Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 28. 2. 2020 meniny má Zlatica

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Móda
0
Vladimír Baško
10. február 2019, 11:31
Čas čítania: 5:56

Fejkové Louis Vuitton arafatky a JBMNT mikiny. Vybrali sme sa po stopách lokálnych česko-slovenských módnych trendov

Módne trendy v našich končinách vychádzajú najmä z najpopulárnejšieho hudobného žánru, hip-hopu.

Vladimír Baško
10. február 2019, 11:31
Čas čítania: 5:56
Fejkové Louis Vuitton arafatky a JBMNT mikiny. Vybrali sme sa po stopách lokálnych česko-slovenských módnych trendov
Zdroj: asphaltgold
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Z času na čas sa v našich končinách udomácnia niektoré kúsky natoľko, že ich môžeme s pokojným svedomím nazvať našimi lokálnymi módnymi trendmi. Tie, ktoré sa počas posledných rokov najväčšmi osvedčili, sme sa pokúsili zmapovať v nasledujúcom článku.

 

Z nie až tak vzdialenej histórie

Prvým módnym trendom, na ktorý si autor článku spomína, boli fejkové opasky s logom Dolce & Gabbana. Bolo to približne pred desiatimi rokmi, v tej dobe nikoho, ani samotných majiteľov nenapadlo, že by mohlo ísť o fejk, nemali ani potuchu, akú hodnotu skutočný kúsok od luxusnej talianskej značky má. Fejkové opasky z tržnice sa však rozmohli po celej republike.

 

Naša crew je nový trend, ako bol niekedy Fishbone.

Samey

 

Približne v tej istej dobe zohrala svoju úlohu napríklad aj kľúčenka od Fishbone. Kto ju nemal, ako by ani neexistoval. Trendov, ktoré sprevádzali dnešných dvadsiatnikov na ceste ich dospievaním je však nespočetne veľa. Skús sa trochu zamyslieť a určite začneš vymenovávať jeden za druhým, len tak s chlebíkom.

 

Samostatnou kategóriou boli tiež takzvaní emáci. Prefarbené čierne vlasy vyčesané do ofiny, čierne nalakované nechty, čierne handry a predchodca Tumblr – blogy.. Pravdepodobne si spomínaš, netreba nič dodávať.

 

Hip-hop

S rozmachom hip-hopu v našich končinách však bola väčšina mladých ľudí okamžite hip-hopovo orientovaná. Nosili sa široké džínsy a tenisky od Nike, konkrétne Dunk a Air Force 1. Kým vo svete šli na dračku najmä nízke modely, u nás frčali vysoké. A čo najfarebnejšie!

 

Nike Dunk High, to sú moje boty,

Nike Dunk High, to je môj style,

Nike Dunk High, červené jak moje oči,

Nike Dunk High – pokiaľ ide o mňa.

Delik

 

Popri klasikám zo sveta, ktoré však boli obzvlášť drahé, ovládli československý trh poľské streetwearové značky Mass DNM, Prosto a Stoprocent. Vďaka kultovému statusu obchodu s oblečením a teniskami Queens sa z nich stali absolútne vychytávky.

 

Nesmieme zabudnúť ani na doplnky. Hodinky od G-SHOCK a fitted caps od New Era boli povinnou výbavou, v ideálnom prípade spolu farebne ladili. Aj s teniskami.

 

po stopách lokálnych českosloenských módnych trendoch

 

Swag 

Fitted caps od New Era neskôr nahradili snapbacks v najrôznejších farbách. Značky Mitchell & Ness a Starter sa stali modlou mladých ľudí, prevažne teda chlapov, ktorí predvádzali svoju zbierku všade, kde mohli. Legendárny snapback „z hadí kůže“ znamenal prvopočiatky toho, čo dnes nazývame flex.

 

P*cat fitted, jedu snapback.

Logic (dnes Yzomandias)

 

V tej istej dobe môžeme v našich uliciach sledovať tiež rozšírený trend tenisiek od Supra. Opäť, najväčší baws si bol vtedy, keď si ich farbu zladil so snapbackom a hodinkami od G-SHOCK, ktoré ešte stále prežívali. S odstupom času sa môžeme nad podobnými outfitmi pousmiať, vtedy sa to však nosilo.

 

po stopách lokálnych českosloenských módnych trendoch

 

Metrosexuálne doplnky

Hip-hop a jeho tvár sa vo svete však čoskoro zmenila na nerozpoznanie. Interpreti ako Kanye West, Pharrell Williams alebo Lil Wayne sa navliekli do metrosexuálnych krojov, výrazných slnečných okuliarov a luxusných šatiek. Jedna z najvýraznejších zmien v našich končinách, ktorá s tým súvisí, nastala v roku 2009 a domnievaš sa správne, nie je za ňu zodpovedný nikto iný ako Rytmus.

 

Rytmus bol odjakživa najväčším trendsetterom v hre – je ním koniec koncov doteraz – každý vagabund chcel vyzerať ako on. Na obale jeho druhého štúdiového albumu môžeš okrem jeho krutoprísneho pohľadu vidieť aj šatku od Louis Vuitton, ktorá u nás spôsobila hotové šialenstvo. Fans ich začali nosiť vo veľkom, drvivá väčšina ale chtiac-nechtiac bohužiaľ disponovala fejkovým kúskom.

 

po stopách lokálnych českosloenských módnych trendoch

 

Množstvo rôznych českých a slovenských celebrít si rovnaký kúsok od Louis Vuitton zaobstaralo taktiež, šatky sa však trendom stali vo všeobecnosti. Odrazu si v uliciach mohol stretávať mladých ľudí s krkom zahaleným arafatkou a v slnečných okuliaroch v najrôznejších farbách.

 

Následne sa stali obzvlášť obľúbenými aj ružence a náramky shamballa. Do značnej miery trend dopomohol zaviesť Majk Spirit, na ktorom po vydaní albumu Nový človek spočinuli všetky oči.

 

 

H&M

Iba málokde vo svete mali spoločné kolekcie rôznych renomovaných návrhárov s reťazcom s rýchlou módou H&M taký hype ako v našich končinách. Niet sa čomu diviť – financie bežných Slovákov a Čechov, bohužiaľ, nie sú pripravené utiahnuť ťarchu luxusného sortimentu. Tieto kolekcie sú teda ideálnou alternatívou. Naštuduj si tie najlepšie tu.

 

Moschino a H&M, zas to prvý mám ja.

Dalyb

 

HAHA Crew

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 676 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Po predstavení záležitosti Rap & Móda na našom kanáli si ešte v roku 2013 začala trojica dnes už slávnych interpretov v zostave Samey, Dalyb a Zayo podmaňovať nielen hudobnú scénu, ale taktiež určovať módne trendy v našich končinách.

 

 

Jedným z ich najobľúbenejších kúskov boli na začiatku ich kariéry ikonické tenisky Sk-8 Hi od Vans, netrvalo dlho a stali sa súčasťou uniformy ich fanúšikov. Neskôr ich elegantne vystriedali nižšie sestranice Old Skool, najfrekventovanejšie tenisky súčasnosti.

 

Skinny a Sk8-Hi, stále idem 8 mile.

Zayo

 

Taktiež to bola práve trojica týchto talentovaných chalanov, ktorá v našich končinách spopularizovala značky Supreme, A Bathing Ape alebo Palace, tieto zásluhy im skrátka nezoberieš.

 

Okrem iného zaznamenala svoju minútu slávy vďaka Sameyovi aj bigcartelová značka Pray for Paris a vďaka Dalybovi (a nám) sa na Slovensku rozmohol trend Roshe Run, najvyhajpovanejších tenisiek od Nike spred niekoľkých rokov, ktoré však tiež ako prišli, tak aj odišli.

 

To isté môžeme chvalabohu povedať aj o samurajských copíkoch, teda skôr o takzvaných cibuľkách, ako ich zväčša ľudia bez štipky sebareflexie nosili, a roztrhaných džínsoch, ktoré síce prežívajú do dnešných dní, ale už ich aspoň nevidíš doslova na každom druhom na ulici.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by D L Y B (@dalybhahacrew) on

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by D L Y B (@dalybhahacrew) on

 

Boom!

Odrazu u nás započal boom okolo značkového oblečenia. Mladí ľudia, často ešte deti, sa dokonalo orientovali v obľúbených kúskoch populárnych interpretov, vo veľkom ich dokonca napodobňovali.

 

To so sebou však prinieslo viac škody ako úžitku. S rozmachom sociálnej siete Instagram a relatívne rýchlo získanej pozornosti jej používatelia zaujali nie príliš správny postoj, ktorý môžeš (ne)pravidelne sledovať v našej notoricky známej rubrike Napi*u Swag – najnovšie vydanie z minulého mesiaca si môžeš prečítať  tu.

 

Pred piatimi rokmi, konkrétne v roku 2014, sme sa napríklad dočkali kolekcie v spolupráci Nike a legendárneho módneho návrhára Riccarda Tisciho. Tenisky v troch rôznych farebných prevedeniach, každé dostupné až v štyroch rôznych siluetách, sa najmä v Prahe tešili nesmiernej popularite.

 

Chlapci v tínedžerskom veku si dokonca bez hanby obúvali dámske tenisky siahajúce až pod kolená a flexili ešte predtým, ako to bolo vôbec cool.

 

po stopách lokálnych českosloenských módnych trendoch

 

JBMNT

Nesmierne úspešná skladba JBMNT z tretieho štúdiového albumu od Kontrafaktu, Navždy, bola predzvesťou najväčšieho ošiaľu, aký sme kedy mohli na našom území zaznamenať. Boli ním hoodies s jednoduchým odkazom:

 

*ebem na to, *ebem, *ebem, *ebem na to, whoop-whoop!

Rytmus

 

Ľahká vidina zisku a pramalé úsilie o originalitu naštartovali tiež množstvo ostatných interpretov, aby posielali do predaja tričká a hoodies ku skladbám, nie len k albumom alebo tours.

 

Dostupné boli v neuveriteľných farbách ako napríklad hmoždinková alebo hovnová

po stopách lokálnych českosloenských módnych trendoch

 

Pil C

Ďalším významným míľnikom bol nevídaný úspech Pil C-ho, ktorý sa svojho času stal bleskovou rýchlosťou najvyhľadávanejším interpretom. Podobne ako vzory z Ameriky, aj on bol komplexnejší, okrem moderného soundu disponoval unikátnym štýlom. S pokojným svedomím ho môžeme nazvať trendsetterom.

 

Hoodies v baby pink odtieni spopularizoval práve on. Na istý čas sa stali neodmysliteľnou súčasťou jeho osobnosti, dopyt po nich bol obrovský. Fanúšikovia sa neustále dožadovali naskladnenia nových kusov, lepšie predávaným merchandise bol už asi iba vyššie uvedený JBMNT.

 

Čo však s odstupom času môže prísť smiešne, sú jeho niekdajšie copíky, najmä to, čo v oboch republikách spôsobili. Preštudovať si to môžeš tu, v našom vtedajšom článku. Viac netreba dodávať nič.

 

po stopách lokálnych českosloenských módnych trendoch

 

Tričká hudobných skupín

Skupiny, ktoré v skutočnosti ani nepoznáš. Teda, bohužiaľ, vo väčšine prípadov. Nepodporujeme zanietenosť skalných fanúšikov požadujúcich od teba civilné mená členov hudobnej skupiny na tvojom tričku, počet ich vlasov alebo rozbor krvi, k sebareflexii však určite patrí aj nedbalá znalosť toho, čo nosíš.

 

Najobľúbenejšie boli tričká od Iron Maiden a Exodus, ktoré fanúšikovia new schoolového hip-hopu videli vo videoklipoch Travisa Scotta. Čo sa týka alternatívnejších ľudí, prevládali tričká od Bring Me The Horizon alebo Joy Division. Mimochodom, dievčatá z podobne orientovaných smerov tiež v súčasnosti obľubujú vyholenú časť obočia.

 

Travis Scott mal v našich končinách vždy obzvlášť silnú fanúšikovskú základňu

 

The North Face Nuptse

Najrozšírenejším značkovým kúskom v našich končinách sú aktuálne tieto bundy od americkej značky The North Face. Prevažne českí hip-hopoví interpreti si ich nevedia vynachváliť a rockujú ich v najrôznejších farbách.

 

Naši influenceri zo sociálnych sietí si okrem toho vo veľkom obľúbili taktiež holandskú značku Daily Paper. Jej unikátna estetika a farebnosť súladia s dnešným svetom mladých ľudí, niet sa teda čomu čudovať.

 

po stopách lokálnych českosloenských módnych trendoch

 

Jednou z najaktuálnejších vychytávok je taktiež obal na telefón od Crossphonez, projekt českého dizajnéra, ktorému sa podarilo presadiť ho aj v zahraničí.

 

V článku sme sa vyhýbali invazívnym módnym trendom – niekdajším ošiaľom okolo značiek ako LRG alebo Rocawear, obuvi od Air Jordan alebo kúskov od Supreme, ktoré v podstate v tej danej dobe fungovali globálne po celom svete. Pokúšali sme sa čo najviac zamerať na lokálnu scénu, alternatívy, ktoré sa naprieč rokmi objavili.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
6
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.