinoverzie Justice League?

Dominik Vetrák
20. marec 2021, 10:30
Čas čítania: 5:04
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Snyder Cut je vonku. Po viac než 3 rokoch od premiéry Justice League môžeme konečne zabudnúť na kinoverziu.

 

Režisér Zack Snyder, ktorý projekt opustil 6 mesiacov pred jeho premiérou a štúdio Warner Bros. ho nahradilo Jossom Whedonom, dostal šancu dokončiť svoju pôvodnú víziu. Výsledkom je 4-hodinový komiksový epos, ktorý je oveľa lepší než kinoverzia, o čom sme ťa už informovali v našej recenzii (prečítaj si ju tu). 

 

Joss Whedon si po odchode Snydera z postu režiséra natočil vlastné scény, prepísal príbeh a zmenil mnohé veci na žiadosť štúdia Warner Bros. Snyder Cut odkrýva, čo všetko vlastne noví tvorcovia zmenili, a tak sme sa rozhodli pozrieť na zúbok obom verziám a predstaviť ti 10 najväčších rozdielov medzi obomi filmami.

 

 

1. Tón príbehu

Zack Snyder udáva tón svojmu filmu už od začiatku vo veľmi odlišnom štýle. Whedon začal Justice League so scénou, v ktorej Superman predstavuje nádej pre ľudstvo. Snyder film otvára smrťou Supermana a jeho bolestivými výkrikmi prebúdzajúcimi Mother Boxy signalizujúce príchod Darkseida. V Snyderovej verzii je celkovo oveľa menej humoru.

 

2. Steppenwolf a Darkseid

Veľkej zmeny sa dočkal aj záporák Steppenwolf. Vo Whedonovej verzii šlo o hlavného záporáka, ktorý túžil dobyť Zem. Divák tušil, že koná na základe Darkseidových rozkazov, no „big baddie“ sa v kinoverzii neukázal.

 

V Snyderovej verzii má Steppenwolf úplne iný (a lepší) dizajn a motiváciu pre to, čo robí. Zradil Darkseida a dobývanie planét je jedinou šancou, ako sa môže vrátiť na domovskú planétu Apokalips. 

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

3. Cyborg

Cyborgova minulosť a celý jeho charakterový oblúk boli terčom veľkej kritiky. Kinoverzia sa mu venovala len skratkovito a nevysvetlila nám veľa vecí vrátane jeho zrodu, pocitov, minulosti a vzťahov v rodine. Snyder to napráva a dáva Cyborgovi dostatočne veľa priestoru, aby sme jeho postavu pochopili lepšie. 

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

4. Flash a Iris

Nielen Cyborg dostal v Snyder Cute viac scén. Flasha spoznávame v kinoverzii v scéne, keď navštívi svojho otca vo väzení. V Snyder Cute ešte predtým vidíme skvelú scénu, kde zachráni dievča, ktoré mu padlo do oka. Volá sa Iris Westová a my už máme potvrdené, že sa objaví aj v sólovom filme Flasha. 

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2405 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

5. Kompletne nový soundtrack

Zack Snyder najal na soundtrack pre Justice League Toma Holkenborga (Junkie XL). Whedon však jeho prácu nevyužil a požiadal Dannyho Elfmana, aby vytvoril nový soundtrack.

 

Po oznámení Snyder Cutu sa Snyder vrátil k Holkenborgovi, ktorý vytvoril úplne nový soundtrack, teda už jeho 3. verziu.

 

6. Prehra hrdinov a Justice League

Ale len na chvíľu. Snyder Cut má výrazne odlišný finálny súboj. Sekvencia, kde Superman a Flash opúšťajú misiu zachrániť celý svet kvôli niekoľkým civilistom, našťastie, úplne zmizla. Namiesto toho je Flash potrebný, aby svojou rýchlosťou dostal Cyborga do „vnútra“ Mother Boxov. Superman si zase robí trhací kalendár zo Steppenwolfa (v Snyderovej verzii chýbajú aj Supermanove hlášky). 

