Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
14. októbra 2018, 18:36
Čas čítania 0:00
Tomáš Blahuta

Európe hrozí v budúcnosti cunami. Spôsobiť by ho mala sopka

ZAUJÍMAVOSTI EURÓPA SOPKA
Uložiť Uložené

Problémom paradoxne nebude láva.

Áno, aj v Európe sú sopky a hneď niekoľko. Nájdeme ich v južnej časti kontinentu a stredobodom záujmu bude teraz Sicília. Hoci si ju väčšinou spájame s mafiou či dovolenkami, na jej východnom pobreží sa nachádza stále aktívna sopka Etna. Dosahuje úctyhodnú výšku 3 329 metrov nad morom, čím je zároveň najvyššia v Európe.

Skutočný kolos dominujúci celému ostrovu. Vrchol Etny je počas celého roka pokrytý snehovou prikrývkou:

Európe hrozí v budúcnosti cunami. Spôsobiť by ho mala sopka
Zdroj: Pequod76 / wikipedia.org

Už pri pohľade na mape, z diaľky či pozretím 3D modelu Sicílie je jasné, že ide o veľkú prírodnú dominantu celého ostrova. Nakoľko je vysoká a mohutná, je veľmi ťažká. A práve to spôsobuje jej problémy, ktoré sa v posledných dňoch začínajú dostávať na povrch.

Vedci ju, keďže každý tuší, že môže spôsobiť veľké nešťastie, pozorujú už dlhé roky. Meraniami a skúmaním zistili, že, laicky napísané, sopka padá do vody. Jej vlastná váha spôsobuje, že celá časť ostrovu klesá čoraz nižšie pod hladinu mora. Rýchlosť je priam zanedbateľná - 14 milimetrov ročne. Avšak medzi 12. a 20. májom minulého roka sa posunula už o 4 centimetre.

Európe hrozí v budúcnosti cunami. Spôsobiť by ho mala sopka
Zdroj: Morelia Urlaub/Felix Gross

Výskumníci preto varujú pred nepriaznivým scenárom. Môže sa stať, že celá masa na pobreží sa jedného dňa zrúti pod vplyvom gravitácie do mora. Následkom bude jednak zničenie časti sicílskeho pobrežia a čo je ešte horšie, vznikni cunami. Silné natoľko, aby ohrozilo celý región Stredozemného mora, najmä ďalšie časti Talianska a možno aj lokality severnej Afriky.

Aj centrum života na Sicílii sa nachádza priamo pod sopkou a v prípade katastrofy je mimoriadne ohrozené:

Európe hrozí v budúcnosti cunami. Spôsobiť by ho mala sopka
Zdroj: Google Earth

K udalosti pravdepodobne dôjde, no potešujúcou správou je momentálne vyhlásenie vedcov o tom, že by ku katastrofe nemalo dôjsť počas najbližších 100 000 rokov. Samozrejme, nič sa nedá s určitosťou predpovedať, a preto človek nikdy nevie.

Domov
Zdieľať
Diskusia