Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher - Rozhovory

Pole dancerka Dušana: Muži po mne zatiaľ nehádzali peniaze ako pri striptíze. Pokojne to však privítam (Rozhovor)

„Rozdiel medzi striptízom a pole danceom je, že my netancujeme pri tyči, ale na tyči,“ hovorí Dušana Lukáčová.

Daniel Mikolášik
7. 2. 2021 9:30 Čas čítania: 10:29
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Pole dancerka Dušana: Muži po mne zatiaľ nehádzali peniaze ako pri striptíze. Pokojne to však privítam (Rozhovor)
Zdroj: Archív Dušany
Refresher - Rozhovory
3
Daniel Mikolášik
7. 2. 2021 9:30
Čas čítania: 10:29

Pole dancerka Dušana: Muži po mne zatiaľ nehádzali peniaze ako pri striptíze. Pokojne to však privítam (Rozhovor)

„Rozdiel medzi striptízom a pole danceom je, že my netancujeme pri tyči, ale na tyči,“ hovorí Dušana Lukáčová.

Daniel Mikolášik
7. február 2021, 9:30
Čas čítania: 10:29
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Pole dancerka Dušana: Muži po mne zatiaľ nehádzali peniaze ako pri striptíze. Pokojne to však privítam (Rozhovor)
Zdroj: Archív Dušany
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Novinárka, finalistka a vicemiss súťaže Miss Slovensko 2011, no aktuálne už dlhé roky predovšetkým vášnivá a úspešná pole dancerka. Dušana Lukáčová vo svojom tanečnom štúdiu, ktorému sa venuje popri svojej redaktorskej činnosti, pomáha ženám získať pri tyči sebavedomie.

 

„Striptíz a jeho vplyv na pole dance sa nedá poprieť a bolo by pokrytecké, ak by to niekto robil. Rozdiel je však v tom, že my tancujeme na tyči, nie pri tyči. Ja nemám ambície stať sa striptérkou. Aj keď v Moulin Rouge by som raz vystupovať chcela. Myslím v tom ozajstnom, nie v tom pri Ondrejskom cintoríne v Bratislave,“ hovorí v rozhovore Dušana.

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Prečo môže pole dance robiť úplne každý
 • Ako by reagovala na to, keby na ňu muži počas vystúpenia hádzali peniaze rovnako, ako to býva pri striptíze
 • Ako dievčatá pri tyči získavajú sebavedomie
 • Prečo pole dancerky tancujú v skromnom, až erotickom oblečení
 • Čo si myslí o predsudkoch voči pole dancu
 • Aké trapasy sa jej stali pred publikom
 •  Koľko si dokáže dobrá pole dancerka na Slovensku zarobiť
 • Či má medzi klientmi aj mužov pole dancerov a ako vyzerá ich vystúpenie

 

Zdroj: Archív Dušany

 

Ako by si opísala pole dance niekomu, kto o tom ešte nikdy nepočul?

Pole dance by som opísala jednoducho. Ako tanec NA tyči, čím by sa to na prvé počutie malo odlišovať od striptízu, ktorý poznajú ľudia skôr ako tanec PRI tyči. Klasický pole dance je spojením gymnastiky, akrobacie a fitness. Ide o to, aby športovec alebo tanečník ukázal čo najviac, práve v úzkej spolupráci s tyčou, to znamená, že ju neberie len ako niečo, o čo sa pridržiava alebo opiera. 

 
Ako hovoríš, tanec pri tyči niektorým automaticky evokuje striptíz. Stretávaš sa s tým často?

Áno, stretávam sa s tým, práve preto je tam dôležitá tá predložka. Na druhej strane, je to úplne prirodzené, že si to s tým ľudia spájajú. V našich podmienkach majú tyč zakorenenú v hlavách ako pomôcku pre striptíz. Myslím si však, že čím viac sa dostáva pole dance do povedomia, tým viac sú aj ľudia v tomto smere vzdelaní.

 

Vidia, že sa s tyčou dá pohnúť ďalej, než sú striptízové kluby. Vidia, čo všetko na nej tanečnice a tanečníci dokážu urobiť, vidia ju v cirkusoch. Vidia, že tyč nemusí byť len kus kovu upevneného zo zeme po strop, ale môže byť aj zavesená, špirálovitá, potiahnutá gumou. 