 

Ich plán však stroskotá, Mother Boxy dosiahnu jednotu a začínajú ničiť celý svet. Ako vidíme, zabilo to aj samotného Supermana, no Flash sa odmieta vzdať. Svojou rýchlosťou dokáže vrátiť čas do momentu pred „výbuchom“ a hrdinovia nakoniec zvíťazia. Vo Whedonovej verzii k spojeniu Mother Boxov nakoniec nedôjde. 

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

7. Steppenwolf aj Silas Stone v Snyder Cute zomrú

V kinoverzii nepríde k smrti ani jedného z nich. Keď Steppenwolfa premôže vlastný strach, obkľúčia ho paradémoni a teleportujú sa (zrejme) na planétu Apokalips. Lenže Snyder nemal trpezlivosť s nesmrteľnými záporákmi a nudnými spôsobmi, ako ich nechať nažive pre pokračovanie. V Snyder Cute ho Aquaman prebodne a Wonder Woman mu odsekne hlavu. Tlieskame. 

 

V novej verzii sme videli aj smrť Silasa Stona, Cyborgovho otca. Ten, rovnako ako Cyborg, nemal v kinoverzii veľa priestoru, a tak sa vyškrtla aj jeho smrť. Namiesto toho prežil, čo sa zrejme Snyderovi nehodilo do jeho témy o otcovstve (nikto z hrdinov Justice League nemá s otcom dobrý vzťah, respektíve sú vo väzení či mŕtvi). 

 

8. Rozdielne epilógy

Whedonov Justice League sa končí potitulkovou scénou s Lexom Luthorom a Deathstrokom v podaní Joea Manganiella. Luthor sa spýta Deathstroka, či sa nechce pridať do ligy záporákov. Snyder Cut nemá žiadne potitulkové scény. Namiesto toho má obrovský epilóg odohrávajúci sa primárne v „snovej dimenzii“, akú poznáme už z Batman vs. Superman. 

 

V pokračovaní tejto sekvencie vidíme niekoľkých hrdinov a záporákov bojujúcich spolu proti Supermanovi. Ten pomohol Darkseidovi s ovládnutím Zeme po tom, ako zomrela Lois Lanová a Clarkovi jednoducho „preplo“. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o budúcnosť, pred ktorou ho chcel Flash varovať v Batman vs. Superman, keď sa mu zjavil v „sne“.

 

Dôležitú scénu tu majú aj Joker s Batmanom po prvýkrát spolu v DCEU (DC Extended Universe – filmový vesmír DC filmov). O epilógu si však povieme v samostatnom článku. 

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

9. Martian Manhunter, Green Lantern 

Ku koncu filmu nám Snyder odhalí, čo fanúšikovia filmov vedeli už dlhší čas. General Swanwick je v skutočnosti Martian Manhunter, vesmírna bytosť schopná brať na seba podobu iných ľudí. Najprv motivuje Lois Lanovú, aby začala znova žiť, a na konci filmu gratuluje Bruceovi Waynovi k tomu, že dal dokopy Justice League. Snyder chcel mať pôvodne na konci filmu nového Green Lanterna, štúdio Warner mu to však zakázalo, keďže s ním malo iné plány. 

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

10. Deathstroke naznačujúci Batmanovu sólovku s Affleckom

Už sme spomínali, že Whedonova verzia sa končí s Luthorom, Deathstrokom a ich vlastnou ligou zločincov. Lenže v Snyder Cute, teda aj v pôvodnej verzii, ide skôr o teaser pre sólovku Batmana, ktorú mal napísať a natočiť Ben Affleck.

 

Rozprávalo sa o tom, že film by sa odohrával v Arkhame, ústave pre zločincov a psychicky nestabilných jedincov. Očividne mal mať vo filme rolu aj Deathstroke, ktorý sa v Snyder Cute dozvedá pravú identitu Batmana. 

 

Každá minca má dve strany, a preto sa musíme opýtať aj nasledujúcu otázku...

Čo spravil Joss Whedon lepšie ako Zack Snyder? 

Celá dejová línia okolo Lois Lanovej je v Snyder Cute strašne umelá. Snyder nám ukazuje život a zvyky Lois Lanovej len kvôli tomu, aby jej prítomnosť pri pamätníku Supermana dávala zmysel. Vo Whedonovej verzii to bol práve vynikajúci taktik Batman, ktorý ju mal ako eso v rukáve. Fungovalo to oveľa lepšie. 

