Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 2. 12. 2021 meniny má Bibiána

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Mozartove gule končia. Svetoznámeho výrobcu po 124 rokoch zruinovala pandémia koronavírusu Mozartove gule končia. Svetoznámeho výrobcu po 124 rokoch…
Toto je 15 najočakávanejších decembrových seriálov a filmov na Netflixe, HBO, Amazon Prime a Disney+ Toto je 15 najočakávanejších decembrových seriálov a filmov na…
Tekashi daroval priateľke na narodeniny 100-tisíc dolárov v hotovosti a luxusné kabelky Tekashi daroval priateľke na narodeniny 100-tisíc dolárov v…
Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje speváčkino pozadie Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje…
Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho podporili tisíce fanúšikov Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho…
Hľadáme lokalizátora/ku obsahu na anglicky hovoriaci trh Hľadáme lokalizátora/ku obsahu na anglicky hovoriaci trh
News

Od soboty platí zákaz vychádzania. Čo to znamená, môžeš ísť do lesa a získaš jedlo z reštaurácie?

Prehľad presných pravidiel a odpovedí na základné praktické otázky.

Matej Krajčovič
23. október 2020, 17:31 Čas čítania: 3:55
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
News
27
Matej Krajčovič
23. október 2020, 17:31
Čas čítania: 3:55

Od soboty platí zákaz vychádzania. Čo to znamená, môžeš ísť do lesa a získaš jedlo z reštaurácie?

Prehľad presných pravidiel a odpovedí na základné praktické otázky.

Matej Krajčovič
23. október 2020, 17:31
Čas čítania: 3:55
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Na Slovensku začne od soboty 24. októbra 2020 platiť zákaz vychadzania v súvislosti s prudko sa zhoršujúcou situáciou okolo koronavírusu. 

 

Pravidlá sú pomerne rozsiahle a zložité, čo teda presne môžeš robiť a za čo už hrozia pokuty? Pokúsili sme sa zostaviť čo najpraktickejší zoznam. 

 

Čo znamená zákaz vychádzania od najbližšej soboty (okrem Oravy a Bardejova)

V zásade platí, že nesmieš ísť z domu vôbec nikam - od toho názov zákaz vychádzania. Samozrejme, platia výnimky nevyhnutné pre bežný život. Uvažuj ale skôr o tom, čo robiť môžeš, ako o tom, čo sa zakazuje. 

 

  • úplne bez obmedzení sa môžeš správať len hlboko v noci, v čase od 1.00 do 5.00 ráno, kedy zákaz vychádzania neplatí. Samozrejme, v tomto čase nie je vlastne nič otvorené, a tak mobilita obyvateľstva zostane na minime. Teoreticky je ale najvhodnejšie a najviac v súlade s nariadeniami tento čas využiť napríklad na cestovanie z trvalého do prechodného bydliska a podobne. 
  • môžeš ísť na test. To, pochopiteľne, platí pre plošné testovanie, ktoré by, ak sa nič nezmení, malo vo zvyšku krajiny prebiehať od piatka (29. 10. do nedele 1. 11.). Môžeš ísť ale aj na súkromný test, ktorý si sám zaplatíš, ak nedôveruješ štátnemu antigénovému alebo sa bojíš, že sa medzi desiatkami a stovkami ľudí nakazíš. Ísť na štátny alebo vlastný test je dôležité, bude to totiž tvoja priepustka z lockdownu pre ďalšie týždňe. 
  • môžeš ísť do zamestnania. Podľa všetkého aj v prípade, že je v susednom kraji či okrese. Nie je známe, že by si mal potrebovať akékoľvek potvrdenia. 
  • možeš ísť k lekárovi v prípade nutnosti bežných úkonov alebo akútneho zhoršenia stavu (v súvislosti s COVID-19, ale aj kvôli iným chorobám).
  • možeš sa postarať o blízku osobu. Nakúpiť rodičom, kamošom, susedke atď. Minimalizuj však nevyhnutný kontakt a nákupy radšej nechaj pred dverami. Postarať sa môžeš aj o hospodárske zvieratá.
  • môžeš ísť na pohreb. Svadby sa konať nebudú. 
  • možeš venčiť psa alebo mačku (ak z nejakého dôvodu nepoužíva záchod v byte). Ale len 100 metrov od bydliska

 

Môžeš ísť z Bratislavy do Košíc?

Veľa otázok smeruje aj na ľudí, ktorí sa zdržiavajú inde, než hlási ich adresa v občianskom preukaze. Tí by sa mali presúvať len do nedele 25. 10. 

 

Vie sa ale, že ak máš trvalé bydlisko napríklad v Košiciach a bývaš v Bratislave, polícia by ti pri nákupoch v Bratislave nemala robiť problémy. Podľa ministra vnútra nebude treba ukazovať žiadne papiere ani nájomné zmluvy. Policajti majú byť chápaví a nápomocní. 

 

 

Bude sa dať nakupovať? Je treba sa zásobiť?

Možeš ísť na nákup do potravín, do lekárne, do drogérie, na poštu, do banky, do autoservisu alebo natankovať do auta. Musí ísť o najbližší obchod alebo pobočky. Samozrejme, nie je jasné, ako policajt overí, či ideš na nákup a či ku kamošovi. Zdravý úsudok však hovorí, že by si mal nakupovať v rozumných lokalitách a zbytočné návštevy nerobiť. 

Zatvárajú sa ďalšie obchody?
Chaosom je výrok ministra hospodárstva o tom, že sa žiadne prevádzky navyše oproti doterajšiemu stavu nezatvárajú. Áno, teoreticky zostávajú otvorené, keďže do nich môžu prísť zamestnaci ako do každej inej práce.

