Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
3. apríla 2019, 11:04
Čas čítania 0:00
Denisa Bodková

Lucia je učiteľka šarmu, za ktorou chodia členky kráľovskej rodiny i muži na vysokých pozíciách (Rozhovor)

Lucia je učiteľka šarmu, za ktorou chodia členky kráľovskej rodiny i muži na vysokých pozíciách (Rozhovor)
REFRESHER
Uložiť Uložené

Poznajú dnešní ľudia techniky správania sa v spoločnosti?

Je vedecky dokázané, že prvý dojem si ostatní o tebe urobia už o pár sekúnd. Pokiaľ nezískaš veľké sympatie, je potrebných až 40 ďalších stretnutí, aby na teba daný človek zmenil svoj názor.

Aj o tomto sme sa rozprávali so Slovenkou Luciou Labuzíkovou, ktorá už dlhé roky pôsobí v zahraničí, konkrétne v Londýne, kde vedie svoju vlastnú školu šarmu - Labuzik Institute. Vyhľadávajú ju členky kráľovských rodín, víťazky Miss Universe, biznismenky, ale i muži, ktorí chcú uspieť v osobnom, spoločenskom a pracovnom živote. 

V rozhovore sa dozvieš: 

  • Na akej tradícii je Inštitút šarmu založený
  • Aké ženy sa na toto štúdium hlásia
  • Na ktoré oblasti života sa inštitút zameriava
  • Či by mali byť ženy v spoločnosti sexy 
  • Ako Luciu ovplyvnilo štúdium medzinárodných vzťahov a diplomacie
  • Čo je to šarm a ako ho prejavíte

  • Či Slováci podľa Lucie poznajú spoločenskú etiketu
Lucia je učiteľka šarmu, za ktorou chodia členky kráľovskej rodiny i muži na vysokých pozíciách (Rozhovor)
Zdroj: Roger Alcaron

Škola šarmu nie je klasická škola, ktorá by bola na každom rohu. Pre koho je určená?

Inštitút si predstavme trochu inak než tradičnú školu. Veľa pracujeme aj v priestore a vzdelávame ľudí v rôznych krajinách. Takže dynamika tímu je úplne iná. Pracujem s ľuďmi, ktorým dôverujem a tí sú k rôznym projektom prizývaní. Tak trošku Airbnb alebo Uber prístup. Inštitút je určený predovšetkým pre ženy, ktoré v hĺbke svojho vnútra vedia, čím sú výnimočné a rozhodli sa prostredníctvom podložených faktov vedy, svoju jedinečnosť naplno prejaviť. 

Ženy, ktoré si prajú od života získať viac a chcú sebavedomo uspieť v súkromnom, spoločenskom či pracovnom živote. Či už sú to násťročné slečny, ktoré sa uchádzajú o top univerzity, dravé mladé podnikateľky, úspešné a zaneprázdnené majiteľky veľkých firiem, mamičky na plný úväzok, ktoré rozvíjajú svoj osobný a spoločenský život, biznismenky, ktoré hľadajú rovnováhu medzi mocou v práci a ženskosťou doma. 

Vzdelávanie zaujíma aj firmy, pre ktoré sa kurzy šijú na mieru. Magická komunikácia s klientmi, zvýšenie produktivity a predaja, zlepšenie firemnej kultúry, interkultúrna komunikácia, ženskosť a moc, budovanie silných vzťahov sú niektoré z tém, ktoré ich zaujímajú.

Lucia je učiteľka šarmu, za ktorou chodia členky kráľovskej rodiny i muži na vysokých pozíciách (Rozhovor)
Zdroj: Paul Winstone

Byť sexy neznamená mať odhalené časti tela. Ide o to, ako sa žena cíti vo vlastnej koži.

Čo ťa viedlo k jej založeniu?

Už v rannom veku ma upútala estetika spoločného rodinného stolovania a na naše zemepisné šírky, málo tradičné popoludňajšie čaje o piatej. Časté návštevy veľkolepých priestorov Európskej komisie v Bruseli a kontrasty prostredí, v ktorých som sa pohybovala, mi umožnili vnímať nedostatok etikety a takzvaných soft skills na medziľudskej i medzinárodnej úrovni. Obe tieto oblasti sa stali dominantnými témami môjho ďalšieho štúdia.

