Najobľúbenejšími destináciami sa stali Dominikánska republika, Zanzibar či Spojené arabské emiráty.
Napriek nepriaznivej epidemickej situácii si v roku 2021 približne 30-tisíc obyvateľov Slovenska doprialo dovolenku v exotike. Medzi najpopulárnejšie destinácie patria Spojené arabské emiráty, Zanzibar, Maldivy, Dominikánska republika či Egypt.
Prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes však uvádza, že od januára bolo zo zahraničia podľa oficiálnych údajov importovaných len 35 prípadov koronavírusu. „V prepočte tieto čísla predstavujú 0,001 %, čo je hlboko pod slovenským priemerom,“ objasňuje.
Tri z importovaných prípadov podľa neho pochádzajú z Kolumbie, Saudskej Arábie a Alžírska, čo podľa Berkesa nie sú bežné dovolenkové destinácie. Cestu na dovolenku prostredníctvom cestovnej kancelárie pritom momentálne považuje za najbezpečnejší spôsob cestovania. Mnohé organizujú vlastné charterové lety alebo vyžadujú od každého cestujúceho negatívne testy.
Na druhej strane sa v exotických destináciách ako Zanzibar nedodržiavajú takmer žiadne hygienické opatrenia, ktoré by mohli šíreniu koronavírusu zamedziť. V mnohých destináciách majú pootvárané vnútorné priestory reštaurácií či barov, pričom po prílete nevyžadujú negatívny test ani karanténu, a tak ťažko zabezpečiť, aby mal človek istotu, že sa na dovolenke s vírusom nestretne.
Nebezpečnú juhoafrickú mutáciu si už zo Zanzibaru doviezlo niekoľko dovolenkárov z Česka a podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího je pravdepodobné, že sa už medzi ľuďmi šíri aj na Slovensku, len o tom zatiaľ nevieme. Vláda má rozhodnúť o tom, ako budú navrátilci zo zahraničia tráviť karanténu. Do úvahy prichádza to, aby boli namiesto štátnej karantény na vlastné náklady zatvorení v hoteloch.