Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 3. 8. 2020 meniny má Jerguš

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
5
Michal Beňo
7. október 2018, 18:52
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Ante Pavelić: Posledný Hitlerov spojenec a zakladateľ ustašovského Chorvátska, ktorý sa úspešne vyhol spravodlivosti

Vojnový zločinec zodpovedný za smrť desaťtisícov nevinných ľudí utýraných v ustašovských a nacistických koncentračných táboroch.

Michal Beňo
7. október 2018, 18:52
Ante Pavelić: Posledný Hitlerov spojenec a zakladateľ ustašovského Chorvátska, ktorý sa úspešne vyhol spravodlivosti
Zdroj: pixabay.com
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
5
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Ante Pavelić sa narodil v malej hercegovskej obci Bradina chorvátskym prisťahovalcom z regiónu Lika. Po maturite na gymnáziu sa Pavelić zapísal na štúdium práva na záhrebskej univerzite.

 

Už vtedy bol členom Chorvátskej strany práva a snažil sa o oslobodenie Chorvátska z nadvlády rakúsko-uhorskej monarchie. Po prvej svetovej vojne to na moment vyzeralo, že Chorváti vybudujú samostaný štát, ale nakoniec sa stali súčasťou Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov (neskôr Juhoslovanské kráľovstvo) a rakúsku nadvládu vystriedala dominancia srbská.

 

Ante Pavelić: Posledný Hitlerov spojenec a zakladateľ ustašovského Chorvátska, ktorý sa úspešne vyhol spravodlivosti

 

Pavelić neprestal propagovať chorvátsku samostatnosť ani ako poslanec belehradského parlamentu. V roku 1929 dokonca založil ozbrojenú organizáciu Chorvátsky domobranec, ktorá vyzývala k ozbrojenému povstaniu proti kráľovskej diktatúre vyhlásenej panovníkom Alexandrom v roku 1929.

 

Organizáciu úrady samozrejme zakázali a Pavelić utiekol do zahraničia. V Bulharsku sa spojil s Macedónskou revolučnou organizáciou a podpis Sofijskej deklarácie stvrdil ich spoluprácu na rozbitie juhoslovanského štátu. Juhoslovanký režim ho za to v neprítomnosti odsúdil k trestu smrti.

Emigrant a terorista

Pavelić sa nakoniec usadil v Taliansku, kde začal budovať teroristickú organizáciu, ktorej dal meno Ustaša – chorvátska revolučná organizácia. Tábory pre výcvik ustašovských bojovníkov vznikali najmä v Taliansku a Maďarsku.

 

Ustašovci zorganizovali neúspešné povstanie v oblasti Velebitu v roku 1932 a taktiež stáli za niekoľkými atentátmi na kráľa Alexandra vrátane toho úspešného z októbra roku 1934 v Marseille, kde spolu s juhoslovanským panovníkom zahynul i francúzsky minister zahraničných vecí  Louis Barthon.

 

 

Pavelić bol vtedy po druhýkrát  v neprítomnosti odsúdený na trest smrti, tentokrát francúzskym súdom. Talianska vláda pod tlakom krajiny Galského kohúta pozatýkala niekoľko ustašovských vodcov vrátane Pavelića.

 

Po prepustení z väznice žil chorvátsky nacionalista pod dohľadom talianskej polície najprv v Salerne, Siene a nakoniec vo Florencii až do roku 1941, kedy prišila jeho osudová chvíľa.

 

Dňa 27. marca 1941 podpísali zástupcovia Juhoslávie vo Viedni dohodu, ktorá ich zaväzovala k pripojeniu k Osi. O dva dni neskôr vypuklo v Belehrade povstanie dôstojníkov pod velením generála letectva Simovića, ktoré zvrhlo súčasnú vládu a na trón dosadilo mladého kráľa Petra.

 

I napriek tomu, že Simovićova vláda uisťovala Hitlera o svojej lojalite, rozhodol sa nacistický vodca Juhosláviu vojensky zlikvidovať. Dňa 6. apríla 1941 Nemecko bez vyhlásenia vojny prekročilo hranice Juhoslovanského štátu a ten zakrátko kapituloval.

 

Ante Pavelić: Posledný Hitlerov spojenec a zakladateľ ustašovského Chorvátska, ktorý sa úspešne vyhol spravodlivosti(Vzdávajúce sa juhoslovanské oddiely.)

 

Kráľ a vláda utiekli do exilu, juhoslovanské teritórium bolo okupované a jeho správa rozdelená medzi Nemecko, Taliansko, Maďarsko a Bulharsko.

 

V Chorvátsku bol v spolupráci s Nemeckom 10. apríla 1941 vyhlásený nový štát – Nezávislý chorvátsky štát (Nezavisna Država Hrvatska - NDH), ktorý zahŕňal i územie Bosny a Hercegoviny.

 

Nemci pôvodne počítali s tým, že do čela NDH postavia vodcu najsilnejšiej chorvátskej politickej strany – Chorvátskej sedliackej strany – Vladka Mačeka. Ten ale odmietol.

 

Voľba preto automaticky padla na Pavelića. Nakoľko sa ale stále nachádzal v Taliansku, vyhlásil NDH jeden z jeho blízkych spolupracovníkov Slavko Kvaternik.

 

Ante Pavelić: Posledný Hitlerov spojenec a zakladateľ ustašovského Chorvátska, ktorý sa úspešne vyhol spravodlivosti(Vlajka novovzniknutého štátu, ktorú v ľavo hore značkuje symbol ustašovského hnutia)

Dlh z minulosti

Ihneď po vyhlásení nezávislého Chorvátska k sebe Mussolini pozval Pavelića. Bolo to ich prvé osobné strenutie. Duce si vydupal vytvorenie samostatného chorvátskeho štátu pod vedením ustašovcov len za podmienky, že získa dalmátske mestá.

 

Pavelić sa následne cez Terst a Rijeku dostal do Záhrebu, aby prevzal moc v novom štáte. Cestou ho trápili pochybnosti, či ho Nemci v čele NDH budú skutočne akceptovať alebo radšej dosadia niekoho iného. Netušil, že Nemecko prepustilo Chorvátsky štát takmer do úplnej sféry vplyvu Talianska.  

 

Ante Pavelić: Posledný Hitlerov spojenec a zakladateľ ustašovského Chorvátska, ktorý sa úspešne vyhol spravodlivosti

(Ante Pavelić a Benito Mussolini 18. mája 1941 v Ríme. Ustašovci boli silno ovplyvnení talianskym fašizmom , ktorý bol pre nich v najrušnejších časoch najlepším spojencom.)

 

Ešte než dorazil do Záhrebu, stretol sa v Karlovaci so Slavkom Kvaternikom, ktorý plnil v Chorvátsku funkciu jeho zástupcu. Na Kvaternikovu priamu otázku, či má nejaké územné závazky voči Talinasku, odpovedal Pavelić klamstvom o absolútnej suverenite Chorvátska.

 

Po tom, čo sa Pavelić stretol s ministrom zahraničných vecí Ribbentropom a uistil sa o podpore Nemecka, mu už nič nebránilo v prevzatí moci. Nemecko a Talianko NDH okamžite medzinárodne uznali, na to sa pripojili i ostatné štáty Osi a ich satelity.

 

Dňa 16. apríla Pavelić vytvoril v NDH novú vládu a do jej čela sa postavil ako ministerský predseda. Ministri novej vlády zložili prísahu pred krížom a revolverom.

 

Pri prísahe boli prítomní aj katolícki duchovní, moslimský muftí a evanjelický biskup. Pavelić sa stal mužom číslo jedna, ale čoskoro ho dostihli nesplatené dlhy z minulosti.

 

Ante Pavelić: Posledný Hitlerov spojenec a zakladateľ ustašovského Chorvátska, ktorý sa úspešne vyhol spravodlivosti

 

Taliansko znova vystúpilo s požiadavkou na chorvátske pobrežie, a to od mesta Rijeka až po Katorskú boku v Čiernej Hore. Pavelić sa snažil tento dlh za samostanosť oddialiť, nakoľko mu bolo jasné, že pokiaľ sa vzdá pobrežia, jeho popularita klesne strmo nadol.

 

Pomoc hľadal u Nemecka, ktorému sa síce talianske požiadavky nepáčili, ale nehodlalo kvôli Pavelićovi riskovať dobré vzťahy s Duceho režimom. Chorvátsko tak nakoniec o najvýznamnejšiu časť svojho pobrežia prišlo.

 

V júni  1941 sa Pavelić v Berchstesgadene stretol so samotným Hitlerom. Okrem územných nárokov a nacionalistického režimu spolu riešili aj otázku srbskej menšiny v Chorvátsku.

 

Hitler Pavelićove plány na vysídľovanie Srbov posvätil a o niekoľko dní neskôr na oplátku Pavelić svojím podpisom stvrdil pripojenie Chorvátskeho štátu k Paktu troch veľmocí.

 

Ante Pavelić: Posledný Hitlerov spojenec a zakladateľ ustašovského Chorvátska, ktorý sa úspešne vyhol spravodlivosti

Kult neomylného poglavnika

Okrem premiérskeho kresla stál  Pavelić taktiež v čele celého štátu ako „poglavnik“ (v preklade líder, vodca). V podstate sám rozhodoval o vnútornej a zahraničnej politike, o najdôležitejších štátnych postoch a bol rovnako vrchným veliteľom vojska. 

 

Nakoľko neexistoval parlament, všetky zákony navrhoval, prijímal a podpisoval sám. Starostlivo si vyberal svojich najbližších spolupracovníkov, najviac dôveroval tým, ktorí s ním boli v medzivojnovom období v emigrácii, než ľudom, ktorí toto obdobie strávili v Juhoslávii.

 

Chorvátsko sa stalo diktátorským štátom, kde poglavnik vo svojich rukách sústredil všetku moc, pričom sa za svoje rozhodnutia nemusel nikomu zodpovedať.

 

Charizmatický vodca čoskoro dokázal premyslenou propagandou strhnúť davy na svoju stranu a získať si ich fanatickú podporu.

 

Ante Pavelić: Posledný Hitlerov spojenec a zakladateľ ustašovského Chorvátska, ktorý sa úspešne vyhol spravodlivosti(Podpora  cirkevných hodnostárov davála režimu absolútnu legitimitu. A to najmä v prípadoch náboženských čistiek.)

 

Oproti predvojnovým politkom, ktorí Chorvátom pripadali nerozhodní a neschopní hájiť ich záujmy proti srbskej vačšine, pôsobil Pavelić presne opačným dojmom – ako „vodcanároda rozhodný, autoritatívny a prísny.

 

Stal sa inkarnáciou „Vlasti“, stelesnením suverenity chorvátskeho štátu, na ktorý Chorváti čakali po stáročia. Pavelić a Chorvátsko bolo jedno a to isté. A aj tí, ktorí k Pavelićovi až tak obdivne nevzhliadali, si hovorili, že radšej Chorvátsko ustašovské ako žiadne.

 

Pád kráľovskej Juhoslávie nikdo neoplakával. Navyše Chorvátov vojna vôbec nezasiahla a boli spokojní, že sa im podarilo získať samostatnosť bez boja.

Nepriatelia etnickej čistoty

Ustašovské vedenie sa snažilo vytvoriť atmosféru triumfu. Vyhlasovalo, že povinnosťou každého dobrého ustašovca je pracovať pre poglavnika, pretože tak pracuje zároveň pre vlasť a tým pádom i pre seba.

 

Pavelićova osoba sa medzi chorvátskymi fašistami i medzi bežnými obyvateľmi stala kultom, poglavnik bol všemocný, neomylný a nedotknuteľný. Pokiaľ sa mu niekdo odvážil odporovať alebo len vyjadril iný názor, bol bezohľadne zlikvidovaný.

 

Ante Pavelić: Posledný Hitlerov spojenec a zakladateľ ustašovského Chorvátska, ktorý sa úspešne vyhol spravodlivosti(Z ľavej strany: Chorvátski vojaci pózujúci s odseknutou hlavou srbského ortodoxného kňaza a deti v koncentračnom tábore Sisak)

 

Obozretne sa tak včas zbavoval tých, u ktorých by hrozilo, že by mu jedného dňa mohli prerásť cez hlavu. Či to bola jeho stará a už senilná pravá ruka Slavko Kvaternik alebo Mile Budak, ktorý bol zodpovedný za genocídu páchanú na území NDH.

 

Absolútnu moc Pavelićovi pomáhala udržovať prísna cenzúravšadeprítomný teror. Chorvátsky ustašovský režim páchal také zverstvá, že sa na nich sťažovali i nacisti prítomní v NDH.

 

Ante Pavelić: Posledný Hitlerov spojenec a zakladateľ ustašovského Chorvátska, ktorý sa úspešne vyhol spravodlivosti(Z ľavej strany: Pílenie hlavy etnického Srba Branka Jungića a poprava väzňa v tábore Jasenovac.)

