Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 14. 7. 2020 meniny má Kamil

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Hudba - Zahraničné
10
Viktor Kniš
6. október 2019, 10:18
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

TOP 10: Najlepšie domáce aj zahraničné albumy, ktoré počúvať na jeseň

Pripravili sme si pre teba dávku inšpriácie do najbližších dní v prípade, že si nevieš poradiť s výberom vhodnej hudby do pochmúrneho počasia.

Viktor Kniš
6. október 2019, 10:18
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
10
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V rámci našich ankiet v slovenských uliciach sa nám viackrát potvrdilo, že playlisty Slovákov sa výrazne menia aj v súvislosti so zmenou ročného obdobia. Aktuálne už našu krajinu naplno ovládlo pochmúrne jesenné počasie, a tak sme sa rozhodli pripraviť zoznam desiatich relatívne veľmi aktuálnych projektov, ktoré by sa ti mohli páčiť. 

 

 

Pokúsili sme sa a o žánrovú rozmanitosť, na svoje si prídu tí, ktorí sa s radosťou nechajú unášať náladou depresívneho počasia, ale aj každý, kto potrebuje rozveseliť. Do výberu sme zaradili slovenské, české, európske aj svetové projekty, ktoré sa tešia aj pozitívnym recenziám kritikov. 

 

Samozrejme, ide o subjektívny výber a sme presvedčení, že existuje veľa ďalších projektov, ktoré by sme v nasledujúcich týždňoch mali počuť. Budeme radi, keď sa nielen s názvami ale aj krátkym opisom podelíš v priestore na diskisu.  

Lana Del Rey – Norman Fucking Rockwell!

Lana Del Rey si ako ústredný motív svojho doposiaľ suverénne najkvalitnejśieho projektu vybrala umelca Normana Rockwella – predvojnového výtvarníka, ktorý vo svojej tvorbe znázorňoval úplne bežné veci zo života verejnosti, ktorá sa s nimi dokázala ľahko stotožniť. Veľmi podobná je tvorba samotnej speváčky, ktorá v textoch rieši bežné, miestami až gýčovité a sentimentálne záležitosti. 

 

Tvorba Lany je stále veľmi podobne pochmúrna ako v predošlých prípadoch, teraz však máme pocit, že sa sa k tejto nálade približuje aj doba a celkové smerovanie nálady. Speváčka je rovnako ako veľa poslucháčov smutná z toho, že nemá moc pohnúť s medziľudskými vzťahmi a jej melancholická frustrácia sa nesie celým projektom. Za nás adept na hudobný projekt roka. 

Post Malone – Hollywood's Bleeding

Post Malone už pri predošlom albume pochopil, že vlastne neexistuje žiadny dôvod, aby nemohol postaviť svoju tvorbu na rockových základoch. Kombinácia jeho speváckeho kapitálu a citu pre hity vyzrela na aktuálnom sóle, kde je suverénne najmagickejším spojením skladba Take What You Want – Ozzy Osbourne, Travis Scott a Post Malone je jednoducho fúzia troch nezávislých entít, ktorá pomôže pochopiť zmysel celého projektu, ak by aj niekomu ušiel. 

 

Posty je dnes už popovou ikonou so všetkým, čo k tomu patrí a právom teda musíš očakávať aj rádiové hity s jednoduchým refrénom. Popri tom však dokáže byť osobný, obzvlášť, ak ide o vzťahy. Dá sa však povedať, že s každým projektom prináša Post Malone na svoje albumy viac a viac hitov. 

 

 PSH – Debut

Aj keď sme minimálne chvíľu pomysleli na to, že môže PSH hroziť „odchod“ bez cti, dnes sa za tieto myšlienky už skôr hanbíme. Pražská trojica dokázala zaujať veľmi jedinečnú pozíciu – na jednej strane ťažila zo svojich dlhoročných skúseností aj postavenia, na druhej si tak trochu uťahuje z rapu ako takého. Vladimir 518 a Orion stále milujú gýč, vedia mu však vdýchnuť energiu a život. 

 

Neupadli do monotónnosti, práve naopak, obzvlášť Papa Ori miestami uteká na míle od toho, čo by sme sa snažili predpovedať. Jeho pokus o experimentovanie s melodickosťou zatiaľ vychádza, vo všeobecnosti však ide o zábavnú, úprimnú a po producentskej stránke kvalitnú záležitosť, ktorá sa naviac pýši veľmi luxusným finálnym mixom. 

 

 Tove Lo – Sunshine Kitty

Extravagantná švédska popová hviezda nám na tohtoročnom Grape dokázala, že sa v nej skrýva neuveriteľné množstvo energie, čo v konečnom dôsledku máme možnosť počuť aj na striktne popovom a veľmi „žensky“ ladenom sóle. Tove Lo sa rada zamotáva vo vzťahoch a je jej skoro úplne jedno, či s mužom alebo ženou. Celkovo by sme hudobne mohli album označiť ako klubový, dokáže však rovnako zapáliť dámsku jazdu ako aj 50-tisícový dav na festivale. 

 

 Samey – XYZ

Keďže patrí Samey ku skupine priekopníkov pomyselnej novej vlny, od druhého projektu možno niektorí právom očakávali autotune a snahu priblížiť tvorbu „k Amerike.“ V skutočnosti sa však košický raper vydáva opačným smerom, v prenesenom, ale aj konkrétnom význame sa vracia na ulicu, kde vyrástol a popri tom nás opäť púšťa bližšie k tomu, čo zažil. 

