Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
28. januára 2021, 17:03
Čas čítania 1:16
Miriam Rumanková

Slovensko stále medzi najhoršími v Európe. Pozri si najnovší rebríček vnímania korupcie

NEWS IGOR MATOVIČ KORUPCIA SLOVENSKO
Uložiť Uložené

Transparency international zverejnilo pravidelný rebríček toho, ako ľudia v jednotlivých štátoch vnímajú korupciu. Slovensko je v rámci EÚ stále na chvoste, no postupne sa vraj začínajú prejavovať kroky novej vlády.

O tom, že vláda Igora Matoviča je v boji proti korupcii počas prvého roku úspešná informovalo Transparency International Slovensko (TIS).

„Zásadným nedostatkom minulých vlád bolo nestíhanie veľkých rýb, takže prvý rok vlády Igora Matoviča v boji proti korupcii hodnotíme ako úspešný,“ píše TIS.  Doplnili, že počet stíhaní pri korupčných trestných činoch narástol v roku 2020 medziročne o viac ako o tretinu, obžalôb dokonca o polovicu na najvyššiu úroveň za posledných desať rokov.

Protikorupčné nastavenie vlády vraj vytvorilo slobodnejšie podmienky pre to, aby mohla polícia či prokuratúra ísť po doteraz nedotknuteľných ľuďoch, ako sú kontroverzní podnikatelia Zoroslav Kollár, Norbert Bödör, Jaroslav Haščák či vysokopostavení verejní funkcionári ako Monika Jankovská alebo Dušan Kováčik.

Odporúčané
Jankovská si myslí, že povedala dosť a chcela ísť na slobodu. Zostáva vo väzbe, rozhodol súd Jankovská si myslí, že povedala dosť a chcela ísť na slobodu. Zostáva vo väzbe, rozhodol súd 22. januára 2021, 12:30

„V mnohých prípadoch koalícia stransparentnila výber kádrov do kľúčových funkcií, od voľby generálneho a špeciálneho prokurátora, po manažérov štátnych firiem,“ napísali.

Transparency International Slovensko pochválili aj reformy súdnictva, rozbehnutie majetkových priznaní funkcionárov či prístupu občanov k informáciám, ktoré majú okrem iného za cieľ aj znížiť priestor pre korupciu či neetické konanie.

Brzdou v protikorupčnom boji je neplnenie sľubov o vyššej politickej kultúre, medzi ktorú patrí premotivovaná kritika médií či odborníkov s iným názorom ako má predseda vlády.

„Nevyvodenie zodpovednosti plagiátorstva predsedov vlády či parlamentu podkopáva sľuby vlády o trestaní prešľapov bez ohľadu na politické tričko,“ píše Transparency International.

Vláda Igora Matoviča zýšila počet stíhaní pri korupčných trestných činoch oproti minulým rokom o tretinu
Zdroj: Transparency International Slovensko

Sme na tom horšie ako Poľsko alebo Česká republika

Podľa svetového rebríčka vnímania korupcie od Transparency International skončilo Slovensko v minulom roku na 60. mieste, o jednu priečku nižšie ako v roku 2019 a až o šesť miest horšie ako na začiatku volebného obdobia v roku 2016. 

„Zhoršenie v indexe odráža slabý boj proti korupcii počas záverečného roka vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD, dnes Hlas). Prácu novej vlády Igora Matoviča (OĽaNO), ktorá si dala za cieľ zlepšiť sa v rebríčku o 20 miest, odrazí v plnej miere index až o rok," uvádza TIS.

Najčistejšie vnímanými krajinami podľa rebríčku boli v minulom roku opäť Dánsko a Nový Zéland. Naopak, za najskorumpovanejšie sú považované Somálsko, Južný Sudán a Sýria.

Vláda Igora Matoviča zýšila počet stíhaní pri korupčných trestných činoch oproti minulým. Stále sme na tom však horšie ako Česi
Zdroj: Transparency International Slovensko

Domov
Zdieľať
Diskusia