Dôkazy sa našli na cintoríne v Strednej Ázii.
Priamy dôkaz, že ľudia užívali trávu pre jej psychoaktívne účinky, doteraz pochádzal z 5. storočia, svoje skúsenosti s marihuanou opísal grécky historik Herodotus. Podľa posledného výskumu, ktorý publikoval časopis Science Advances, je viac než pravdepodobné, že ľudia marihuanu užívali oveľa skôr. Dôkazy sa našli na 2 500-ročnom cintoríne v Strednej Ázii.
Výskumný tím analyzoval misky a malé kamienky, ktoré sa v hroboch našli. Tie boli vystavené vysokému teplu. Výskumníci teda zanalyzovali chemické látky na kamienkoch a a objavili pozostatky psychoaktívnej zložky marihuany tetrahydrokanabinol (THC). Vedci sa domnievajú, že pre jej účinky si rastlinu dokonca kmeň pestoval.
Podľa Roberta Spenglera, riaditeľa laboratórií v Max Planck Institute a spoluautora štúdie, výskum jasne ukazuje, že už pred 2 500 rokmi sa ľudia zameriavali na špecifické rastliny, ich zber a užívanie.
“Residues of high potency cannabis found in the incense burners suggest that funeral rites at the 2,500-year-old Jirzankal cemetery in the Pamir mountains may have been rather hazy affairs.” https://t.co/FIvW0Jz29s
— Sniff Off (@sniff_off) 13. června 2019