Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 29. 9. 2020 meniny má Michal, Michaela

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News
2
Viktor Kniš
4. september 2020, 8:44
Čas čítania: 4:31
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

5 argumentov, ktoré podľa senátu dokazujú nevinu Kočnera a Zsuzsovej v prípade vraždy Kuciaka

Senát Ruženy Sabovej oslobodil spod obžaloby Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú. Rozsudok je neprávoplatný a až Najvyšší súd rozhodne definitívne.

Viktor Kniš
4. september 2020, 8:44
Čas čítania: 4:31
5 argumentov, ktoré podľa senátu dokazujú nevinu Kočnera a Zsuzsovej v prípade vraždy Kuciaka
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

3. septembra 2020 senát Špecializovaného trestného súdu v zložení predsedníčka Ružena Sabová a členovia Ivan Matel a Rastislav Stieranka rozhodol, že Marian Kočner a Alena Zsuzová sú nevinní v prípade vraždy Jána Kuciaka. Spod obžaloby oboch oslobodili, prokurátor aj obhajcovia poškodených sa však odvolali, a tak rozhodne až Najvyšší súd.

 

Podľa zistení médií nebol rozsudok jednohlasný. „O nevine Kočnera a Zsuzsovej rozhodli dvaja členovia senátu Ivan Matel a Rastislav Stieranka, ktorí prehlasovali predsedníčku Ruženu Sabovú,“ informoval krátko po vynesení rozsudku Denník N.

 

 

Predsedníčka po vynesení rozsudku čítala približne hodinu aj podrobné odôvodnenie rozsudku v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice, kde opísala argumenty senátu. Postupne rozobrala najdôležitejšie dôkazy vrátane Threemy a korunných svedkov Petra Tótha a Zoltána Andruskóa. Zároveň sa senát vo svojej argumentácii oprel o zásadu, podľa ktorej musia obžalovaného oslobodiť, ak existujú o jeho vine pochybnosti.

 

„Nebolo preukázané, že skutok spáchali obžalovaní Marian Kočner a Alena Zsuzsová,“ povedala predsedníčka senátu na záver obsiahleho odôvodnenia.

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Prečo senát neverí Threeme a ako komentoval emoji „päťdesiat čoskoro za smrť“
 • Prečo senát nezobral do úvahy slová Mariana Kočnera, ktoré povedal Petrovi Tóthovi, že „vražda jedného-dvoch novinárov by novinárov vystrašila“

 • Prečo sa sudcom Špecializovaného trestného súdu nezdal motív k vražde dostatočne silný
 • Ako komentoval senát slová Zoltána Andruskóa, ktorý je odsúdený ako sprostredkovateľ vraždy Jána a Martiny
 • Ako si senát vysvetlil dôkaz, ktorý sa týka fotografií zo sledovania, za ktoré platil Tóthovmu komandu Marian Kočner
 • Ako si v odôvodnení senát odporoval

 

5 argumentov, ktoré podľa senátu dokazujú nevinu Kočnera a Zsuzsovej v prípade vraždy Kuciaka
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Andruskó – dôveryhodný  alebo nie?  

Samotné odôvodnenie malo štruktúru náročnejšiu na pochopenie, niektoré dôkazy v ňom boli komentované viackrát, pravdepodobne z rôznych perspektív jednotlivých sudcov. 

 

Zásadný „rozpor“ si novinári všimli pri porovnávaní odôvodnenia trestu pre Tomáša Szabóa vs. oslobodenia Kočnera a Zsuzsovej. V prvej časti rozsudku, ktorý sa týka 25-ročneho trestu pre „vodiča“ Szabóa, súd uveril slovám Zoltána Andruskóa, zatiaľ čo v druhej časti, týkajúcej sa

Kočnera a Zsuzsovej, ho považoval za nedôveryhodného.

