Problémom paradoxne nebude láva.
Áno, aj v Európe sú sopky a hneď niekoľko. Nájdeme ich v južnej časti kontinentu a stredobodom záujmu bude teraz Sicília. Hoci si ju väčšinou spájame s mafiou či dovolenkami, na jej východnom pobreží sa nachádza stále aktívna sopka Etna. Dosahuje úctyhodnú výšku 3 329 metrov nad morom, čím je zároveň najvyššia v Európe.
Skutočný kolos dominujúci celému ostrovu. Vrchol Etny je počas celého roka pokrytý snehovou prikrývkou:
Už pri pohľade na mape, z diaľky či pozretím 3D modelu Sicílie je jasné, že ide o veľkú prírodnú dominantu celého ostrova. Nakoľko je vysoká a mohutná, je veľmi ťažká. A práve to spôsobuje jej problémy, ktoré sa v posledných dňoch začínajú dostávať na povrch.
Vedci ju, keďže každý tuší, že môže spôsobiť veľké nešťastie, pozorujú už dlhé roky. Meraniami a skúmaním zistili, že, laicky napísané, sopka padá do vody. Jej vlastná váha spôsobuje, že celá časť ostrovu klesá čoraz nižšie pod hladinu mora. Rýchlosť je priam zanedbateľná - 14 milimetrov ročne. Avšak medzi 12. a 20. májom minulého roka sa posunula už o 4 centimetre.
Výskumníci preto varujú pred nepriaznivým scenárom. Môže sa stať, že celá masa na pobreží sa jedného dňa zrúti pod vplyvom gravitácie do mora. Následkom bude jednak zničenie časti sicílskeho pobrežia a čo je ešte horšie, vznikni cunami. Silné natoľko, aby ohrozilo celý región Stredozemného mora, najmä ďalšie časti Talianska a možno aj lokality severnej Afriky.
Aj centrum života na Sicílii sa nachádza priamo pod sopkou a v prípade katastrofy je mimoriadne ohrozené:
K udalosti pravdepodobne dôjde, no potešujúcou správou je momentálne vyhlásenie vedcov o tom, že by ku katastrofe nemalo dôjsť počas najbližších 100 000 rokov. Samozrejme, nič sa nedá s určitosťou predpovedať, a preto človek nikdy nevie.