Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 20. 11. 2019 meniny má Félix

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Móda
38
Lucia Čakyová
14. august 2019, 11:13

Odmietanie rozmanitosti, prepojenie so sexuálnym predátorom aj finančné problémy. Čo sa deje so značkou Victoria's Secret?

Svetoznáma značka má viac problémov, ako by sa mohlo zdať.

Lucia Čakyová
14. august 2019, 11:13
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
38
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Značka Victoria's Secret je jedným z najväčších reťazcov so spodnou bielizňou v USA. Najmä koncom 90. rokoch 20. storočia a začiatkom tohto milénia zažívala obrovský úspech.

 

V posledných mesiacoch je jej meno spájané skôr s negatívnymi ako pozitívnymi správami. Proti značke sa organizovali protesty a z každej strany sa ňu valí ostrá kritika. 

 

Odmietanie rozmanitosti

Značka Victoria's Secret bola dlhodobo známa svojím negatívnym postojom k plus size, LGBTQ alebo transsexuálnym modelkám. Odmietala aj rozširovanie rozmanitosti na prehliadkach Victoria's Secret Fashion Show. V dobe, keď svetu vládnu hashtagy #MeToo a #bodypositivity, to bol krok späť.

 

K zlepšeniu imidžu značky nepomohli ani nedávne vyjadrenia teraz už bývalého marketingového riaditeľa značky Eda Razeka. V  rozhovore z novembra minulého roku sa pre Vogue vyjadril, že transgender modelky na prehliadke Victoria's Secret nemajú čo hľadať. Podobne sa vyjadril aj o plus size modelkách. Neskôr sa za svoje vyjadrenia ospravedlnil a označil ich za necitlivé.

 

 

71-ročný Razek začal pracovať pre značku v roku 1983. Pred pár dňami podal výpoveď po tom, čo značka začala historicky prvýkrát spolupracovať s transgender modelkou Valentinou Sampaio. Zo strany Victoria's Secret išlo o veľmi prekvapivý krok, ktorý môže pomôcť pri potrebnom rebrandingu. K tomu sa však ešte dostaneme.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Kelsey Merritt (@kelseymerritt),

 

Zrušenie tohtoročnej prehliadky Victoria's Secret

Najočakávanejšia prehliadka roka Victoria's Secret Fashion Show sa väčšinou konala na prelome novembra a decembra a modelky sa na ňu pripravovali niekoľko mesiacov dopredu. Išlo nepochybne o najkrajšiu prehliadku roka, ktorá vzbudzovala záujem širokej verejnosti. Takmer dvadsať rokov sa vysielala v predvianočnom čase prostredníctvom televíznych staníc CBS a ABC.

 

Podľa The Wall Street Journal sledovanosť šou začala postupne klesať od roku 2011, kedy dosiahla svoj vrchol v sledovanosti. Ostatná minuloročná prehliadka sa konala 8. novembra v New Yorku, no oficiálne sa vysielala až 2. decembra prostredníctvom televíznej stanice ABC. Prehliadka dosiahla rekordne nízke čísla sledovanosti. A nie je sa čomu čudovať.

 

V súčasnej digitálnej dobe je vysielanie prostredníctvom televízie niekoľko týždňov po konaní šou veľmi zastaraný formát. Zábery z prehliadky sa postupne objavovali na Instagrame alebo na Youtube. Vysielanie prehliadky už dávno nevyhovuje súčasným požiadavkám, čo si uvedomilo aj vedenie značky.

 

V máji sa preto rozhodlo, že šou sa už nebude vysielať v televízii. Pred pár dňami sme sa dokonca dozvedeli, že Victoria's Secret Fashion Show bude tento rok zrušená. Neznamená to, že prehliadka bude zrušená navždy. Ľudia z VS len musia pozmeniť tradičný koncept. Samotný šéf spoločnosti L Brands Les Wexner, ktorá vlastní značku Victoria's Secret, povedal, že móda sa vyvíja, a tak sa musí vyvíjať aj šou. 