 

Boombapový nádych sa nesie celým projektom od začiatku do úplného konca, najväčším prekvapením je asi pre mnohých nahrávka v korunách stromov, ktorou však chcel podľa všetkého autor vložiť aj iný ako slovný odkaz. Niekedy je totiž odpoveďou ticho alebo ju nájdeš na mieste, kde sa môžeš odrezať od zbytočných myšlienok. A takým miestom je možno práve les. 

 

 Brittany Howard – Jamie

Speváčka a skladateľka zo skupiny Alabama Shakes zobrala osud do vlastnýh rúk a postarala sa o jeden z najlepších rockovo ladených projektov roka.

 

Inšpirovala sa tým najlepším zo skupinovej práce a pridala ešte viac svojej osobnosti, vďaka čomu sa dokáže verejnosti prihovoriť ešte so silnejším sociálnym, ale aj duchovným odkazom. Album je pomenovaný po sestre Brittany, ktorá zomrela, keď mala 13 rokov, vo všeobecnosti sa však tejto téme speváčka nevenuje. 

 

 Drake – Care Package

Drizzyho projekt Care Pack je nostalgický album plný zásadných momentov jeho kariéry Nachádzajú sa na ňom tracky, ktoré sme síce už mali možnosť počuť už v roku 2011 a zodrať ich v prehrávačoch, nikdy sa však nedostali na svetlo sveta oficiálne cez streamovacie služby. Skladby, kedy bol ešte Drake viac raperom uctievajúcim ulicu ako spevákom, sú veľkou vzácnosťou a je z nich cítiť aj iný emočný náboj. Samozrejme, sroj na hity to bol stále. 

 

Niektoré tracky z Care Package sa dočkali premiéry iba cez OVO Sound Radio, iné sa jednoducho objavili na neznámych YouTube kanáloch alebo SoundCloude, čo nám však nikdy zásadne nevadilo. Aj skladby ako 4 PM in Calabasas, 5 AM in Toronto alebo Can I konečne môžeš počúvať na Apple Music alebo Spotify. 

 

 

Chance the Rapper – The Big Day

Keď vydal Chance the Rapper gospelovo-popový projekt Coloring book, dokázali sme si ho žánrovo zaškatuľkovať natoľko, že by bolo vlastne veľmi podozrivé, keby v závere vydal zbytočne tvrdý rapový album, na ktorom by sa zrazu hral na toho zlého. Práve naopak. Oficiálny štúdiový debut Chance the rappera The Big Day, ako už samotný názov nasvedčuje, je inšpirovaný jeho tohtoročnou svadbou. 

 

Až rodinne založený projekt preto vo väčšine textov pojednáva o manželke a deťoch, na niektorých skladbách dokonca Chance the Rapper s členmi rodiny – bratom a otcom spolupracoval. Nemožno mu však uprieť muzikálnosť a je cítiť aj plynulý prechod z predošlého hudobného projektu. 

Tyler, The Creator – Igor

Síce ide o najstarší projekt zo všetkých v zozname, keďže sme to to tu chceli trochu osviežiť, rozhodli sme sa prižmúriť oko, aj keď Igor vyšiel ešte v prvej polovici roka. Spevavé rytmy majú na svedomí aj Lil Uzi Vert, Playboi Carti, Al Green alebo Cullen Omori a na tracku Puppet budeš počuť Kanyeho Westa. 

 

Tyler sa nechal počuť, že nechce, aby si projekt IGOR začal počúvať v očakávaniach, že pôjde o rapový album. Vlastne nechce, aby si mal akékoľvek hudobné očakávania a predsudky. Ak hľadáš melodickosť a experimentálnosť, určite ťa všetkých 12 skladieb poteší.  Tyler, the Creator je miestami detinský a bláznivý, vo všeobecnosti však v prvom rade šíri pozitívnu energiu. 

 

Young Thug – So Much Fun

Mumble rap bol síce len krátkou zastávkou pre mnohých raperov, Young Thug ho však stále dokáže robiť svojsky a hlavne veľmi dôveryhodne. Zároveň je pri tom dostatočne melodický a darí sa mu vyhýbať sa monotónnosti a fádnosti. Keď príde reč na spev, má vo svojom repertoári aj túto znalosť, opäť však v typickom „youngthugovskom“ prevedení.

 

Asi najväčší hit The London veľmi dobre napovie, čoho sa na albume vo všeobecnosti dočkáš, zároveň máme možnosť sledovať, ako pred našimi očami, resp. skôr ušami vychováva dvojicu nasledovníkov – Lil Babyho a Gunnu. 

 

 

Ktorý z týchto albumov by si odporučil aj ty?
Lana Del Rey – Norman Fucking Rockwell!
79 hlasov
Post Malone – Hollywood's Bleeding
346 hlasov
PSH – Debut
38 hlasov
Tove Lo – Sunshine Kitty
13 hlasov
Samey – XYZ
125 hlasov
Brittany Howard – Jamie
1 hlas
Drake – Care Package
34 hlasov
Chance the Rapper – The Big Day
4 hlasy
Tyler, The Creator – Igor
64 hlasov
Young Thug – So Much Fun
47 hlasov
Iný – napíš do komentárov
52 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: postmalone/IG, tovelo/IG Tagy: top 10
Ohodnoť článok
7
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.