Pár mesiacov po mojich 21. narodeninách, súhrou študijných záujmov, okolností a ľudí, ktorí sa v mojom okolí nachádzali, sa zrodila myšlienka založiť inštitút pre ženy. Inštitút, ktorého kurikulum prepojí všetky aspekty ženského života a umožní im dosiahnuť reálne, trvácne výsledky. 

Nikdy nedostanete druhú šancu vytvoriť výborný prvý dojem. Veda poukazuje na to, že môže byť potrebných až 40 ďalších stretnutí na to, aby daný človek zmenil na vás názor.

Lucia je učiteľka šarmu, za ktorou chodia členky kráľovskej rodiny i muži na vysokých pozíciách (Rozhovor)
Zdroj: Paul Winstone

Škola je vraj založená na špeciálnej tradícii kráľovských rodín. Je to tak?

Áno, je založená na tradícii vzdelávania dievčat z kráľovských rodín. Tie boli kedysi posielané do špeciálnych škôl, aby získali všetky potrebné vedomosti v oblasti spoločenského správania, sociálnych a kultúrnych zručností. Diana princezná z Walesu, vojvodkyňa z Cornwallu Camilla Parker Bowles, známe herečky a mnohé ďalšie, ktoré získali takéto vzdelanie. Vzdelávanie inštitútu vychádza z tejto tradície, a zároveň je jeho prístup interdisciplinárny, keďže sa tu stretáva veľké množstvo techník a osvedčených praktík vychádzajúcich z rôznych vied a kútov sveta. 

Na aké oblasti života sa štúdium šarmu zameriava?

Zameriava sa na vzťah k sebe samej, vzťah k partnerovi, spoločenské, medziľudské, interkultúrne a biznis vzťahy. Soft skills, ako aj spoločenská a biznis etiketa sú tiež značnou súčasťou. Avšak 90 % vzdelávania pre klientov je ušité na mieru. Keďže kurzy sú praktické, podložené vedou a hodiny interaktívne, klienti vidia výsledky hneď. 

Ako dlho trvá takéto štúdium? Dostane absolvent aj certifikát?

Ako som spomínala, väčšina kurzov je ušitá na mieru, a preto sa ich dĺžka odvíja od preferencií klienta. Niektorí priletia do Londýna na celý týždeň a sústredia sa len na vzdelávanie, iní využijú svoju pracovnú cestu alebo dovolenku a spoja príjemné s užitočným. Iní preferujú, aby sme za nimi vycestovali. Ukončenie každého kurzu sprevádza test, ale neočakávajte, že sa budete potiť a stresovať ako v škole. Cieľom testu je poznatky zhrnúť a utvrdiť sa. Po ukončení dvojdňového alebo dlhšieho kurzu dostanete aj relevantný certifikát. 

Vyštudovala si medzinárodné vzťahy. Ako veľmi ťa ovplyvnilo toto štúdium v tvojom ďalšom napredovaní?

Štúdium MV mi umožnilo pochopiť, ako sa tvoria a vyvíjajú vzťahy na makro úrovni, teda celosvetovo medzi krajinami. Uvedomila som si, že vzťahy medzi štátmi sú vlastne vzťahy medzi ľuďmi. To vo mne vznietilo záujem o kultúry aj psychológiu. Viedlo to k cestám a životu v rôznych krajinách ako aj magisterské štúdium neuropsychológie a ľudského konania podloženého výskumom a vedou. 

Žijeme inak ako ľudia pred 300 rokmi, a preto sa zmenili aj pravidlá a akceptované správanie.

Prečo je podľa teba tak dôležité poznať pravidlá etikety?

Každý národ a kultúra má svoj kódex správania. Je tomu tak aj pri rodinách a spolkoch. V rannom veku som etiketu spájala výlučne so stolovaním. Keď som si neskôr uvedomila, že etiketa stolovania tvorí len pár % celkového spoločenského kódexu, začala som sa téme venovať z iného uhla. A preto som sa po vyštudovaní Medzinárodných vzťahov a diplomacie vybrala cestou neuro vedy, psychológie a reči tela. To mi umožnilo vytvoriť celistvý vzdelávací program, ktorý sa osvedčil. 

