Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
14. septembra 2020, 11:15
Čas čítania 2:18
Tímea Krauszová

Slovenská influencerka pridala fotku, vo výbere kníh nechýbal Mein Kampf. Vlna kritiky ju donútila zmazať to a ospravedlniť sa

OSOBNOSTI INSTAGRAM
Uložiť Uložené

Medzi inými ju kritizovala aj Sandra Sviteková z Dejepis Inak.

Tatiana Žideková je slovenská influencerka s takmer 190-tisíc sledovateľmi. Počas uplynulého víkendu sa dostala do stredobodu pozornosti pre svoj príspevok, na ktorom sa odfotila pri upratovaní s dieťaťom na rukách. Ľuďom však do oka udrela kôpka kníh, zjavne naaranžovaná pre fotku. Jednou z nich bolo Hitlerove Mein Kampf.

Hitler v nej okrem svojho života opisuje aj politickú ideológiu národného socializmu. Výber knihy okrem iných kritizovala aj youtuberka Sandra Sviteková známa pod názvom Dejepis Inak.

Fotka v rámci spolupráce s Mein Kampfom na stole

Príspevok Židekovej už na Instagrame nenájdeš. Ľudia však dodnes reagujú na jej príbehy, v ktorých vysvetľuje, čo sa vlastne stalo. Pridala fotografiu v rámci platenej spolupráce. Spolu s ňou zverejnila aj niekoľko príbehov, všade s takmer rovnakým zátiším a podobným výberom kníh, vrátane Hitlerovho Mein Kampf.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Tatiana Žideková (@tatianazidekova) on

Práve na tú reagovali ľudia v komentároch, neskôr aj viacerí slovenskí influenceri. Nezdalo sa im, že by sa firme takáto fotka mohla pozdávať a kniha bez kontextu im tam prekážala. Iní sa však postavili na Židekovej stranu a tvrdia, že jednoducho ide len o peknú väzbu, ktorá sa na fotku hodila. Chyby predsa robí každý a Žideková sa napokon za tú svoju aj ospravedlnila.

Odporúčané
Daniel má 26 rokov a pracuje ako traktorista. Na poli som stretol medveďa, v hlavnej sezóne sa dá zarobiť až 3 500 eur (ROZHOVOR) Daniel má 26 rokov a pracuje ako traktorista. Na poli som stretol medveďa, v hlavnej sezóne sa dá zarobiť až 3 500 eur (ROZHOVOR) 10. apríla 2024, 9:30

„Aj mne je z toho blbo, keď vidím moju fotku behať na rôznych historických, protifašistických Instagramoch,“ zareagovala a vysvetlila, že knihu naozaj nečítala. Žideková ďalej v stories povedala, že kniha patrí sestre jej partnera, ktorá vraj obľubuje „ťažkú literatúru“ a číta ju preto, lebo ju zaujíma história. Sama však Mein Kampf nikdy nečítala a dodala, že sa k fašistickej ideológii neprikláňa. Ospravedlnila sa za to, že niektorých fotka pobúrila, no nebol to jej zámer.

„Nikdy nebudem považovať za normálne fotiť sa s Mein Kampfom“

Na jej chybu ju medzi inými upozornila aj Sandra Sviteková, ktorá sa histórii venuje na svojom YouTube kanáli. Argumentovala predovšetkým tým, že človek, ktorý si odfotí Mein Kampf, buď netuší, o čom tá kniha je, alebo to veľmi dobre vie a je na to patrične hrdý.

Slovenská influencerka pridala fotku, vo výbere kníh nechýbal Mein Kampf. Vlna kritiky ju donútila zmazať to a ospravedlniť sa
Zdroj: Instagram / Dejepis Inak

Vysvetlila, že Žideková použila sériu fotiek – časť z nich išla do príbehov a jednu použila ako príspevok, ktorý už medzičasom zmazala. Vďaka tomu je jasné, že knihy boli naaranžované, pretože ich poloha a aj výber sa medzi fotkami líšili.

„Buď vedela, čo je dotyčná kniha zač a aj napriek tomu jej neprekážalo ju zahrnúť do fotky so spoluprácou pre svoje publikum, alebo nevedela nič o obsahu ani názve knihy a rozhodla sa ju tam vsadiť z čisto estetických dôvodov,“ napísala v príbehu. Vzhľadom na naaranžovanosť fotiek je jasné, že si Žideková knihu vybrala len pre jej estetickosť, čo neskôr sama potvrdila v príbehu.

Odporúčané
Sandra z Dejepis Inak: Pedofili mi za sex ponúkali aj 3 000 €, keď som sa ich snažila nachytať (Rozhovor) Sandra z Dejepis Inak: Pedofili mi za sex ponúkali aj 3 000 €, keď som sa ich snažila nachytať (Rozhovor) 14. septembra 2019, 13:19

Sviteková však napriek tomu výber knihy považuje za zvrátený a tvrdí, že niekto, koho sleduje takmer 200-tisíc ľudí, má veľkú zodpovednosť za svoj obsah. Zverejnenie fotky označila za chybu z nevedomosti a myslí si, že by to mala Žideková jasne vysvetliť svojmu publiku.

„Nikdy nebudem považovať za normálne fotiť sa s Mein Kampfom. Ak to niekomu normálne príde, musí byť buď nemúdry a nevedomý, alebo na to patrične hrdý, že takú knihu má vo svojej zbierke a teraz ju čítal,“ uzavrela.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Dejepis Inak (@dejepisinak) on

Na výber kníh zareagoval aj Samuel Kováčik z projektu Vedátor. On vo svojich príbehoch na Instagrame povedal, že ľudia často mylne vnímajú akúkoľvek kritiku ako hejt. Sám pritom za svoje reakcie na nedávne Rytmusove príbehy o koronavíruse získal ban.

Odporúčané
Sandra z Dejepis Inak:  Na Pokeci som vystupovala ako 13-ročná, musela som ísť na políciu (Videorozhovor) Sandra z Dejepis Inak: Na Pokeci som vystupovala ako 13-ročná, musela som ísť na políciu (Videorozhovor) 14. marca 2020, 11:52

Na fotografiu svojským spôsobom zareagovala aj Kristína Tormová. Tá fotku napodobnila so svojím výberom kníh: Mengeleho dievča a Denník Anny Frankovej. „Tieto knižky si treba prečítať. Ďakujem. Je to veľmi, veľmi dôležité,“ napísala na Instagrame.

Odporúčané
Vedátor Samuel: Keď ma zablokoval Rytmus, bolo to, ako keby mám zákaz do obchodu, ktorý som nenavštevoval (Rozhovor) Vedátor Samuel: Keď ma zablokoval Rytmus, bolo to, ako keby mám zákaz do obchodu, ktorý som nenavštevoval (Rozhovor) 11. septembra 2020, 10:15
Domov
Zdieľať
Diskusia