 

 
Striptíz je pre teba hranica, za ktorú by si už nešla?

Ja nemám ambície stať sa striptérkou. Aj keď v Moulin Rouge by som raz vystupovať chcela. Myslím v tom ozajstnom, nie v tom pri Ondrejskom cintoríne v Bratislave. 
Pole dancerky však často tancujú vo veľmi skromnom alebo erotickom oblečení.

Ó, áno, a inak by to ani nešlo. V skromnom oblečení tancujeme preto, lebo nechceme z tyče padať ako hrušky. Oblečené v roláku a šušťákoch sa vo väčšine krkolomných pozícií na tyči neudržíme. Rozohriata koža je to, čo nás hore drží, a vďaka nej môžeme robiť doslova zázraky.

 

Pritom je to len obyčajná fyzika. Každý, komu sa to nezdá, by sa mal tomuto predmetu viac venovať. Ak ide o erotické oblečenie, pravdou je, že pole dance má viacero variácií, v exotic pole dance sú hranice oblečenia voľnejšie. A takisto pole dance móda sa vyvíja rýchlejšie, než tá bežná a čerpá, ako inak, aj z tej striptízovej.

 

Zdroj: Archív Dušany

 
Taktiež veľký vplyv na pole dance majú práve aj striptízové kluby. Nestáva sa často, že tanečníčka pole dancu chce vyskúšať niečo nové a napokon prejde na striptíz?

Striptíz a jeho vplyv na pole dance sa nedá poprieť a bolo by pokrytecké, ak by to niekto robil. Množstvo prvkov vzniklo práve v striptízových kluboch a striptízový klub sa berie ako jedna z kolísok pole dance, okrem cirkusov, či indického športu mallakhamba. Avšak, pole dance je zaujímavý práve tým, že si každý môže vybrať, z ktorej kolísky bude čerpať najviac.

 

Určite sa už stalo, že pole dance tanečnica skončila v striptízovom klube, v tom prípade má zarobené, pretože má skvelé základy a môže predviesť o niečo viac, než len veci pri tyči. Častejšie sa však stáva, že striptérky skončia ako pole dancerky, v tom prípade majú tiež výhodu, lebo už tyč poznajú, majú sebavedomie, a vedia sa hýbať. Nie je ale pravidlom, že musia zvládať lepšie náročnejšie triky. V striptíze sa totiž triky nevyžadujú. 

 

 
S predsudkami sa na Slovensku asi stretávaš bežne.

S predsudkami sa stretávam skôr vo vituálnom svete, a teda v diskusiách, kde si aj pri inej téme môžu ľudia viac dovoliť. Ale robia to len preto, lebo si tým uľavia. Keďže sa pohybujem v tejto komunite roky, s predsudkami sa už tvárou v tvár stretávam len málo. A viem sa na nich dobre pobaviť.

 

S predsudkami sa však stretávajú moje žiačky, súvisí to s tým, že si nemôžu zverejniť fotky z tréningu, lebo nevedia, čo by na to povedali ich poslucháči na výške, alebo ortodoxní starí rodičia, či kolegovia v práci. Radím pozvať ľudí, ktorí to odsudzujú na tréning. Ja aj moje žiačky im už ukážeme, o čom ten pole dance je. Každého hejtera pozývam na skúšobnú hodinu zadarmo, normálne na to vyčlením v rozvrhu priestor.

 

Množstvo dievčat pri tyči získava sebavedomie tým, že nikto ich na hodine nehaní za to, že si dovolia byť sexi.

 
Prichádzajú predsudky aj od rodiny či blízkych?

V mojej rodine nikdy voči tomu nikto nemal predsudky, za čo som veľmi vďačná. Ale verím, že ak to tak v nejakej rodine je, že si to blízki nechajú vysvetliť, pretože na pole dance nie je nič zlé. Zlé je to, že si niekto pred niekým musí obraňovať vec, ktorá ho robí šťastným, zdravým a silným.

 
Ako na to vaši reagovali?

