Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
9. septembra 2018, 14:34
Čas čítania 0:00
František Kulhánek

Phenibut: Ako je možné, že látka svojimi účinkami podobná xanaxu či alkoholu je vo väčšine krajín Európy voľne dostupná?

ZAUJÍMAVOSTI DROGY ZÁVISLOSTI
Uložiť Uložené

V neskúsených rukách môže mať táto látka devastujúce účinky.

Redaktor ani redakcia Refresher.sk/cz nepodporujú užívanie legálnych či nelegálnych drog. Článok má iba informačný charakter.

Ľudia budú vždy hľadať zázračné pilulky, ktoré im pomôžu schudnúť, zbaviť sa plešatosti či spraviť ich šťastnými. A z času na čas sa skutočne objaví niečo, čo zaručuje rýchlu pomoc bez vedľajších účinkov. Do podobnej kategórie patrí aj u nás pomerne neznámy phenibut.

Pôvodne bol vynájdený v Sovietskom zväze v 60. rokoch minulého storočia, pričom mal pomáhať zvládať úzkosť, nespavosť, posttraumatickú stresovú poruchu, depresie či alkoholizmus. Zo Sovietskeho zväzu sa však postupne rozšíril do celého sveta, kde sa stáva nebezpečným najmä pre svoju ľahkú dostupnosť.

Phenibut: Ako je možné, že látka svojimi účinkami podobná xanaxu či alkoholu je vo väčšine krajín Európy voľne dostupná?
Zdroj: wikimedia.org / Nootropic dude

Phenibut je z chemického hľadiska derivát známeho neurotransmiteru GABA, teda kyseliny gama-aminomaslovej, pričom jeho chemický názov je beta-fenyl-gama-aminomaslová kyselina. Zatiaľ čo v Rusku, Kazachstane, Ukrajine a Lotyšsku sa používa ako plnohodnotné liečivo, dostupné iba na predpis, vo väčšine krajín Európy a USA nie je schválený na klinické využitie a predáva sa ako voľne dostupný výživový doplnok.

Odporúčané
Slovenský youtuber Halien skončil za mrežami. Za biznis s kokaínom a extázou mu hrozí až 15 rokov Slovenský youtuber Halien skončil za mrežami. Za biznis s kokaínom a extázou mu hrozí až 15 rokov 31. októbra 2023, 11:30

Phenibut sa pre svoje účinky radí do viacerých kategórií. Vystupuje zároveň ako tzv. depresant, anxiolytikum a nootropikum. Jeho účinky tak možno prirovnať k alkoholu, GHB, benzodiazepamínom či „smart drugs“, no v mnohých prípadoch je jeho pozitívny účinok na kognitívne funkcie spochybňovaný. Phenibut v závislosti od množstva prijatej dávky spôsobuje úľavu od úzkosti, svalovú relaxáciu, zvýšenú motiváciu a miernu eufóriu.

Phenibut: Ako je možné, že látka svojimi účinkami podobná xanaxu či alkoholu je vo väčšine krajín Európy voľne dostupná?
Zdroj: wikimedia.org / WYco

Na predaj je dostupný v dvoch formách. Vo forme hydrochloridovej soli (HCl), ale aj ako voľná aminokyselina (FAA). Vo forme hydrochloridovej soli sa phenibut nechá reagovať s kyselinou chlorovodíkovou, pričom vzniká stabilná, ľahko rozpustná kyslá kryštalická soľ. FAA forma je naopak pH neutrálna, nekryštalická, pomaly sa rozpúšťajúca a mierne horká. Má však asi o 20 % viac molekúl phenibutu pri rovnakej hmotnosti v porovnaní s HCl verziou.

Čo sa týka časového rámcu, phenibut má pomerne dlhú dobu pôsobenia, ale nanešťastie aj dlhý nástup, čo v mnohých prípadoch vedie k prehnanému dávkovaniu. Pozorovateľné zmeny človek zaznamenáva zhruba 2 až 4 hodiny po požití. Účinky na telo pritom trvajú v závislosti od veľkosti dávky 6 až 10 hodín. Samotné dávky sa pohybujú v rozmedzí 0,25 gramov, ktoré zapríčinia ledva pozorovateľné zmeny, až k 3 gramom, ktoré môžu mat u užívateľa za následok veľmi silný efekt.