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Victoria’s Secret Fan Page (@victoriassecretfshow),

 

Prepojenie značky so sexuálnym predátorom Epsteinom

Jeffrey Epstein bol bohatý americký finančník. Jeho meno ti možno nič nehovorí, no kedysi išlo o veľmi vplyvného človeka s väzbami aj na prezidenta Donalda Trumpa. V roku 2007 sa na verejnosť prvýkrát dostali správy, že zneužíval maloleté dievčatá.

 

Epstein si za to odsedel 13 mesiacov, počas ktorých mohol vychádzať cez deň z väzenia a musel v ňom stráviť iba noc. Prvá kauza sa nejako ututlala, no neskôr na povrch vyplávali veľmi znepokojivé informácie. Finančník mal podľa všetkého dlhé roky zneužívať maloleté dievčatá vo svojich nehnuteľnostiach v New Yorku a na Floride.

 

Okrem toho bol obvinený z obchodovania s ľuďmi. Epstein trval na svojej nevine a vyhlásil, že dievčatá so všetkým súhlasili a myslel si, že mali viac ako 18 rokov. Po prípadnom usvedčení mohol stráviť za mrežami až 45 rokov. V sobotu sme sa však dozvedeli, že 66-ročný miliardár vo väzení podľa všetkého spáchal samovraždu.

 

Ako jeho meno súvisí so značkou spodnej bielizne? Epstein nikdy nepracoval pre Victoria's Secret alebo L Brands. Pravdou však je, že do veľkej miery ovplyvňoval chod spoločnosti. Dve dekády bol pravou rukou šéfa spoločnosti L Brands Lesa Wexnera. Okrem iného mu spravoval osobné financie, ako informuje The New York Times.

 

NAČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK BEZPLATNE
Podpor tvorbu kvalitného obsahu
Roky tvoríme kvalitné autorské články, ktoré nikde inde nenájdeš. Ak chceš viac takýchto článkov, predplať si REFRESHER+ a dostaneš ďalšie výhody.
CHCEM PODPORIŤ

 

Epstein vraj mladým ženám hovoril, že je modelingový agent pre značku Victoria's Secret, a tak ich prilákať k sebe. Spoločnosť L Brands bola o tom podľa všetkého ešte v 90. rokoch informovaná, napriek tomu nepodnikla žiadnu akciu.

 

Epstein sa stýkal aj s dlhodobým šéfom marketingu Victoria's Secret Razekom. Ten bol niekoľkokrát hosťom v neslávnych Epsteinových nehnuteľnostiach, v ktorých sa mali konať sexuálne orgie.

 

Vzťah medzi Epsteinom a L Brands oficiálne skončil v roku 2007. Aj keď Wexner prerušil všetky kontakty s finančníkom, Victoria's Secret naďalej spolupracovala s modelingovou agentúrou MC2 Model Management, ktorej majiteľom bol Jean-Luc Brunel obvinený zo sex-traffickingu, teda obchodovania s ľuďmi. Brunel vykonával nelegálne obchody s viacerými mužmi, medzi inými aj s Epsteinom. Modelky z agentúry MC2 kráčali napríklad aj na Victoria's Secret Fashion Show v roku 2015, čo nebolo až tak dávno.

 

Je teda jasné, že vedenie Victoria's Secret nebralo všetky uvedené záležitosti s potrebnou vážnosťou. A aj keď sa značka od Epsteina dištancovala, finančník bude navždy spájaný so spoločnosťou.

 

Bývalý marketingový riaditeľ Ed Razek

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Russell James (@russelljames),

 

Finančné problémy

O tom, že značke sa nedarí tak, ako by chcela, svedčia aj finančné problémy. Vo februári sme ťa informovali, že materská spoločnosť L Brands v priebehu roka zatvorí až 53 obchodov po Severnej Amerike, pričom v roku 2018 zatvorila už 30 predajní. To však nemusí nevyhnutne znamenať, že spoločnosť má finančné ťažkosti. Značka sa chce skôr sústrediť na rast predaja vo svojich existujúcich predajniach, ale aj na trhy ako napríklad Čína.