 

Ľuďom však tieto „otvorené“ kaviarne, reštaurácie, a ochody s oblečením či holičstvá zákaz vychádzania zakazuje navštevovať. Reštaurácie však budú môcť naďalej ponúkať donášky. Kuriéri môžu pracovať, takže teoreticky môžu fugovať aj e-shopy. 

 

Ako sú na tom školy?

Deti môžu chodiť do škôlky a na prvý stupeň základnej školy. Rodina ich môže doprevádzať. Od 5. ročníka vyššie sa do školy nechodí, pre týchto žiakov je všetko nateraz zatvorené.

 

Môžeš sa ísť len tak prejsť?Možeš chodiť aj do prírody. Nesmieš však opustiť svoj okres, a rekreovať sa musíš mimo zastavaných území obce alebo mesta. Teda nie parky, ale blízky les áno. Samozrejme, pravdepodobne musíš cez bežné ulice prechádzať peši alebo autom. 

 

Športovanie nariadenie vlády nijako neupravuje. Predpokladá sa, že beh alebo jazda na bicykli spadá pod prechádzku v prírode, ak je mimo zastavaného územia. 

 

Mal by si sa zúčastniť plošného testovania?Predpokladá sa, že následne, po 30. 10. a neskôr, by si mal ísť na celoslovenské plošné testovanie alebo súkromný test, inak stratíš väčšinu z vyššie spomenutých výhod a bez negatívneho výsledku sa nedostaneš ani do práce. Nejsť sa testovať vôbec sa aktuálne odporúča len seniorom a chorým, ktorí sa tak či tak izolujú už dlhšie. Priepustka však nesmie byť staršia ako 30.10.

 

Na testy nemusia ísť osoby, ktoré COVID-19 prekonali v predchádzajúcich 90 dňoch. Tie sa považujú za imúnne a neschoné koronavírus ďalej šíriť. 

 

Môžeš ísť k holičovi, na masáž, do fitka alebo do záhradkárstva?

Nie. Tieto prevádzky nie sú ani potraviny, ani lekáreň, ani čerpacia stanica. Nie sú medzi výnimkami, takže do nich počas zákazu ísť nemôžeš. Teoreticky by však niektoré prevádzky mohli fungovať medzi 1:00 až 5:00 v noci, kedy zákaz vychádzania neplatí... 

 

Ide pravdepodobne o nepovšimnutú dieru v nariadeniach. 

 

Môžeš si ísť do otvorenej reštaurácie pre zabalené jedlo so sebou?

Nie, z rovnakého dôvodu ako vyššie. Niektoré však zrejme budú variť pre donáškové služby ako Bolt či Wolt. 

 

Môžeš ísť behať okolo svojho bytu, alebo na hrádzu?

Okolo bytu nie, nie je to extravilán obce. Na hrádzu mimo zastavaných území áno, ak je v rovnakom okrese. Nie je jasné, či môžeš využiť na presun MHD.

 

Hrozia za porušenie pokuty? 

Áno, teoreticky až do 1 659 eur. Matovič sa nechal počuť, že budú menšie, ale stále rádovo v stovkách eur, aby „zaboleli“. 

 

Dostaneš pokutu, ak pôjdeš z Košíc (kde máš trvalé bydlisko) do Bratislavy, kde máš prechodné (alebo naopak)?

Mal by si sa takto presúvať len do nedele 25.10. Dovtedy platí výnimka na dojazd do bydliska. Po tomto dátume by si sa mal presúvať len medzi bydliskom a prácou, pričom môže ísť o trvalý alebo aj prechodný pobyt. 

Tento bod však nie je jasný. Predpokladá sa, že polícia bude benevolentná pri presunoch napr. Trnava - Bratislava, extrémne vzdialenosti môžu byť problematické. 

 

Pre Oravu a Bardejov prísnejšie

V týchto lokalitách sa testuje už teraz, obyvatelia zatiaľ môžu chodiť len do najbližších potravín, do lekárne, k lekárovi, na pohreby a venčiť zvieratá 100 m od domu, prípadne sa starať o blízkych a hospodárske zvieratá. 

 

Do práce sa miestni bez testu od pondelka už nedostanú, rovnako ako na výlet do prírody. Aspoň nie v časoch od 5:00 do 1:00, kedy platí výnimočný stav. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: uvzsr.sk, gov.skNáhľadový obrázok: Unsplash.com, TASR/AP
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred 2 hodinami
Virgil Abloh pred smrťou navrhol ešte jeden Mercedes. Elektromobil má takmer 6 metrov a priehľadnú kapotu.
pred 2 hodinami
V Liptovskom Mikuláši tento rok silvestrovský ohňostroj nebude. Mesto ušetrenými peniazmi pomôže psom v útulku.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Dnes populárne články
Mozartove gule končia. Svetoznámeho výrobcu po 124 rokoch zruinovala pandémia koronavírusu Mozartove gule končia. Svetoznámeho výrobcu po 124 rokoch zruinovala…
Toto je 15 najočakávanejších decembrových seriálov a filmov na Netflixe, HBO, Amazon Prime a Disney+ Toto je 15 najočakávanejších decembrových seriálov a filmov na…
Tekashi daroval priateľke na narodeniny 100-tisíc dolárov v hotovosti a luxusné kabelky Tekashi daroval priateľke na narodeniny 100-tisíc dolárov v hotovosti…
Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje speváčkino pozadie Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje speváčkino…
Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho podporili tisíce fanúšikov Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho podporili…
Hľadáme lokalizátora/ku obsahu na anglicky hovoriaci trh Hľadáme lokalizátora/ku obsahu na anglicky hovoriaci trh
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť