Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 5. 12. 2020 meniny má Oto

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
2
Dušan Šutarík
5. február 2019, 11:37
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Deti z mestečka Flatwoods prisahali, že v roku 1952 videli v lese mimozemšťana. Išlo však len o nafúknutý výmysel?

Záhada z 50. rokov sa postupom rokov stala kultúrnym fenoménom a obyvatelia mestečka si ho dodnes pripomínajú.

Dušan Šutarík
5. február 2019, 11:37
Deti z mestečka Flatwoods prisahali, že v roku 1952 videli v lese mimozemšťana. Išlo však len o nafúknutý výmysel?
Zdroj: www.history.com/The Flatwoods Monster Museum
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Flatwoodská obluda, Obluda z Braxton County či Fantóm Flatwoods. Pod týmito označeniami môžete v rôznych zdrojoch naraziť na záhadnú udalosť, ktorá sa udiala 12. septembra roku 1952.

 

Našla si cestu aj do novín, ktoré sa nemalou mierou podieľali na živení na prvý pohľad senzačného príbehu. O čo vlastne šlo? Práve v roku 1952 mala byť v malom mestečku Flatwoods videná záhadná bytosť.

 

Celú udalosť navyše sprevádzali rôzne ďalšie zvláštne úkazy, takže mnoho ľudí začalo špekulovať, že obluda bola v skutočnosti príslušníkom neznámej mimozemskej civilizácie.

 

Skeptici však poukazovali na to, že svedkovia si možno celú historku vymysleli. Našli sa však aj takí, ktorí sa snažili vysvetliť celý incident racionálnymi úvahami. Faktom ostáva, že táto záhada nebola dodnes úplne jednoznačne vysvetlená. Poďme sa teda pozrieť, čo sa v roku 1952 v malom mestečku Flatwoods vlastne stalo.

 

Svedkovia Gene May a Kathleen May s podobizňou údajnej obludy

Videli deti z mestečka Flatwoods v roku 1952 v lese naozaj mimozemšťana alebo išlo len o nafúknutý výmysel?
Videli deti z mestečka Flatwoods v roku 1952 v lese naozaj mimozemšťana alebo išlo len o nafúknutý výmysel? Zdroj: https://www.history.com/Flatwoods Monster Museum/http://www.braxtonwv.org/

 

Objekt na oblohe a tajomná obluda 

V centre celého tohto prípadu je skupina flatwoodskych detí. Bratia Edward (13) a Fred (14) Mayovci hrali v ten osudný septembrový deň so spoločným kamarátom Neilom futbal na školskom ihrisku. Okolo štvrť na šesť podvečer si všetci traja všimli záhadný svietiaci objekt, ktorý sa rýchlo prehnal oblohou a podľa ich odhadu pristál na blízkej farme.

 

Chlapci sa doma vyzbrojili baterkami a spoločne s matkou oboch bratov Kathleen May sa vybrali na spomenutú farmu, aby objekt našli a preskúmali. Okrem nich však boli prítomné aj ďalšie miestne deti, ktoré sa k tejto malej výprave pridali, a síce Neil Nunley (14), Gene Lemon (17), Tommy Hyer (10) a Ronnie Shaver (10).

 

Navyše ich prevádzal aj pes jedného z nich. Celá skupinka sa teda vybrala na blízku farmu. Kým na miesto došli, tak sa už úplne zotmelo. Po príchode na určené miesto sa však všetci prítomní aj napriek tme pustili do hľadania záhadného telesa. 

 

Ďalšia z kresieb vytvorená podľa svedeckej výpovede Kathleen May

Videli deti z mestečka Flatwoods v roku 1952 v lese naozaj mimozemšťana alebo išlo len o nafúknutý výmysel?
Videli deti z mestečka Flatwoods v roku 1952 v lese naozaj mimozemšťana alebo išlo len o nafúknutý výmysel? Zdroj: Flatwoods Monster Museum/http://www.braxtonwv.org/

 

Nie je úplne celkom jasné, čo sa v nasledujúcich momentoch odohralo, keďže výpovede svedkov sa pomerne rôznia. Zhodujú sa však na tom, že po tom, čo deti došli na vrchol kopca, zbadali zvláštne pulzujúce červené svetlo v tvare akejsi svetelnej gule.

 

Pes v tej chvíli zježil srsť a zúrivo sa rozštekal na vedľajší strom. Gene Lemon na to miesto namieril svetlo baterky, v ktorom potom skupina zbadala onú Flatwoodsku obludu.

 

Bytosť mala podľa nich výšku asi dva metre, ale hoci niektorí tvrdili, že nemala žiadne telo, iní svedčili o opaku a popísali ho ako humanoidné. Bytosť mala zvláštnu hlavu s červenou tvárou, s dvomi veľkými očami (svedok Neil Nunley povedal, že mu pripomínali oči zvieraťa) a niečím, čo pripomínalo kapucňu. Zároveň dodali, že mala dlhé, tenké ruky zakončené špicatými pazúrmi.

 

Vľavo: svedkovia celého incidentu, vpravo: nákres obludy podľa svedka Freda Maya

Videli deti z mestečka Flatwoods v roku 1952 v lese naozaj mimozemšťana alebo išlo len o nafúknutý výmysel?
Videli deti z mestečka Flatwoods v roku 1952 v lese naozaj mimozemšťana alebo išlo len o nafúknutý výmysel? Zdroj: /www.ufocasebook.com

 

Podľa svedkov sa bytosť vznášala vo vzduchu. Matka dvoch spomenutých chlapcov, pani Kathleen May, tvrdila, že telo tejto obludy videla. Údajne bolo čierne, resp. bez farby, ale niektorí zase naopak tvrdili, že malo zelenú farbu a pôsobilo, akoby bolo z ocele. 

 

Skupina zazrela túto bytosť len na moment, keďže po tom, ako na ňu zasvietili baterkou, vydala zvláštny sykavý zvuk, vzniesla sa k oblohe a zmizla v tme. Gene Lemon od strachu zakričal, jeho baterka mu vypadla z ruky a všetci v panike utiekli.

 

Na celom mieste sa podľa nich mala nachádzať aj záhadná hmla a po úteku niekoľko z nich začalo pociťovať nezvyčajné bolesti hrdla, sťažovali sa na opuchy krku a veľkú citlivosť v oblasti nosu.

 

To len posilnilo ich presvedčenie, že sa práve stretli s niečím, čo nepochádza z nášho sveta. Celá skupina si to okamžite namierila do kancelárie miestneho šerifa a novinovej redakcie.

 

Šerif a jeho zástupca boli k celej historke skeptickí, ale na miesto údajného stretnutia sa vybrali hneď v tú noc. Podľa svojich slov však nenašli nič podozrivé. Žiadne pulzujúce svetlo, žiadnu hmlu, ani žiadne náznaky fyzických dôkazov o kohokoľvek prítomnosti.

 

Niektorí novinári (predovšetkým z ufologických kruhov) však vyhlasovali, že v zemi objavili záhadné stopy a narušenú pôdu. Tie podľa nich mohli byť pozostatkom po mimozemskom plavidle, ktoré tu bolo nútené pristáť. O celej záležitosti samozrejme podrobne informovali v miestnych novinách. Podobnú príležitosť vytvoriť senzáciu si predsa nemohli nechať ujsť.

 

Článok z novín Charleston Daily Mail, ktorý informuje o celom incidente

Videli deti z mestečka Flatwoods v roku 1952 v lese naozaj mimozemšťana alebo išlo len o nafúknutý výmysel?
Videli deti z mestečka Flatwoods v roku 1952 v lese naozaj mimozemšťana alebo išlo len o nafúknutý výmysel? Zdroj: Wikimedia Commons

 

Pri výsluchu sa vyšetrovateľom podarilo podľa svedeckých výpovedí dať dohromady podobizeň danej obludy. Tento proces bol náročnejší, pretože každý zo svedkov si na tajomnú bytosť pamätal trochu inak a inak popisoval jej zjav (podľa niektorých nemala žiadne telo, iní tvrdili, že telo bolo skôr zakryté nejakým druhom plášťa).

 

Nákresy obludy od troch rôznych svedkov

Videli deti z mestečka Flatwoods v roku 1952 v lese naozaj mimozemšťana alebo išlo len o nafúknutý výmysel?
Videli deti z mestečka Flatwoods v roku 1952 v lese naozaj mimozemšťana alebo išlo len o nafúknutý výmysel?

 

Napokon sa však podarilo obraz zrekonštruovať. Celého prípadu sa samozrejme s nadšením chopili nadšenci UFO a prinášali ďalšie (väčšinou dosť nedôveryhodné a nepodložené) svedectvá ľudí, ktorí mali Flatwoodsku obludu tiež vidieť.

 

Koniec-koncov, na niektorých stránkach, ktoré sa touto záhadou zaoberajú, sa píše, že svedkovia videli naposledy Flatwoodsku obludu okolo roku 2010. Vyšetrovatelia im však prikladajú len malú váhu a majú za to, že žiadne ďalšie zjavenie Flatwoodskej obludy od roku 1952 už nenastalo. 

 

Možné vysvetlenia

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1473 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 1.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Teplákový boom! Počas korony myslíme hlavne na pohodlie a životné prostredieTeplákový boom! Počas korony myslíme hlavne na pohodlie a životné prostredie
Ktorý čokoládový Mikuláš je najlepší? Ochutnali sme Orion, Merci či Milku, najviac však sklamalo FigaroKtorý čokoládový Mikuláš je najlepší? Ochutnali sme Orion, Merci či Milku, najviac však sklamalo Figaro
Na ministerstve vnútra malo byť tajné stretnutie Kaliňák–Bödör–Gašpar. Riešili diskreditáciu Matoviča pred voľbami, vypovedal MakóNa ministerstve vnútra malo byť tajné stretnutie Kaliňák–Bödör–Gašpar. Riešili diskreditáciu Matoviča pred voľbami, vypovedal Makó
VIAC

Čo teda skupina detí v ten jesenný večer vlastne videla? Ako sme spomenuli, do celej veci sa zaangažovali ufológovia, ktorí v tom mali od začiatku jasno. Záhadný objekt letiaci na oblohe bol mimozemský koráb a Flatwoodska obluda bola mimozemšťanom.

 

Aby sme boli spravodliví, dnes je dokázané, že ten záhadný svetelný objekt sa skutočne prehnal nočnou oblohou. Existujú hodnoverné svedectvá o tom, že tento objekt pozorovalo viacero ľudí naprieč tromi štátmi v USA. Mohlo to ale byť naozaj plavidlo inej inteligentnej civilizácie?

 

Skeptici o tom pochybujú. Jedným dychom však dodávajú, že výpovede svedkov o oblude považujú za autentické, nejde teda podľa nich o výmysel znudených detí. Joe Nickell, známy skeptik z Comittee for Skeptical Inquiry, ktorý sa zaoberá podobnými prípadmi, sa Flatwoodskej oblude intenzívne venoval v roku 2000.

 

Rekonštrukcia podoby Flatwoodskej obludy v podaní umelca Graya Barkera,

ktorý vychádzal zo svedeckých výpovedí.

Videli deti z mestečka Flatwoods v roku 1952 v lese naozaj mimozemšťana alebo išlo len o nafúknutý výmysel?
Videli deti z mestečka Flatwoods v roku 1952 v lese naozaj mimozemšťana alebo išlo len o nafúknutý výmysel?

 

Podľa neho nebol svietiaci objekt mimozemským lietajúcim tanierom, ale obyčajným meteoritom. To potvrdili aj ostatní svedkovia, ktorí objekt mali možnosť pozorovať. Jeho trajektória to koniec-koncov tiež silno naznačuje. Spôsob, akým sa objekt pohyboval, mal len málo spoločného s ovládaným lietajúcim prostriedkom.

 

Ufológovia tiež poukazovali na to, že údajná mimozemská loď nestroskotala, ale pokojne pristála. Podľa zástancov tejto teórie tiež niektorí svedkovia vypovedali, že v tú noc bolo na oblohe vidieť viac lodí, ktoré leteli v presne určenej formácii. To však Nickell považuje za úplne nezmyselné.

 

Pokiaľ totiž bolo týchto lodí viac, je otázkou, prečo pristáli všetky naraz na tom istom mieste a prečo sa po týchto lodiach nenašli žiadne stopy či akékoľvek dôkazy. Okrem toho poukázal na to, že všetci hodnoverní svedkovia jasne uvádzali, že videli len jeden objekt a nie viac, ako sa niektorí ufológovia snažili podsunúť.

 

Nickellovu teóriu, že išlo o meteorit napokon s konečnou platnosťou potvrdilo aj niekoľko astronómov. Pravdaže, stále sa našlo mnoho ľudí, ktorí mali tendenciu veriť skôr opačnému táboru.

 

Aké však majú skeptici vysvetlenie pre záhadnú obludu? Podľa Nickella je riešenie tejto záhady úplne triviálne. Vyjadril sa, že to, čo skupina v skutočnosti videla, bola sova, ktorá je na Slovensku známa ako plamienka driemavá.

 

Skutočná podoba Flatwoodskej obludy?

Videli deti z mestečka Flatwoods v roku 1952 v lese naozaj mimozemšťana alebo išlo len o nafúknutý výmysel?
Videli deti z mestečka Flatwoods v roku 1952 v lese naozaj mimozemšťana alebo išlo len o nafúknutý výmysel? Zdroj: Wikimedia Commons

 

Tieto sovy sú pomerne veľké a ich tvár veľmi nápadne pripomína údajnú obludu. Jeden zo svedkov ostatne povedal, že bytosť mala mať zvieracie oči. Skeptici ďalej upozornili, že to, čo si svedkovia vyložili ako plášť či telo, bola v skutočnosti hra tieňov, kríkov a stromu, na ktorom sova sedela.

 

V tomto prípade navyše dáva zmysel, prečo sa „obluda“ po zasvietení do tváre zľakla a odletela. Sovy sú na podobne prudké svetlo extrémne citlivé. Následne si k tomu všetkému treba pripočítať bujnú fantáziu a predstavivosť vystrašených mladých chlapcov, ktorá v sťažených viditeľných podmienkach iste pracovala na plné obrátky, a záhada je na svete.

 

Nickell na svojej stránke dokonca zverejnil kresbu, ktorá veľmi presvedčivo vysvetľuje, ako mohlo dôjsť k zámene sovy a záhadnej mimozemskej obludy.

 

Mnoho ľudí, ktorí inklinujú skôr k alternatívnym výkladom podobných udalostí, si však stále myslí, že deti vo Flatwoods naozaj mohli vidieť mimozemšťana. Nech je to ako chce, Flatwoodska príšera sa u miestnych ľudí stala pevnou súčasťou folklóru.

 

Nákres údajnej obludy a sovy od Joea Nickella

Videli deti z mestečka Flatwoods v roku 1952 v lese naozaj mimozemšťana alebo išlo len o nafúknutý výmysel?
Videli deti z mestečka Flatwoods v roku 1952 v lese naozaj mimozemšťana alebo išlo len o nafúknutý výmysel? Zdroj: Committee for Skeptical Inquiry

 

Už pri vstupe do mesta vás totiž privíta tabuľa, na ktorej stojí: „Vitajte vo Flatwoods, domove zelenej príšery“. Brixxie, ako túto obludu miestni pomenovali, má dokonca aj vlastné múzeum a obyvatelia vytvorili niekoľko turistických atrakcií s jej podobizňou.

 

Mesto navyše každoročne usporadúva trojdňovú oslavu plnú hudby, jedla a zábavy, ktorou si celú túto záhadu pripomína. Na tejto oslave sa tiež predávajú najrôznejšie suveníry s podobou Flatwoodskej obludy.

 

Mesto celý incident využilo aj na prilákanie turistov

Videli deti z mestečka Flatwoods v roku 1952 v lese naozaj mimozemšťana alebo išlo len o nafúknutý výmysel?
Videli deti z mestečka Flatwoods v roku 1952 v lese naozaj mimozemšťana alebo išlo len o nafúknutý výmysel? Zdroj: Wikimedia Commons
Videli deti z mestečka Flatwoods v roku 1952 v lese naozaj mimozemšťana alebo išlo len o nafúknutý výmysel?
Videli deti z mestečka Flatwoods v roku 1952 v lese naozaj mimozemšťana alebo išlo len o nafúknutý výmysel? Zdroj: Flatwoods Monster Museum/http://www.braxtonwv.org/
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
10
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.