 

Podľa CNN Business čoraz menej ľudí nakupuje spodnú bielizeň značky Victoria's Secret. Tržby spoločnosti klesajú už dlhšie obdobie a jeden z analytikov na Wall Street predpovedal, že čas na záchranu už vypršal. Ženy v USA viac nakupujú u konkurenčných predajcov ako napríklad ThirdLove, Fenty alebo American Eagle Outfitters, teda u značiek, ktoré preferujú pohodlnosť spodnej bielizne pred sexepílom.

 

Zdá sa, že značka Victoria's Secret nesleduje trendy v módnom biznise. Zatiaľ čo sa spolieha na nepohodlné push-up podprsenky, iné značky sa sústreďujú na výrobu custom podprseniek pre ženy všetkých tvarov a veľkostí.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Russell James (@russelljames),

 

Kritika z každej strany

Je známe, že značka najíma veľmi štíhle a vysoké modelky, za čo býva často terčom kritiky. Topmodelka Karlie Kloss bola donedávna jednou z kľúčových tvárí Victoria's Secret. So značkou začala spolupracovať v roku 2011 a mohol si ju vidieť kráčať na viacerých prehliadkach.

 

Nedávno sa však rozhodla s VS definitívne ukončiť spoluprácu. Americká topmodelka pre britský Vogue povedala: „Nemala som pocit, že obraz, ktorý svetu ukazujem, naozaj odráža, kým som a tiež, aké posolstvo chcem vysielať mladým dievčatám vo svete.“ Podľa nej by chcela ukázať ženám, že byť krásna neznamená mať len dokonalé krivky v spodnej bielizni.

 

Politiku Victoria's Secret ostro skritizovala aj speváčka Halsey, ktorá na minuloročnej prehliadke vystupovala. Halsey je členka LGBTQ+ komunity, a tak sa jej pochopiteľne nepáčili už spomínané kontroverzné vyjadrenia marketingového šéfa Razeka, ktorý odmietal transgender modelky na prehliadke. Halsey prostredníctvom Instagramu vyhlásila, že pozíciu VS nemôže akceptovať a dištancuje sa od nej. Instagramový post bol medzitým vymazaný. 

 

Len pred pár dňami sa viac ako sto známych modeliek podpísalo pod otvorený list adresovaný generálnemu riaditeľovi značky Victoria's Secret Johnovi Mehasovi. V liste žiadajú spoločnosť, aby zmenila svoj prístup k ženám. Autorky v ňom vyjadrujú obavy z údajného spojenia značky so sexuálnymi útokmi či obchodovania s modelkami.

 

Výčitky smerujú aj k správaniu sa niektorých fotografov. V liste sa píše, že títo muži využívajú svoj profesionálny vzťah s firmou na lákanie a následne zneužívanie zraniteľných dievčat. Autorky listu žiadajú, aby sa VS pripojila k projektu RESPECT, v ktorom sa módne značky zaväzujú prijať osobité pravidlá pre všetkých zamestnancov a má nezávislý systém podávania sťažností. Medzi podpísanými modelkami sa nachádza napríklad bývalý anjelik VS Doutzen Kroes, ďalej Christy Turlington Burns, Kinga Rajzak či Milla Jovovich. 

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Model Alliance (@modelallianceny),

 

Nádej na zmenu?

Zdá sa, že značka chce svoj imidž zmeniť väčšou diverzitou. Svedčí o tom aj fakt, že pred pár dňami do svojej novej kampane pre segment VS Pink historicky prvýkrát obsadila transgender modelku Valentinu Sampaio.

 

Spoluprácu pre The New York Times potvrdil modelkin agent Erio Zanon. Valentina Sampaio je podľa agenta presvedčená, že „ide o skvelú príležitosť prelomiť bariéry v módnom biznise a prispieť k väčšej reprezentácii rôznorodých ľudí.“ Aj keď podobný krok mal prísť od VS už dávno predtým, je dobré, že značka sa začala hýbať správnym smerom. Čaká ju však ešte dlhá cesta.

Zdroj: huffpost.com, com.au, bloomberg.com, theatlantic.com, papermag.com, wwd.com, cnn.comNáhľadový obrázok: instagram /@russelljames Tagy: Victoria's Secret, problémy
Pridaj sa k tým, ktorí nas podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
3
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.