 

Podľa odôvodnenia proti Marianovi Kočnerovi nebol žiadny priamy dôkaz a proti Alene Zsuzsovej len výpoveď kajúcnika Zoltána Andruskóa, ktorá nemá oporu v iných dôkazoch. „Ani samotná výpoveď Andruskóa nie je vo všetkých smeroch potvrdená nepriamymi dôkazmi," povedala Sabová s tým, že existujú aj dôkazy vyvracajúce svedectvo odsúdeného sprostredkovateľa.

 

„Oslobodzujúca časť rozhodnutia bola nelogická a v jednotlivých častiach si odporovala,” komentoval právny zástupca poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic. Prokurátor odmietol komentovať rozpory v odôvodnení rozsudku. 

 

Podľa Daniela Lipšica je ustálenou súdnou praxou, že výpoveď svedka je potrebné posudzovať komplexne a je nesprávne vyberať, ktorým častiam výpovedí veriť a ktorým nie, pretože na to neexistuje kritérium. V Na Telo Plus povedal, že to bude jedna z ťažiskových vecí, na ktorých postaví odvolanie. 

Myšlienku, ktorú vyslovil Kočner „vražda jedného či dvoch novinárov by novinárov vystrašila“, podľa súdu nemožno potrestať

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1258 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Z telefonátu Kočner – Kuciak podľa súdu nevyplýva zámer usmrtenia novinára. V tomto kontexte spomína súd aj výpoveď Petra Tótha, ktorý hovoril, že Kočner dal sledovať novinárov aj kvôli svojmu seriálu Na Pranieri, kde diskreditoval novinárov na základe informácií, ktoré zistilo Tóthove sledovacie komando.

 

Sudkyňa priznáva, že bol badateľný motív Mariana Kočnera, nebol však dostatočný na odsúdenie. Sabová nepochybuje, že Kočner mohol mať z analytických schopností Jána Kuciaka strach.

 

Ani myšlienka, ktorú povedal Kočner Tóthovi, ktorá sa týkala toho, že keby dal zlikvidovať novinára, nestačila na to, aby súd považoval tento motív za kľúčový. Kočner mal bývalému príslušníkovi SIS povedať, že ak sa nezľaknú novinári po jednej vražde, zabijú ďalšieho. Ak ani potom, zabili by politika. „Iba myšlienka nie je trestná," zhodnotila predsedníčka senátu slová Petra Tótha.

 

„Súd oslobodil Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú podľa práva o vine, ktoré môže byť založené len na takom základe, že keď aj po vykonaní dôkazov ostanú dôvodné a rozumné pochybnosti, tak sa obžalovaný považuje za nevinného a podľa tohto aj súd postupoval,“ povedala Ružena Sabová.

 

5 argumentov, ktoré podľa senátu dokazujú nevinu Kočnera a Zsuzsovej v prípade vraždy Kuciaka
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Symbolom a metaforám z Threemy sa podľa súdu nedá veriť

Kočner a Alena Zsuzsová si písali o vypadnutých zuboch alebo o miznúcom snehu, pričom sa prokurátor domnieval, že dohadujú vraždu. Podľa senátu však ani tento nepriamy dôkaz nie je relevantný. „Otázkou zostáva, či takúto komunikáciu v šifrách a frázach prikladať obvinenému za vinu,“ povedala Sabová. 

 

V tomto kontexte senát naznačoval, že prokuratúra selektovala správy, ktoré chcela počas dokazovania vysvetliť. Konkrétne Ružena Sabová povedala, že správu „päťdesiat čoskoro za smrť“ prokuratúra považovala za dôkaz objednávky vraždy za 50-tisíc eur, ale správu „päťdesiat čoskoro do záchoda“ sa prokuratúra nesnažila vysvetliť.

 

Podľa súdu sa musia na posudzovanie viny či neviny posudzovať slová, ktoré majú explicitný význam.