 

Väčšina politických odporcov skončila v lágroch, z nich najznámejší bol Jasenovac, tábor smutne preslávený ako dejisko masových zločinov, kde zomrelo 500 000 až 700 000 väzňov.

 

V NDH sa tvrdo uplatňovali aj rasové zákony, ktorých prvými obeťami boli ŽidiaRómovia. Cieľom ustašovskej moci bolo vytvoriť na území NDH etnicky čistý chorvátsky priestor.

 

Bosnianskí moslimovia boli považovaní za Chorvátov islamskej viery, situáciu ale komplikovali takmer dva milióny Srbov, ktorí na území NDH žili. Časť z nich bola deportovaná, časť zahynula v koncentračných táboroch.

 

Ante Pavelić: Posledný Hitlerov spojenec a zakladateľ ustašovského Chorvátska, ktorý sa úspešne vyhol spravodlivosti(Z ľavej strany: Telá v rieke Sava a vyvraždená srbská rodina.)

 

Riešením srbskej otázky poveril Pavelić Úrad pre verejný poriadok a bezpečnosť RAVSIGUR pod velením „ustašovského Himmlera“ Eugena Dida Kvaternika, fanatika, ktorý svoju úlohu chápal ako „historicky potrebnú misiu“ a v lete 1941 zahájil systematické vyvražďovanie a presídľovanie Srbov.

 

Majster prevlekov

Hoci sa Pavelić a celá ustašovká mašinéria navonok snažila vytvárať dojem, že vládu v NDH drží pevne v rukách, opak bol pravdou. Na území NDH, najmä v bosnianskych oblastiach, zúrila občianska vojna a Titove partizánske jednotky začali pomaly, ale isto víťazne postupovať.

 

Situácia v chorvátskom štáte sa ešte zhoršila v septembri 1943 po kapitulácii Talianska, teda jedného z garantov existencie štátu. Pavelić sa ale s pomocou Nemcov u moci udržal ako posledný Hitlerov spojenec.

 

Nakoniec boli ustašovci v Chorvátsku porazení  až v máji 1945. Záhreb bol oslobodený 8. mája bez boja, keď ustašovské velenie utieklo pred blížiacimi sa Titovými partizánmi.

 
Ante Pavelić: Posledný Hitlerov spojenec a zakladateľ ustašovského Chorvátska, ktorý sa úspešne vyhol spravodlivosti

(Z ľavej strany: Ustašovské oddiely pochodujúce Sarajevom a chorvátsky vojak v ženskom oblečení zajatý pri úteku z NDH.)

 

Režim NDH sa rozhodol kapitulovať až potom, čo sa dozvedel o kapitulácii Nemecka. Hodnostári sa ale chceli vzdať výhradne britským a americkým jednotkám, za žiadnu cenu nechceli padnúť do rúk Sovietom alebo komunisticky ladeným partizánom.

 

Pavelić tak spoločne s niekoľkými najbližšími utiekol v samom závere vojny prestrojený za poľovníka. Po desaťdňovom putovaní alpskými lesmi sa dostal do dediny Leingreith v severozápadom Rakúsku, kde naňho  už niekoľko týždňov čakala jeho rodina.

 

V Rakúsku žil až do roku 1946 v utajení, potom sa v prestrojení za farára vydal do Talianska. Tu si vybavil falošné peruánske pasy a utiekol do zámoria a niekoľko rokov žil v Argentíne pod ochranou tamojšieho diktátora Juana Peróna.

 

Ante Pavelić: Posledný Hitlerov spojenec a zakladateľ ustašovského Chorvátska, ktorý sa úspešne vyhol spravodlivosti

(Z ľavej strany: Ante Pavelić na svojom falošnom pase pod menom Pablo Aranjos . Vpravo   zase ako pacient v  nemocnici – rok 1957.)

 

V emigrácii sa snažil znova zorganizovať ustašovské hnutie a pracovať na obnove samostatného chorvátskeho štátu.

 

V roku 1953 Juhoslávia žiadala o Pavelićovo vydanie. O rok neskôr bol na poglavnika spáchaný atentát, ten síce prežil, no v Argentíne sa zmenil režim a prestal sa tu cítiť bezpečne.

 

Radšej tak juhoamerický štát opustil a po krátkom pobyte v Chile dožil vo Francovom Španielsku, kde zomrel v roku 1959 na následky zranienia, ktoré utrpel počas atentátu.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
31
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.