Ktoré štáty sú výnimočne rizikové?
Ministerstvo zahraničných vecí podľa štyroch stupňov cestovných odporúčaní poukazuje na rôzne úrovne bezpečnosti jednotlivých krajín. Ako informuje TASR s odkazom na riaditeľa konzulárneho odboru MZVaEZ SR Martina Bezáka, pri najvyššom štvrtom stupni ide o odporúčanie opustiť krajinu, ktoré sa vzťahuje na oblasti, kde prebiehajú ozbrojené konflikty.
V tomto prípade hovoríme o krajinách ako Irak, Jemen, Sýria, Líbya a Somálsko. Pri treťom stupni sa odporúča necestovať do konkrétnych oblastí jednotlivých štátov. Tretí stupeň platí napríklad aj pre Slovákmi obľúbený Egypt. Konkrétne je reč o území na severnom Sinaji, kde platí aj zákaz nočného vychádzania, a taktiež západné územie na hraniciach s Líbyou.
Bombový útok v Somálsku (22. máj 2019)
„V záujme vlastnej bezpečnosti je dôležité sledovať aktuálny vývoj bezpečnostnej situácie na mieste a striktne rešpektovať pokyny príslušníkov bezpečnostných zložiek,“ píše sa na stránke MZVaEZ. V Egypte si turisti musia dávať najväčší pozor na menších zlodejov a pokúsiť sa obliekať čo najmenej výstredne.
MZVaEZ ďalej uvádza, že občania Slovenska môžu v prípade núdze využiť pohotovostné číslo Veľvyslanectva SR v Káhire +201000060968 alebo číslo stálej diplomatickej služby MZVaEZ SR +421-2-59785978.
Tretí stupeň sa ďalej týka Afganistanu, Pakistanu, Indie, Filipín, Sudánu, Južného Sudánu, Stredoafrickej republiky, Mali, Beninu, Burkinu Faso a Venezuely. U Slovákov má byť podľa Martina Bezáka z hľadiska cestovného ruchu najpopulárnejšie Turecko, ktoré spadá do kategórie druhého stupňa, kde treba zvážiť vycestovanie do určitých oblastí. Konkrétne má ísť o provincie Hatay, Gazi Antep, Şanliurfa, Mardin, Şirnak a Hakkari.