Phenibut: Ako je možné, že látka svojimi účinkami podobná xanaxu či alkoholu je vo väčšine krajín Európy voľne dostupná?
Zdroj: psychonautwiki.org

 Fyzické účinky

Phenibut má veľký vplyv na celý rad mechanizmov. Na organizmus môže vplývať sedatívne, resp. stimulujúco v závislosti od dávky. Pri nižších dávkach má phenibut mierny fyzický a psychický stimulačný účinok, pričom sa človek stáva produktívnejším a bdelejším. Pri vyšších dávkach pôsobí naopak sedatívne a upokojujúco. Ďalej má za následok fyzickú eufóriu, svalovú relaxáciu, nevoľnosť, ale aj zvýšenie libida. Všeobecne sa v súvislosti s phenibutom uvádza, že zvyšuje sexuálnu túžbu a energiu, čo v kombinácii s euforickými účinkami môže zvýšiť pravdepodobnosť neplánovaného sexu podobne ako v prípade alkoholu. Bolesti hlavy, hnačky a žalúdočné kŕče sú už štandardom, ktoré sú uvedené aj na veľkej väčšine voľnopredajných liekov.

Kognitívne účinky

Za najpozorovateľnejšie účinky na myseľ možno považovať potlačenie úzkosti, keďže phenibut je všeobecne vnímaný ako anxiolytikum, hoci má menej výrazné účinky ako benzodiazepamíny. Spôsobuje tiež kognitívnu eufóriu, ktorá môže byť dokonca vyššia v porovnaní s alkoholom, čo je zrejme spôsobené oveľa stimulujúcejšou povahou phenibutu. V neposlednom rade má aj výrazný vplyv na spoločenské správanie, zvýšenie empatie a celkovej náklonnosti. I keď sú tieto účinky oveľa nižšie ako napr. u extázy, prítomné v istej miere sú.

Phenibut: Ako je možné, že látka svojimi účinkami podobná xanaxu či alkoholu je vo väčšine krajín Európy voľne dostupná?
Zdroj: www.flickr.com

Po odznení účinkov

Po vytriezvení môže mať človek čo dočinenia s ospalosťou a celkovým pocitom zahmlenia či akejsi neistoty. Ďalej sa zvykne dostaviť pád nálady, úzkosť až depresie, ktoré vznikajú najmä po častom a neuváženom dávkovaní. Vo všeobecnosti sa užívateľom odporúča neužívať dávky väčšie ako 1 gram a taktiež neužívať phenibut viac ako 2x týždenne. V opačnom prípade človeka vedia skoliť spomínané depresívne nálady, úzkosť až depersonalizácia.

Odporúčané
Je ketamín nový alkohol? Kontroverzné „sedatívum pre kone“ ovládlo európske tanečné parkety Je ketamín nový alkohol? Kontroverzné „sedatívum pre kone“ ovládlo európske tanečné parkety 6. októbra 2023, 9:30

Keďže je phenibut mierne fyzicky aj psychicky návykový, práve neuváženým dávkovaním a užívaním sa u nejedného užívateľa rozvinie závislosť. Tá sa môže rozvinúť už po niekoľkých dňoch nepretržitého užívania, pričom sa aj značne zvyšuje tolerancia na látku. Pri náhlom vysadení sa tak môže dostaviť tras, závrate, nevoľnosť, úzkosť, nervozita, nespavosť, únava a podobne. I keď sa teda niektoré látky môžu tváriť ako neškodné, vo väčšine prípadov každá skrýva aj negatívne vlastnosti. Preto sa nikdy nezabudnite dostatočne informovať a zvážiť si ich pre a proti.

Redaktor ani redakcia Refresher.sk/cz nepodporujú užívanie legálnych či nelegálnych drog. Článok má iba informačný charakter.

Domov
Zdieľať
Diskusia