
Kto je podľa teba homofób roka 2019? Medzi nominovanými sú poslanci, arcibiskup aj novinár
Anketa každoročne poukazuje na verejne známe osobnosti, ktoré otvorene šíria „hejt" voči sexuálnym menšinám.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbií vyhlasuje Inštitút ľudských práv každý rok aj anketu o anti-cenu Homofób roka. Ide o anketu, v ktorej ľudia vyberajú verejne známu osobu, ktorá sa naprimerane až nenávistne vyjadruje o ľuďoch s inou sexuálnou orientáciou či rodovou identitou.
Zámerom súťaže nie je výroky a ich autorov len odsudzovať, ale upozorniť celú spoločnosť, že aj slová, ktoré si možno neuvedomujeme, môžu niekoho poškodzovať, o to viac, ak sú ich autormi verejne známe osoby.
Do hlasovania o víťazovi sa môže zapojiť každý na webstránke Inštitútu ľudských práv až do pondelka 8. júla.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1603 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOMDnes je Medzinárodný deň proti homofóbii (IDAHO). Pri tejto príležitosti sme ôsmy ročník ankety o anti-cenu Homofób roka. Svojim hlasom môžete vyjadriť, že homofóbia v spoločnosti je neprípustná a LGBT ľudí si vážime https://t.co/nc1yOoUFUF #homofobroka pic.twitter.com/L1YIjSxedP
— InštitútĽudskýchPráv (@ludskeprava) May 17, 2020
„Trendom v ankete je síce úbytok vulgarizmov, no homofóbne výroky akoby sa presunuli spolu s extrémistami do stredného prúdu. O pár dni si pripomíname desiate výročie prvého Pride na Slovensku a za túto dekádu sa Slovensko zmenilo a posunulo. Jeden z nominovaných, poslanec Mazurek sa napríklad snaží útočiť na transrodové osoby, čo je výrazom jeho bezradnosti voči postupnej akceptácii LGBT menšiny“ uviedol riaditeľ Inštitútu a spoluzakladateľ Dúhového PRIDE Peter Weisenbacher
Do „top päťky“ sa tento rok dostalo pomerne veľa poslancov, arcibiskup a dokonca aj novinár.
1. Anna Záborská, poslankyňa OĽaNO (Kresťanská únia) pár dní pred voľbami v obecných rozhlasoch:
„Musíme sa postaviť nepriateľom, ktorí ohrozujú samotnú podstatu toho, čo znamená byť človekom… zastavíme adopcie detí homosexuálnymi pármi a prijatie registrovaných partnerstiev.“
2. Ján Orosch, arcibiskup, uprostred pandémie Covid-19:
„LGBT ideológia, gender, ktorá vyústila do epidémie AIDS nám bola a zdá sa, že stále je ukradnutá…“
3. Eugen Korda, novinár
„Neviem pochopiť, prečo majú ľudia potrebu verejne demonštrovať svoju sexuálnu orientáciu. Takáto intímna záležitosť by mala intímnou aj zostať. Navyše ma dosť vyrušuje, keď sa na dúhovom pochode objavujú rôzne indivíduá, ktorých cieľom nie je zlepšenie života homosexuálne orientovaných ľudí, ale len provokujúci a často doslova nechutný exhibicionizmus.“
4. Ján Podmanický, poslanec Smer-SD - pri spoločnej tlačovke s poslancami ĽSNS:
„Ak sa jedná o ochranu normálneho, prirodzeného Slovenska, tak v takom prípade sa poslanci naprieč politickým spektrom, bez ohľadu na to kam sú politicky zaradení vedia spojiť. Iné manželstvo na Slovensku nie je možné uzavrieť len medzi mužom a ženou.“
5. Milan Mazurek, poslanec Kotlebovci-ĽSNS odsúdený za rasizmus v rozprave o správe ombudmanky:
„Podľa mňa totižto neexistujú žiadne transrodové osoby, sú nejakí blázni, ktorí si zo dňa na deň povedia, že ja už nie som žena, ja som muž, ja už nie som muž, ja som žena.“
View this post on Instagram
Cieľom ankety spustiť diskusiu na tieto témy tak, aby sa vytvoril priestor argumentom namiesto nadávok a faktom namiesto predsudkov.
Výskumy totiž dlhodobo ukazujú, že medializované výroky a informácie hrajú dôležitú úlohu vo vnímaní menšín spoločnosťou. Takto sa tvoria alebo utvrdzujú rôzne škodlivé stereotypy, ktoré vedú k diskriminácií a porušovaniu ľudských práv.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