V mojej rodine ma v tomto podporujú od začiatku a všetci sa tešia, keď sa naučím nový trik. Je to veľmi milé. Akurát sa niekedy boja, keď visím dole hlavou 4 metre nad zemou, alebo keď prídem z tréningu ubolená. 

 

 
Množstvo dievčat pri tyči získava sebavedomie. Čím to je?

Tým, že robia niečo pre seba a na nikom pri tom nie sú závislé. Tým, že každou hodinou prekonávajú hranice a tým otvárajú svoje možnosti. Tým, že sa na hodinách dokážu vysporiadať so strachom a bolesťou. A určite aj tým, že nikto ich na hodine nehaní za to, že si dovolia byť sexi. Ja si svoje štúdio budujem na týchto princípoch, dať babám pole danceom slobodu. 

 

Zdroj: Archív Dušany

 
Čo si myslíš o názoroch, že pole dancerky sú v podstate exhibicionistky, ktorým chýba odhaľovanie sa, tak si to kompenzujú pri tyči?

Bodaj by to tak bolo. Bodaj by sa každá žena chcela ukázať a svet by bol hneď krajší. Rozoberme si tento exhibicionizmus. Rozhodne nenútim svoje dievčatá, aby odhaľovali bobra na ulici. Asi každý chápe, že to je extrém, ktorý nikto nechce. Ale keď niečomu venujem čas, je to pekné, páči sa mi to, chcem to ukázať, dostanem uznanie od sveta a urobí ma to šťastnou, je na tom niečo zlé? Je (to zlé) len pre tých, ktorí nič nerobia a nič sa im nepáči.   

 
Je pole dance šport, alebo umenie?

Pole dance je spojením športu a umenia.

 
Raz si povedala, že výhodou pole danceu je to, že ho môže robiť úplne každý. Prečo si to myslíš?

No vlastne sú tam dve obmedzenia, nemôže ho robiť ten, kto nechce a človek by mal mať funkčnú aspoň jednu končatinu. Naozaj. Videla som video dievčaťa, ktoré nemalo ruky a robilo pole dance. Bolo to ohromné a krásne. Jedna svetová pole dancerka trénovala chlapca v pokročilom štádiu sklerózy multiplex, ktorému postupne odchádzali svaly. Bolo to úžasné, aké veci dokázal robiť. Pole dance je o zázrakoch.

 

Žena so zavalitejšou postavou si vybuduje silu na to, aby svoju postavu zodvihla. Neplatia tu žiadne výhovorky.

 
Nie je pre ženu so zavalitejšou postavou ťažšie krútiť sa okolo tyče?

Na prvej hodine je pre každého ťažšie krútiť sa okolo tyče. Každý si však na tréningoch buduje silu s vlastnou váhou. Žena so zavalitejšou postavou si vybuduje silu na to, aby svoju postavu zodvihla. Neplatia tu žiadne výhovorky. Samozrejme, niekomu to môže trvať dlhšie, niekomu kratšie.

 


Čo je na pole dance najnáročnejšie?

Pre každého niečo iné. Pre niekoho vybudovať si silu, pre niekoho flexibilitu, pre niekoho zbaviť sa takej tej stuhnutosti v tele a rozhýbať ho. Všetko ale budujeme postupne. A dôležité je, aby každý zistil, čo mu ide najlepšie a na tom budoval svoj pole dance image. Popritom nech pracuje na tom, čo je preňho najnáročnejšie, ale to ho nesmie brzdiť. 

 

Vyskúšaj predplatné
za 0,33
a čítaj všetko bez obmedzení
PRIDAJ SA K PREDPLATITEĽOMUŽ MÁM PREDPLATNÉ: PRIHLÁSIŤ SA
alebo Odomkni článok cez SMS
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 94025 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Aké trapasy zažila pred publikom
 • Či sa počas vystúpenia stretáva s perverznými poznámkami od mužov
 • Prečo si na súťažiach musí dávať pozor, aby jej z kostýmu niečo „nevykuklo“
 • Aký je rozdiel medzi mužským a ženským pole dancom
 • Za ako dlho sa dá naučiť šnúra
 • Ako jej tanečné štúdio ovplyvnil koronavírus a čo ponúkajú počas lockdownu
 • Ako vyzerá jej pole danceové vystúpenie

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Archív Dušany
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy refresher
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.