 

Dosť nám v Snyder Cute vadilo aj to, že Supermanovi trvá viac ako 3 hodiny, než sa konečne ukáže. Cavill si ako Man of Steel zaslúžil viac priestoru, no namiesto toho dostal rolu v Batman vs. Superman a v Justice League, kde sa objavil len na pár minút. Vo Whedonovej verzii sme naňho aspoň nemuseli čakať dlhšie, než aká je dĺžka akéhokoľvek filmu o Supermanovi. 

 

Zdroj: Warner Bros. Pictures

 

Paradémoni boli zaujímavejší vo Whedonovej verzii. Radoví vojaci Steppenwolfa a Darkseida boli v kinoverzii stvorenia, ktoré dokázali vycítiť strach a následne na svoju obeť zaútočili. Dočkali sme sa tak super scény s Batmanom a paradémoni dostali o jednu dejovú vrstvu navyše, keďže sa na konci obrátili proti Steppenwolfovi kvôli tomu, že sa obával sily Justice League a vydesil ho návrat Supermana.

 

V Snyderovej verzii ide iba o bezduché muchy na odstrel, podobne ako roboti v Avengers: Age of Ultron či Chitauri v prvých Avengers. Nerozmýšľajúce, agresívne stvorenia (dupľom, keď sú digitálne) jednoducho nikoho nezaujímajú. 

 

Chýbali nám aj niektoré scény z Whedonovej verzie, ako napríklad Flashovo skúmanie jaskyne či scéna s Batmanom a Wonder Woman, keď Diana vidí, aké má Bruce zničené telo, a rozprávajú sa o význame hrdinov.

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

Treba si uvedomiť, že nie všetky chyby na Justice League môžeme hádzať smerom k Whedonovým nohám. Za niektorými rozhodnutiami stálo štúdio, a keby sa to dalo, Whedon by určite do kín poslal dlhší film s väčším dôrazom na príbeh. Štúdio Warner Bros. však trvalo na tom, aby mal Justice League len 2 hodiny. 

 

P. S. Samozrejme, v Snyder Cute neuvidíš žiadne otrasne vyzerajúce scény so Supermanom a jeho digitálne odstránenými fúzmi.

 

Počas pretáčok Justice League Henry Cavill natáčal Mission: Impossible 7 (jeho postava mala fúzy) a štúdio Paramount nedovolilo Warneru, aby Cavilla oholili. Whedon a spol. tak museli Cavillovi odstrániť fúzy v postprodukcii, čo vyzeralo hrozne. Snyder však žiadne z týchto scén nepotreboval.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: screencrush.comNáhľadový obrázok: Warner Bros./HBO Max
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy filmy a seriály
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred 5 minútami
Posledná vôľa princa Philipa zostane zapečatená najmenej 90 rokov. Chcú vraj chrániť dôstojnosť a reputáciu kráľovnej.
pred hodinou
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Dnes populárne články
Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche. Vidno na ňom, ako porušuje dopravné predpisy Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche. Vidno…
Od pondelka bude v červenej fáze 27 okresov, zelené ostali len 4. Takto vyzerá nové rozdelenie podľa covid automatu Od pondelka bude v červenej fáze 27 okresov, zelené ostali len 4.…
Mladý budúci rušňovodič zo ZSSK: Výplata 1 500 eur je hlúposť. Samovraždy sa stávajú, každých 7 sekúnd musíme ukázať, že nespíme Mladý budúci rušňovodič zo ZSSK: Výplata 1 500 eur je hlúposť.…
Taliban objavil slivovicu, pivo aj Becherovku v sklade českej ambasády. Fľaše alkoholu si so záujmom obzerali Taliban objavil slivovicu, pivo aj Becherovku v sklade českej…
Generácia iPhone 13 prichádza, poznáme ceny. Ukázali tiež nový iPad mini aj Apple Watch 7 Generácia iPhone 13 prichádza, poznáme ceny. Ukázali tiež nový iPad…
Máme druhý čierny okres, tvrdia analytici z Dát bez pátosu. Mal by v nich platiť zákaz cestovania Máme druhý čierny okres, tvrdia analytici z Dát bez pátosu. Mal by v…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť