hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Čo znamenala potitulková scéna vo Venom 2, a prečo otrasie celým svetom Marvelu? Čo znamenala potitulková scéna vo Venom 2, a prečo otrasie celým…
VIDEO: Muž venčil svojho psa počas šoférovania. Vôdzku držal cez otvorené okno VIDEO: Muž venčil svojho psa počas šoférovania. Vôdzku držal cez…
Víťaz bude bohatší ako speváčka Adele. Vo Francúzsku padol najvyšší jackpot v histórii lotérie Euromilióny Víťaz bude bohatší ako speváčka Adele. Vo Francúzsku padol…
Ema Müller: Otcovu drogovú minulosť sa predo mnou snažili rodičia tajiť, dozvedala som sa o tom od spolužiakov v škole (Rozhovor) Ema Müller: Otcovu drogovú minulosť sa predo mnou snažili…
Ste príliš krásna na to, aby ste rozumeli energetike, naznačil Putin americkej reportérke Ste príliš krásna na to, aby ste rozumeli energetike, naznačil…
RECENZIA: Posledný súboj RECENZIA: Posledný súboj
Filmy a Seriály - Vybrali sme

20 najlepších seriálov od Netflixu

Netflix nezastaví nik. Za svoju krátku dobu streamovania a produkovania originálnych seriálov už stihol priniesť mnohé skvosty.

Dominik Vetrák
3. marec 2019, 17:25 Čas čítania: 0:00
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
20 najlepších seriálov od Netflixu
Zdroj: Netflix
Filmy a Seriály - Vybrali sme
15
Dominik Vetrák
3. marec 2019, 17:25

20 najlepších seriálov od Netflixu

Netflix nezastaví nik. Za svoju krátku dobu streamovania a produkovania originálnych seriálov už stihol priniesť mnohé skvosty.

Dominik Vetrák
3. marec 2019, 17:25
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
20 najlepších seriálov od Netflixu
Zdroj: Netflix

Presne pred mesiacom sme ti priniesli 10 najlepších originálnych filmov od Netflixu. Vylúčili sme vtedy všetky neskoršie akvizície či odkúpenia práv a zamerali sa na filmy, ktoré produkovali od samotného začiatku. Vznikla z toho slušná desiatka, no pri seriáloch to už spravíme inak. Pri ich množstve by sme sa jednak ani nedopátrali ku všetkým a jednak sme sa rozhodli, že si tento mantinel pri výbere stavať nebudeme. Na záver dopĺňame, že ide o zoznam, nie rebríček.

 

1. Making a Murderer
Môžeme s veľkou istotou konštatovať, že práve prvá séria Making a Murderer z roku 2015 bola akýmsi opätovným spúšťačom záujmu divákov o kriminálne seriály. Tých vzniklo po jeho úspechu neúrekom a niet sa však čomu čudovať. Sledovať podrobne rozkúskovaný prípad, ktorý je na povrchu ťaživou a mysterióznou tragédiou jedného človeka, no v hĺbke konštruktívnou kritikou justičného systému v Spojených štátoch, bolo pohlcujúce.

 

Precízna dokumentárna réžia, (ne)typické seriálové zvraty, atmosféra či podrobnosti prípadu dokázali divákov zamraziť, rozhnevať i rozosmutniť. Jeho druhej sérii sa síce nepodarilo rozvíriť spoločenskú diskusiu v takom rozsahu, ako tej prvej, no aj ide o jeden z najlepších a najzaujímavejších projektov z dielne Netflixu.

 

2. Glow

Budeme hovoriť asi za všetkých, keď povieme, že Glow vyzeral na prvý pohľad ako nenápadná, jemne nadpriemerná komédia, akých tu bolo už niekoľko desiatok. Nie je to však pravda. Skvelý dobový návrat do neónových 80. rokov nám ukázal, ako asi vzniká ženská wrestlingová federácia a že sme sa pritom veľmi dobre pobavili, asi netreba zdôrazňovať.

 

Prostredníctvom prvej série sa zoznámime so všetkými dôležitými postavami a v tej druhej nám tvorcovia suverénne servírujú emotívne momenty, ktoré ľahko nachádzajú svoj cieľ. Seriál síce nie je bezchybný, no každý si v ňom nájde to svoje a o to predsa ide.

 

 

3. Orange is the New Black
Když Netflix v roce 2013 vyrukoval se svým seriálem z prostředí ženské věznice, ještě neměl tak pevné postavení na trhu. A právě Orange Is The New Black se stalo jednou z prvních vlajkových lodí, které dnešního streamovacího giganta dostaly na vrchol. Vyrukoval s originálním konceptem a skvělou plejádou hereček a herců. Dal nám nahlédnout do prostředí ženské věznice, které je plné vražedkyň, podvodnic a dalších podivných individuí, s nimiž se hlavní hrdinka musí popasovat.

 

Navíc byl před námi rozehrán tak bizarní příběh v tak nevídaném prostředí, že musel zaujmout každého, kdo mu dal šanci. Ústřední milenecká dvojice v podání Taylor Schilling a Laura Prepon nemohla být vybrána lépe, černohumorné momenty nám podráždily bránici a seriál si i přes klesající kvalitu udržel výbornou úroveň po 6 sérií. To je minimálně obdivuhodné.

 

 

4. 13 Reasons Why

Seriál po svojej prvej sérii zaujal predovšetkým mladších divákov. Tí samozrejme patrili do cieľovej skupiny tvorcov. Napriek tomu, že seriál obsahoval niekoľko výrazne slabších epizód, vďaka svojmu originálnemu a modernému poňatiu problematickej témy samovraždy určite patrí medzi kúsky, ktoré stoja za zhliadnutie.

 

Zo všetkých kladov by sme radi vyzdvihli najmä sympatické herecké predstavenie mladej herečky Katherine Langford. Pri druhej sérii bol ale badateľný pokles kvality, a tak v prípade, že ťa prvá séria veľmi nezaujme, od druhej určite nečakaj zlepšenie.

 

 

5. The Haunting of Hill House 
Režisér Mike Flanagan v minulosti stál za horormi ako Oculus či Geraldova hra. Zrejme každého nadšenca duchárčin potešil fakt, že dostal šancu natočiť seriál a výsledkom je desaťdielna psychologická hra plná mrazivých nočných môr, ale aj dôkladnej práce s psychikou postáv. Preto ak miluješ horory a Hill House si nevidel, určite ani chvíľu neváhaj.

 

6. Suburra

Dva roky po výbornom talianskom krimi Suburra sme sa na Netflixe dočkali aj seriálového prequelu, za ktorým stojí časť tvorcov pôvodného filmu. Príbeh je teda zasadený pred udalosti snímky a sústredí sa na boj rôznych zločineckých organizácií o územie neďaleko Ríma. V spore sú však namočení aj politici či dokonca Vatikán. A podobne ako v prípade filmu, aj v seriáli sme sa dočkali skvelých postáv, emócií a podmanivej temnej atmosféry. 

 

7. Sense8

Zatiaľ posledné režijné kroky tvorcov Matrixu sme mohli badať vo vodách seriálu, kde pod ich krídlami vznikol úžasný a ambiciózny projekt. Jeho názov je Sense8 a hovorí o svete, v ktorom existujú skupiny duševne aj citovo prepojených jedincov. Tí dokážu komunikovať aj naprieč kontinentmi, pričom sa fyzicky vôbec nemusia stretnúť. Tejto pecke navyše nechýba sympatické obsadenie, výborný príbeh a ani odvaha búrať hranice, takže ak si ju ešte nevidel, je najvyšší čas to napraviť.

 

 

8. Crown

Jeden z najdrahších seriálov od Netflixu ťa vtiahne do života anglickej šľachtickej rodiny a rozpovie ti príbeh princeznej Alžbety II., ktorá po otcovej smrti ako 25-ročná nastúpila na trón. Tvorcovia minuli na výrobu prvej série 100 miliónov dolárov a musíme uznať, že sa im táto investícia vyplatila.

 

Dostaneš sa do zákulisia kráľovských komnát, za mreže Buckinghamského paláca či do vnútra Westminsterského opátstva. Ďalším lákadlom je herecké obsadenie na čele s očarujúcou Claire Foy, ktorá bravúrne stvárňuje kráľovnú Alžbetu. V tomto roku sa môžeš tešiť na tretiu sériu, kde sa hlavnej úlohy zhostí talentovaná Olivia Colman (The Favourite).

 

 

9. Daredevil a Punisher

Marvel na Netflixe oficiálne skončil, no nikdy nezabudneme, akú kvalitu tam priniesol. Teda v prípade Punishera a Daredevila. Oba seriály si držali vysoký štandard a hlavne Devil from Hell’s Kitchen ukázal, ako sa robia komiksové seriály. Vynikajúce herecké obsadenie, sympatické postavy a skvelí záporáci. To zdobilo hlavne príbeh Matta Murdocka. Spomenúť musíme aj vynikajúcu choreografiu súbojov a scény na jeden záber. Na svoje si prídu ako fanúšikovia komiksov, tak kvalitnej seriálovej tvorby, ktorá sa dokáže držať pri zemi. 

 10. Stranger Things

Už po prvom traileri bolo zjavné, že Netflix plánuje vydať niečo zaujímavé. A aj keď nie veľmi originálne, musíme uznať, že pútavé a veľmi zábavné. Zamilovali sme si postavy, mysteriózny svet Upside Down aj postupné odhaľovanie deja a tajomstiev mestečka Hawkins. Fanúšikovia fantasy a sci-fi sa dočkajú množstva odkazov a easter eggov (vo väčšine prípadov fungujúcich), no dôjde aj na hororové prvky či akciu. 

 


11. Narcos

Wagner Moura v životnej role. Nič podobné sa mu už zrejme ani nepodarí, no to nevadí. Pabla Escobara zahral úplne geniálne a my sme akurát smutní, že ho už na obrazovkách vôbec nevídame. Prvé tri série Narcos sa zamerali práve na Escobara, jeho lozenie na vrchol a následný tvrdý pád. Exceluje réžia, vyrozprávanie príbehu, práca s postavami a hlavne herecké výkony. Momentálne sa už natáča 5. séria, a teda 2. séria odohrávajúca sa v Mexiku. Aj tá si drží svoju kvalitu, hoci bez Escobara to už zďaleka nie je ono.

 


12. Sex Education

Tohtoročný obrovský hit si získal srdcia azda každého, kto naň siahol. Niet sa čomu čudovať. Tínedžerský seriál oplýva romantickými prvkami, silnou témou sexu, priateľstva, predsudkov a nenávisti. Nesie so sebou aj pozitívne posolstvo a svoj dej zbytočne nenaťahuje. Prvá séria má len 8 častí, no už teraz sa pripravujú ďalšie a my sa už nevieme dočkať, čo nám prinesú. Je možné, že seriál zhltneš za jeden deň. Je jednoducho veľmi návykový a jeho postavy ťa donútia neprestajne naň pozerať.

 


13. House of Cards

Vlajková loď Netflixu, ktorému na začiatku veril len málokto. Prišiel však Fincher, Spacey a doručili nezabudnuteľnú prvú sériu o ambicióznom kongresmanovi Frankovi Underwoodovi a jeho túžbe po moci. Neočakávané zvraty, odvážne rozhodnutia tvorcov a skvelé vedľajšie postavy nás sprevádzali premysleným a dobre vyrozprávaným dejom počas celých 5 sérii. Kvalita miestami zakymácala, no celkovo ide o výnimočný seriál z politického prostredia. A dostane aj diváka, ktorý sa o politiku vôbec nezaujíma. Veľká škoda toho Spaceyho škandálu. Z poslednej série ho úplne vylúčili a dopadlo to úplne príšerne. 

 


14. Big Mouth

Už zajtra sa o Big Mouth dočítaš viac v recenzii doterajších dvoch sérií. Ak sa ale nudíš už dnes a hľadáš ideálny spôsob, ako stráviť nedeľňajší večer, tento animovaný seriál pre dospelých ti ponúkne množstvo zábavy, úžasných momentov a originálneho námetu. Dej hovorí o skupinke priateľov v puberte, ktorým sa začnú objavovať hormonálne monštrá sčasti oplývajúce ich životy a rozhodnutia.

 

Pridajte si k tomu nepredstaviteľné scény, nezabudnuteľné postavy a vtipy, ktoré nemusí pochopiť každý, a výsledok hovorí sám za seba. Navnaď sa teda trailerom a rovno sa do toho pusti.

 


15. Mindhunter

A opäť raz ten ten Fincher. Tentoraz sa ale aj viac venoval réžii a vznikol z toho kriminálny doku-seriál, z ktorého nás miestami až mrazilo (záverečná scéna teda stála za to, čo povieš?). Fincher nám predstavil dvoch agentov FBI vedúcich rozhovory s psychopatmi a sociopatmi či vrahmi, z čoho chceli dať dokopy materiál pre budúce generácie vyšetrovateľov. Ich práca sa im však postupne začína dostávať do mozgu viac a viac. Seriál stojí na skvelých hercoch, vycibrenej réžii a výbere zločincov, ktorí majú stále čo povedať. 

 


16. BoJack Horseman

Ak nečítaš Filmkult dva týždne, dobre vieš, že v redakcii milujeme BoJacka. Milujeme veľa animovaných seriálov, no BoJack sa s nimi asi ani nedá porovnávať. Jednak kvôli témam, akými sa zaoberá, jednak kvôli svojej podstate ako takej. Sledujeme tu vyhasnutú hereckú hviezdu, koňa BoJacka, ktorý plánuje zvyšok svojho života prechľastať.

 

Nájdu sa však ľudia, ktorí to chcú zmeniť. BoJack je však toxický a ľudia okolo neho začnú prežívať obrovské životné útrapy. Dráma, po ktorej pozretí neraz ostaneš čumieť na monitor/telku s množstvom depresívnych myšlienok ťa však dokáže aj náramne pobaviť. Či už sú to rôzne popkultúrne narážky, easter eggy alebo gagy spojené s faktom, že personifikované zvieratá hrajú rovnako ako ľudia hlavné roly.

 


17. Castlevania

Na rade je ďalší animák. Castlevania nám všetkým vyrazila dych. Prvá, 4-dielna miniséria ukázala krvavú akciu a nemilosrdný fantasy svet plný krutosti. Pobavili nás aj postavy na čele s Trevorom Belmontom, posledným žijúcim zo svojho rodu loviacich upírov. Užili sme si ale aj drsnú akciu a nápadité scény. Druhá séria s dvojnásobným počtom epizód nás dostala do varu ešte viac, a tak sa nevieme dočkať, čo prinesie tá tretia, tentokrát s 10 epizódami. 

 


18. Russian Doll

Nenápadný seriál s nie príliš dobrým trailerom, to je Russian Doll. Ani ja som mu po zhliadnutí prvého videa veľké šance nedával, no po pozretí prvej epizódy som zmenil názor. Má len 8 častí, z ktorých žiadna nemá viac ako pol hodinu. Dej hovorí o cynickej a niekedy až nepríjemnej a sebeckej žene menom Nadia.

 

Tá opakovane umiera v noc svojich narodenín, kedy sa dostáva na rovnaký vek, v akom zomrela jej matka. Prekvapí ťa pár popkultúrnych odkazov, celkom originálne poňatie časovej slučky, mysteriózne prvky a hlavne prerod seriálu na konci, kde ťa čaká pár nepríjemne hororových záberov a dusná atmosféra. 

 


19. The End of the Fucking World

Briti tie tínedžerské veci jednoducho vedia. A síce sme druhú sériu vôbec nepotrebovali. je v príprave a my sme zvedaví, o čom bude. Tá prvá hovorí o dvoch 17-ročných tínedžeroch, ktorí nevedia, čo so svojím životom. James má chuť niekoho zavraždiť a je si istý, že je sociopat.

 

Ona sa zase nevie nikam zaradiť a rozhodne sa ujsť z domu a nájsť svojho pravého otca. Dramatický seriál ťa dostane príbehovými zvratmi, originálnymi postavami a miestami skvelými humorom. Silný je aj záver a celkové vyznenie. Hlavne je ale zábavný a celú prvú sériu pravdepodobne zhltneš na jeden-dvakrát.

 


20. Dragon Prince

Rovnako ako Big Mouth, aj Dragon Prince som začal sledovať len teraz vo februári. Oba seriály ma pohltili a prekvapili. V prípade tohto animáku sa taktiež dočkáš recenzie, no dovtedy vedz, že ide o vynikajúci fantasy príbeh, ktorý sa nebojí nechať zomrieť svoje postavy. S nimi navyše pracuje excelentným spôsobom a prirastú ti k srdcu, či už ide o záporákov alebo klaďasov.

 

Dej sa sústreďuje na jednu mladú elfku a dvoch princov, ktorí sa vyberú na neľahkú cestu do čarovnej zeme Xadia, aby vrátili dračie vajce jeho matke a zabránili tak vojne medzi rasami. Párkrát sa slušne pobavíš, hlavne sa však zakusneš do príbehu a osudu jednotlivých postáv. Zatiaľ sú vonku len dve série s 18 epizódami a na tú tretiu si počkáme do budúceho roka. Ja ti však garantujem, že ich všetky zhltneš behom týždňa-dvoch.

 


Honorable mentions: Unbreakable Kimmy Schmidt, American Vandal, Jessica Jones,, Master of None, Dear White People, Everything Sucks, Dark, F is for Family, Atypical, Bloodline, Lost in Space, Ozark (zrejme by sa umiestnil, ale nikto z nás sa k seriálu zatiaľ nedostal), Disenchantment, Grace and Frankie, The OA, Lady Dynamite, On my Block, A Series of Unfortunate Events a mnohé ďalšie.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy filmy a seriály
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Čo znamenala potitulková scéna vo Venom 2, a prečo otrasie celým svetom Marvelu? Čo znamenala potitulková scéna vo Venom 2, a prečo otrasie celým…
VIDEO: Muž venčil svojho psa počas šoférovania. Vôdzku držal cez otvorené okno VIDEO: Muž venčil svojho psa počas šoférovania. Vôdzku držal cez…
Víťaz bude bohatší ako speváčka Adele. Vo Francúzsku padol najvyšší jackpot v histórii lotérie Euromilióny Víťaz bude bohatší ako speváčka Adele. Vo Francúzsku padol najvyšší…
Ema Müller: Otcovu drogovú minulosť sa predo mnou snažili rodičia tajiť, dozvedala som sa o tom od spolužiakov v škole (Rozhovor) Ema Müller: Otcovu drogovú minulosť sa predo mnou snažili rodičia…
Ste príliš krásna na to, aby ste rozumeli energetike, naznačil Putin americkej reportérke Ste príliš krásna na to, aby ste rozumeli energetike, naznačil Putin…
RECENZIA: Posledný súboj RECENZIA: Posledný súboj
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.