Výsledky vysvetľujú zmeny na mozgu srdci aj problémy so zmenami osobnosti.
Zo skúmaním pandémie nového koronavírusu pomáhajú aj počítačové simulácie. Na začiatku leta dáta o viac než 40-tisícoch génoch zo 17-tisíc odobratých vzoriek spracovával Summit, aktuálne druhý najvýkonnejší superpočítač na svete.
Spracovanie 2,5 miliardy kombinácií mu trvalo viac než týždeň. Výsledky však prinášajú novú teóriu, ktorá je v mnohom v línii s tým, čo už o obávanom ochorení COVID-19 vieme.
Vírus podľa všetkého vstupuje do tela cez tzv. ACE2 receptory v nose, no následne postupuje aj do iných buniek, ktoré týmito receptormi disponujú - vnútorné orgány, obličky a srdce, čo teoreticky vysvetľuje zmeny na srdcovo-cievnom systéme niektorých pacientov.
Následne sa však snaží telo zmiasť a podnecuje ho, aby tieto receptory tvorilo aj tam, kde bežne tak výrazné nie sú, napríklad aj v pľúcach.
Narúša činnosť Renin-angitenzín-aldosteronového hormonálneho systému, známejšieho ako RAS, ktorý je zodpovedný najmä za tlak a objem krvi v tele. V ňom potom vzniká doslova búrka, vďaka ktorej sa v ňom hromadí bradykinín, proteín, ktorý je bezprostredne zodpovedný za množstvo smrteľných následkov koronavírusu.
Brandykinín totiž znižuje tlak a zvyšuje priepustnosť ciev, vrátane tých v pľúcach, ktoré sa potom naplnia tekutinou. Na tú útočí náš vlastný imunitný systém a sám nám spôsobí rozsiahly zápal pľúc. Analýza vysvetľuje aj tzv. sklovatenie pľúcneho tkaniva. Zrejme zaň môže kyselina hyalurónová, ktorá dokáže absorvovať tekutinu až v tisícnásobku svojej vlastnej hmotnosti. COVID-19 taktiež prispieva k jej zvýšenému vylučovaniu. Preto vraj podpora pľúcnych ventilátorov často nefunguje, keďže pľúca pokryté takouto látkou vzduch nedokážu presunúť do krvi.
RAS a obsah prepúšťajúce cievy samotné tiež poškodzujú srdce a v niektorých prípadoch aj mozog, čo sú všetko symptómy, o ktorých si už možno čítal. Teraz vieme, prečo ich koronavírus spôsobuje, rovnako ako závrate, zmätenosť, záchvaty mŕtvice či napuchnuté prsty na nohách. Koronavírus má navyše rovnaké účinky ako lieky na potláčanie vysokého tlaku - aj tie často spôsobujú stratu čuchu a chuti.
U žien zas hormonálny systém funguje trochu inak, čo by vysvetľovalo, prečo majú nižšiu mieru úmrtnosti na COVID-19, než muži.
Keďže je teraz pomerne pravdepodobné, že za najväčšie problémy zodpovedá práve brandykinínová búrka, lekári by mohli začať lieky, ktoré jej efekt v tele potláčajú. Viaceré z nich sa už empiricky ukázali ako úspešné, napríklad danazol, stanozolol, alebo vitamín D, ktorého má veľká časť populácie nedostatok.
Analýza je špeciálna v tom, že do seba zapadá prakticky celá skladačka doteraz neznámych alebo nevysvetlených následkov. Je teda možné, že úmrtnosť na koronavírus sa už v blízkej dobe výrazne zníži, pretože začneme používať oveľa efektívnejšiu liečbu. A to všetko ešte pred príchodom vakcíny.