Lucia je učiteľka šarmu, za ktorou chodia členky kráľovskej rodiny i muži na vysokých pozíciách (Rozhovor)
Zdroj: Lucia Labuzikova

Dá sa naučiť používať svoj šarm? Dokáže to skutočne každý?

Áno, máme dobré správy! Dokáže to každý. Ako sme už spomenuli, každý je jedinečný, a preto vie byť aj jedinečne šarmantný. Charizma a šarm nie sú len pre vyvolených. Prostredníctvom praktických, overených rád ich dosiahne každá žena, ak si to praje. Samozrejme, treba vynaložiť trochu snahy a pracovať na viacerých oblastiach, avšak dividendám z nášho úsilia sa nám dostane skôr než si myslíme.

Zo Slovenska do Londýna cestuje kvôli štúdiu viacero slečien a dám vo vekovom rozmedzí od 17 do 53 rokov.

Aký je rozdiel medzi sexuálnou atraktívnosťou, šarmom a charizmou? Ide to všetko ruka v ruke? Treba niekedy použiť aj takéto zbrane v spoločenskom či biznis prostredí?

Senzuálne-sexy sa prejavuje trochu inak, ako keď je žena vulgárne sexy. Otázkou skôr bude, akým spôsobom a pri akej príležitosti to žena prejaví. Často počujeme slová „ona je sexy”, keď má žena príliš vyzývavé šaty. Sexy však nie je od odhalení častí tela, ale o tom ako sa žena cíti vo vlastnej koži. Ide o to, ako si vychutnáva pohyb či priestor okolo seba. A s tým sa dá krásne pracovať. Žena, ktorá to ovláda, to vie aktivovať hocikedy a bez ohľadu na to, čo má oblečené. Muži to tiež vedia oceniť. 

Lucia je učiteľka šarmu, za ktorou chodia členky kráľovskej rodiny i muži na vysokých pozíciách (Rozhovor)
Zdroj: Lucia Labuzikova

Hovorí sa, že šaty robia človeka. Nakoľko je podľa teba tento výrok pravdivý?

Voľba odevu má obrovský vplyv na to, ako nás ľudia vnímajú. Pri prvých dojmoch je to takmer kľúčové a pri opätovných stretnutiach náš odev vysiela dôležité signály o nás, našom rozpoložení, sociálnom statuse, vkuse, ženskosti, či dokonca aj kompetentnosti. Materiál, strih, farba. To všetko zohráva úlohu.

Nie je to však rocket science. Zhruba po 3 hodinách u nás je žena vyzbrojená tak, že už do konca života vie, ako sa odieť, aby maximalizovala svoj úspech vo zvolenej oblasti. Pamätajte, že nikdy nedostanete druhú šancu vytvoriť výborný prvý dojem. A veda poukazuje na to, že môže byť potrebných okolo 40 ďalších stretnutí na to, aby daný človek zmenil názor. A tú šancu sa s niekým stretnúť toľkokrát veru dostaneme málokrát. 

Štúdium na mieru občas vyhľadávajú aj muži.

Aké povolanie majú väčšinou tvoje klientky?

Keďže ide o všestranný prístup, povolanie ani vek tu nehrajú vôbec žiadnu rolu. Vymenujem možno len zopár odvetví – okrem študentiek sú to mladé biznismenky, modelky, víťazky Miss Universe, mamičky na plný úväzok, šéfky investičných fondov, ženy z kráľovskej rodiny, inovátorky, majiteľky firiem.

Lucia je učiteľka šarmu, za ktorou chodia členky kráľovskej rodiny i muži na vysokých pozíciách (Rozhovor)
Zdroj: Lucia Labuzikova

Hovoríme prevažne o ženách. Navštevujú tvoj inštitút aj muži? Ak áno, za akým účelom?

Vzdelávací program bol vybudovaný so zreteľom na ženy. Keďže polovica kurikula nie je špecifická pre určité pohlavie, štúdium na mieru si žiadajú aj muži. Pracujeme tiež so šikovnými tímami ľudí vo firemných prostrediach, kde je publikum zmiešané.