 

Senát nenašiel dôkaz, že objednávku vraždy platil Kočner

Súd odôvodňuje oslobodenie Kočnera a Zsuzsovej tým, že nebolo preukázané, že v Threeme hovorili o vražde a nie je jasné, že peniaze na vraždu poskytol Kočner.

 

Podľa senátu (v tejto polovici odôvodnenia) nedôveryhodný svedok Zoltán Andruskó vypovedal, že keď oznámil Zsuzsovej, že vražda je vykonaná, išla do Bratislavy za Marianom Kočnerom po peniaze. Zároveň tvrdí, že sa následne vrátila a vyplatila ho. Kamerové záznamy síce potvrdili, že Kočner v bezpečnostnej schránke banky bol a údaje z BTS staníc, že sa mohli s Alenou Zsuzsovou stretnúť, napriek tomu tento podľa prokurátury silný nepriamy dôkaz súdu nestačil. 

 

Na záznamoch nie je vidno, či Marian Kočner vybral zo schránky peniaze. On povedal, že vybral znalecký posudok, ktorý však pred súdom nevedel podrobne opísať.  V banke síce väčšie sumy vyberal, ale nie v daný deň. „Okolnosť odovzdania a prevzatia 50-tisíc eur nie je preukázaná, jedná sa iba o domnienku alebo dohad,“ prečítala Ružena Sabová z odôvodnenia rozsudku.

 

Rozsudok v kauze Kuciak je podľa rektorky Akadémie Policajného zboru Lucie Kurilovskej prekvapivý. „U nás platia nepriame dôkazy rovnako ako každý priamy dôkaz. Keď nepriame dôkazy dávajú mozaiku, že do seba zapadajú a navzájom si neodporujú, ale práve sa podporujú, tak môžeme použiť aj iba nepriame dôkazy,“ povedala Lucia Kurilovská.

 

Ružena Sabová v odôvodnení spomína aj fotografie, ktoré zhotovilo sledovacie komando, ktoré platil Marian Kočner a údajne aj Norbert Bödör. Ani z týchto dôkazov podľa súdu priamo nevyplýva, že by sledovanie organizovali kvôli tomu, aby si mohol Kočner objednať vraždu.

 

5 argumentov, ktoré podľa senátu dokazujú nevinu Kočnera a Zsuzsovej v prípade vraždy Kuciaka
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Ako sa vrahovia dostali k fotkám zo sledovania, ktoré si zaplatil Kočner? 

Marian Kočner nikdy nepoprel, že by organizoval sledovanie novinárov. Vždy však opakoval, že len za účelom zbierania kompromateriálov na novinárov, ktorých chcel zosmiešňovať na internete. 

 

„Nie je nereálne, aby došlo k úniku informácií. Výsledkami sledovania disponovali prinajmenšom šiesti ľudia,“ vysvetľuje Ružena Sabová, ako sa mohli strelec Marček a šofér Szabó dostať ku fotografiám, za ktoré v skutočnosti zaplatil Tóthovmu sledovaciemu komandu Marian Kočner. 

 

Podľa súdu nebolo preukázané, že fotky zo sledovania Jána Kuciaka zabezpečila vykonávateľom Alena Zsuzsová. Žiadne fotografie zo sledovania u nej nenašli. 

 

„Na hlavnom pojednávaní nebola vykonaná ani jedna fotografia s opisom, ako o nej vypovedá Andruskó,“ prečítala z odôvodnenia rozsudku Sabová a spochybnila spôsob, akým si strelec Marček spomenul na fotky. Nedokázal ich totiž popísať správne. Podľa senátu je podozrivé, že až na otázku vyšetrovateľa povedal, že niektoré fotky spoznáva. 

 

 „Za takýchto okolností nemožno považovať za dokázané, že fotky zo sledovania sa mali dostať k vykonávateľom vraždy práve od obžalovanej Zsuzsovej, ani to, že sa jedná o tie fotky,“ povedala Ružena Sabová.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Jaroslav Novák Tagy: ján kuciak, Marián Kočner
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
6
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.