Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
4. septembra 2018, 14:40
Čas čítania 0:00
Adam Novosad

Americká armáda vymyslela spôsob, ako efektívne zaspať do 120 sekúnd bez ohľadu na tvoju náladu či mieru únavy

ZAUJÍMAVOSTI USA
Uložiť Uložené

Nad efektívnym spánkom sa museli zamyslieť kvôli svojim pilotom.

Množstvo mladých aj starých ľudí zažíva ťažkosti so spánkom. Najmä počas horúcich letných nocí nedokážeme zaspať aj napriek tomu, že sa cítime unavení, a tak strávime celú noc s otvorenými očami rozmýšľajúc nad životom.

Aj vojaci sú pritom rovnakí ľudia ako my, takže s nespavosťou zažívajú hromadu problémov, na čo však existuje pomyselný liek. Americká armáda už dlhé roky využíva techniku, pomocou ktorej vraj človek dokáže zaspať do 120 sekúnd.

Technika nezafunguje okamžite, ak ju len začínaš využívať, ale mala by vyžadovať zopár týždňov tréningu.

Američania potrebovali vymyslieť spôsob, ako telo navodiť do spánkového stavu rýchlo a efektívne, pretože najmä piloti po skončení práce nedokázali oddychovať a ráno sa zobúdzali unavení. Opísaná bola už v knihe Relax and Win: Championship Performance a pokojne si ju na vlastnej koži môžeš vyskúšať aj ty.

Americká armáda vymyslela spôsob, ako efektívne zaspať do 120 sekúnd bez ohľadu na tvoju náladu či mieru únavy
Zdroj: Pixabay

Technika pozostáva zo štyroch krokov. Najskôr musíš uvoľniť svaly na tvári spoločne s jazykom, čeľusťou a svaly okolo očí.

Potom treba uvoľniť ramená a spustiť ich čo najnižšie, pričom hneď potom uvoľňuješ aj celé ruky. Následne musíš vydýchnuť, po výdychu uvoľniť hruď a napokon uvoľniť aj nohy. Nohy sa máš snažiť uvoľňovať od stehien až po lýtka a chodidlá.

Odporúčané
Vojta (Mullet na tripu) prešiel celé USA stopom a bez peňazí: Na odvoz som čakal 14 hodín, v Grand Canyone ku mne prišiel medveď Vojta (Mullet na tripu) prešiel celé USA stopom a bez peňazí: Na odvoz som čakal 14 hodín, v Grand Canyone ku mne prišiel medveď 5. februára 2024, 9:30

Po úspešnom zvládnutí predchádzajúcich krokov sa na 10 sekúnd ponoríš do relaxácie a vyčistíš si hlavu od všetkých myšlienok. Všetky kroky by si mal zvládnuť za menej ako 2 minúty a po dostatočnom tréningu by sa čoskoro mal dostaviť spánok.

Pri relaxácii pred spánkom vraj pomáha aj zopár predstáv. Stačí sa v mysli premiestniť do kanoe na pokojnom jazere či do hojdacej siete v tmavej miestnosti. Ak ti technika nezaberie hneď na prvý pokus, netreba, samozrejme, zúfať.

Domov
Zdieľať
Diskusia