Podľa štúdie Harvard–Stanford je úspech na pracovisku založený na 85 % sociálnych zručnostiach (soft skills) a len menej ako 15 % na technických (produktových) zručnostiach. V súkromnom živote je to takmer 100 % na sociálnych zručnostiach. Z tohto vzdelávania profitujú aj firmy. 

Sú to muži s vyšším postavením v spoločnosti? 

Aj áno, aj nie. Niektorí určite sú. 

Môžeš prezradiť aké známe osobnosti prešli štúdiom na inštitúte?

Nemôžem. S väčšinou klientov podpisujeme zmluvu o mlčanlivosti. Ale môžem aspoň prezradiť, že boli z Ďalekého Východu, Indie, Ruska, Afriky, Blízkeho východu a úžasné ženy z krajín Európy.

Stalo sa ti niekedy faux pas?

Pred pár rokmi som stretla amerického herca Jeremyho Pivena. Keďže filmové celebrity príliš nepoznám, neuvedomila som si, s akou známou osobnosťou hovorím. Pokladala som ho za „obyčajného“ charizmatického človeka. Bol prekvapený, že neviem o koho ide, myslím, že som bola prvá žena, ktorá ho kedy nespoznala. V Londýne práve nakrúcal poslednú sériu seriálu Pán Selfridge a mne trvalo asi týždeň, kým som zistila, s kým som sa vlastne zoznámila.

Je takéto štúdium drahé? Berme do úvahy slovenské pomery.

Vzdelanie je prístupné. Zo Slovenska do Londýna cestuje kvôli štúdiu viacero slečien a dám vo vekovom rozmedzí od 17 do 53 rokov. Niektoré si volia kratšie kurzy, iné si vyberú intenzívnejšie kurzy. 

Lucia je učiteľka šarmu, za ktorou chodia členky kráľovskej rodiny i muži na vysokých pozíciách (Rozhovor)
Zdroj: Lucia Labuzikova

Štandard správania sa ľudí v rôznych krajinách je ovplyvnený históriou a ďalšími socio-ekonomickými faktormi.

Predtým si v Spojenom kráľovstve podnikala, alebo si nemala žiadne skúsenosti? Čo bolo pre teba najťažšie?

Na začiatku to v Británii nebolo ľahké. Nemala som kontakty a biznis sa tu robí inak ako v krajinách, v ktorých som žila predtým. Prvé roky boli o oťukávaní, zisťovaní a spoznávaní. 

Aký máš názor na Slovákov? Vedia sa chovať v spoločnosti alebo máme značné medzery?

Štandard správania sa ľudí v rôznych krajinách je ovplyvnený históriou a ďalšími socio-ekonomickými faktormi. Takže je vždy jedinečný. Každému tiež vyhovuje čosi iné. Myslím si, že cieľom nie je ľudí porovnávať, ale pochopiť rozdiely, nájsť k sebe cestu a vedieť tak vytvárať silné spoločenské vzťahy a úspešné biznisy. 

Lucia je učiteľka šarmu, za ktorou chodia členky kráľovskej rodiny i muži na vysokých pozíciách (Rozhovor)
Zdroj: Lucia Labuzikova

Ty ako učiteľka šarmu, si vždy pekne upravená alebo máš obdobie, kedy by si si najradšej dala tepláky a chodila nenalíčená?

Žena môže vyzerať výborne aj v teplákoch. Záleží od toho, ako sa upraví a skombinuje svoje oblečenie. Správne aplikovaný make-up ženu skrášľuje, ale kúzlo ženy vychádza spod make-upu. My pracujeme na kúzle z vnútra a make-up a šatstvo potom len dotvorí celkový obraz a podčiarkne osobnosť a jedinečnosť človeka. Keď sa ľudia sústredia len na make-up a šatstvo a chýba im dôležitý vnútorný element, ich krásny domček z kariet spadne. 

Nemáš pocit, že u mladej generácie absentuje určitá etiketa?

Určite nemizne, len sa vyvíja. Žijeme inak ako žili ľudia pred 300 rokmi, a preto aj pravidlá a akceptované správanie sa zmenilo a mení.

Aké máš s inštitútom plány do budúcnosti?To si zatiaľ musím udržať ako tajomstvo, ale určite sa s vami rada podelím o novinky, keď na to príde čas. 

Domov
Zdieľať
Diskusia