Ako zúžitkovať bylinku vo svoj prospech.
Príroda nám ponúka zadarmo množstvo liečiv, ktoré boli využívané už za čias starovekého Ríma i Grécka. Keďže nemali k dispozícii lekárne ani lieky na bolesť, poradili si s prírodnými vecami. Dnes to veľa ľudí zatracuje a neuznáva, čo je škoda, pretože vonku máme skutočne dobrú lekárničku, a to bez negatívnych následkov na pečeň či iné orgány. V tomto článku si predstavíme nenápadnú rastlinku, ktorú máme prakticky každý deň pod nosom – Skorocel.
Pomáha pri dýchaní, upokojuje kašel a bojuje proti hnačkám.
Poznáme tri známe druhy, a to Skorocel prostredný, Skorocel kopijovitý a Skorocel väčší. Všetky účinne pomáhajú na dýchacie ústrojenstvo. Uľahčujú vykašľávanie hlienu, používajú sa na astmu či zápal priedušiek i pľúc a kedysi boli predpisované na tuberkulózu ako doplnok. Celkovo vďačíme za to slizovým látkam, ktoré sú v rastlinkách obsiahnuté. Skorocel prostredný pôsobí i proti kŕčom, upokojuje kašeľ a je z nich troch najefektívnejší. Pri dýchacích problémoch, ale aj zlom trávení, zápche, hnačke a problémy s črevami si sprav čaj z 30 gramov listov a 1 litra vody. Denne vypi tak 5 pohárov. Nedochucuj cukrom, stav skôr na med.
Účinný i pri očných problémoch!
Skorocely sú účinné i pri očných problémoch, ako zápal viečok alebo spojiviek. Odporúča sa vyplachovať oči odvarom zo 100 gramov listov a 1 litra vody. Stačí povariť maximálne 5 minút. Takýto elixír je výborný aj na hemoroidy, len miesto vyplachovania si pripravíme z rovnakého postupu sedací kúpeľ. V prípade zápalov ďasien alebo ústnej dutiny treba odvar kloktať a vyplachovať.
Poštípala ťa osa?
Máš popáleniny, ranky, poštípol ťa hmyz, osa, včela alebo dokonca had? Listy prepláchni a var ich v horúcej vode tak jednu minútu. Postupne ich pridaj na poranené miesto a zaviaž obväzom. Opakuj trikrát do dňa. Samozrejme, ak ťa pohrýze had, tak najprv postupuj podľa typickej prvej pomoci a až po riadnom lekárskom ošetrení aplikuj skorocel. Tiež môžeš listy povariť, popučiť a priložiť. To sa najmä používa pri rezných, krvácajúcich ranách, ale aj ekzémoch.