Ako sa z jedného neúspešného vystúpenia vytvorila nová hudobná vlna, ktorá už valcuje aj západným svetom.
Juhokórejská populárna hudba alebo v skratke K-pop sa za necelých 30 rokov rozšírila do celého sveta. Z krajiny, kde sa na hocičo nové v hudobnom priemysle pozerali s nevôľou, sa stala hudobná veľmoc a K-pop je dnes multimilardový biznis.
Na prvý pohľad cukríkovo dokonalý svet má však aj svoju temnú stránku. Tou sú otrokárske kontrakty v krajine, ktorá sa stala továrňou na úspech. Mali by sme v tejto dekáde začať hovoriť o „kórejskom sne“ miesto toho amerického?
- Čo je vlastne K-pop a čím sa líši od inej popovej hudby
- Ako tento hudobný žáner vznikol
- Ktoré kapely patria medzi najúspešnejšie
- Aké náročné podmienky majú ľudia, ktorí chcú v K-pop biznise uspieť
Neúspech v talentovej šou odštartoval celosvetový fenomén
Za zrod K-popu experti všeobecne považujú jedno konkrétne vystúpenie v roku 1992. Šlo o živý prenos kórejskej talentovej šou, kde kapela s názvom Seo Taiji and Boys šokovala divákov v štúdiu aj milióny domácností po celej krajine.
Traja chlapci zaspievali kórejskú pieseň so západnými prvkami. Inšpirovali sa hip-hopom a európskou popovou hudbou. Tancovali, rapovali, a hoci ich diváci milovali, porota ich svojou kritikou zničila.
Zo súťaže vypadli v ten istý večer.
Ich pieseň Nan Arayo (Ja viem) ale okamžite vystrelila na prvé miesto juhokórejských rebríčkov, kde sa držala rekordných 17 týždňov, píše Vox. V tom roku sa niečo v hudobnom priemysle v krajine zlomilo, vysvetlil Bernie Cho pre BBC v podcaste The Inquiry. Cho pracoval v tom čase pre MTV a zmenu nazval revolučnou.
Mladí Kórejčania dovtedy nemali čo počúvať: interpreti tvorili skôr hudbu pre staršie generácie, ktorá bola poznačená cenzúrou. Videoklipy boli nudné, texty zvyčajne oslavovali Kóreu a žáner sa dlhé roky nikam neposunul. Aj preto bola reakcia poroty v súťažný večer taká negatívna: ani vo sne im nenapadlo, že sa z nenápadných chlapcov v priveľkých džínsoch môže stať symbol pre hudobnú revolúciu.
Kórejská vlna: Bez kontextu sa ti môže K-pop zdať divný
„K-pop je vlastne reakciou na J-pop, teda japonský pop,“ vysvetlil nám v telefonickom rozhovore Juraj Malíček, expert na popkultúru. „Ide o model západnej, najmä americkej popovej hudby, aplikovaný na špecifické kórejské prostredie. Dôležitý je práve širší kultúrny kontext ako je náboženstvo, politické pomery a podobne.“
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo je podľa experta na popkultúru K-pop pre európske publikum na prvý pohľad zvláštny
- V čom spočíva úspech kórejskej populárnej hudby, a prečo je výnimočná
- Ako sa z Južnej Kórey stala „továreň na úspech“ a akému tvrdému tréningu sa musia wannabe-hviezdy podrobiť
- Koľko rokov sú kórejské idoly viazané svojimi zmluvami s agentúrami
- Prečo si niektoré K-pop hviezdy vzali život a aká je odvrátená stránka tohto biznisu