
Vrah Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej je spokojný s trestom 23 rokov. Najvyšší súd môže rozhodnúť o vyššom treste
Miroslav Marček sa voči rozsudku Špecializovaného trestného súdu neodvolal, prokurátor však áno. Žiada totiž 25-ročný trest.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Miroslava Marčeka v apríli 2020 neprávoplatne odsúdili na 23 rokov za mrežami po vylúčení na samostanté konanie. K vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa priznal, podrobne popísal, ako dvojicu zavčaždil a polícii pomáhal aj pri rekonštrukcii vraždy priamo v dome vo Veľkej Mači.
Spolupracovať začal až približne po pol roku od kedy ho vzali do väzby a jeho výpoveď prispela k posunu vyšetrovania. Myslí si to aj právny zástupca poškodenej rodiny Kuciakovcov Daniel Lipšic, ktorý označil Marčeka za chladnokrvného vraha.
Strelec Marček je so svojim trestom spokojný – voči rozsudku Špecializovaného trestného súdu sa na Najvyšší súd neodvolal, informuje Denník N na základe informácií od prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Vladimíra Turana. Na Najvyšší súd sa však samotný prokurátor odvolal, žiada totiž pôvodný 25-ročný trest.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1605 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM
Prispel k usvedčeniu organizovanej skupiny
Pri odôvodnení trestu predsedníčka Ružena Sabová potvrdila, že Miroslav Marček vykonal skutky bezcitne a kritizovala ho za to, že nespravil všetky opatrenia pre to, aby nemusel zavraždiť aj Martinu Kušnírovú, na ktorej vraždu nebol zištne naviazaný. „Pri ukladaní trestu mal súd na zreteli proporcionalitu samotného trestu, ktorý musí byť úmerný spáchanej trestnej činnosti," vysvetľuje Sabová.
Podľa Sabovej bolo poľahčujúcou okolnosťou, že sa Marček priznal a skutok oľutoval. V kombinácii so skutočnosťou, že v minulosti nebol Marček trestne stíhaný, rozhodol súd o mimoriadnom znížení trestu.
Predsedníčka senátu ďalej v odôvodnení konštatuje, že sa Marček postavil trestu čelom a neprejavil ľútosť k sebe samému. Ocenila, že vykonanie skutku popísal presne tak, ako sa stal a nemal tendenciu zvaľovať vinu na niekoho iného. Podieľal sa aj na ďalších procesných úkonoch vyšetrovateľov: „Prispel k usvedčeniu organizovanej skupiny aj napriek tomu, že sa vyjadroval len k trestnej činnosti spolupáchateľa, avšak popisoval aj konanie už odsúdeného Andruskóa,“ hovorí ďalej predsedníčka senátu.

Súd pokračuje aj v júni
V pondelok pred súdom vypovedal kriminalista a odborník na informačné technológie Dušan Mikulaj o pohybe telefónov obžalovaných dva dni po vražde novinára Jána Kuciaka. Jeho výpoveď podľa Lipšica a Kvasnicu potvrdzuje svedectvá Zoltána Andruskóa a Miroslava Marčeka, obžalovaní tvrdia opak.
Vypovedala aj psychologička Elena Fortis, ktorá nenašla u Mariana Kočnera žiadne známky psychických porúch. V posudku uviedla, že ide o egocentrickú osobnosť s narcistickými rysmi. Agresivita nie je jeho dominantnou črtou, avšak môže sa aktivovať ako reakcia pri neúspechu, pri snahe o dosiahnutie vlastného cieľa.
Ak je Marián Kočner vinný, tak za možnú motiváciu objednávky vraždy novinára považuje snahu o zachovanie jeho životného štýlu, ktorý mohol Ján Kuciak svojimi článkami ohrozovať. „V prípade uznania viny by bola prognóza obžalovaného priaznivá a resocializácia možná,“ uviedla znalkyňa z odboru psychológie Elena Fortis. Pojednávanie bude pokračovať 17. júna.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.

