Vynikajúci komiksový seriál od talentovaného producenta, scenáristu a režiséra menom Noah Hawley sa nedávno dostal do finále druhej série. Dámy a páni, to bola teda jazda!
Ak by sme mali zostaviť pomyselný rebríček tých najlepších seriálových noviniek za niekoľko posledných rokov, dozaista by sa v ňom nachádzal aj Legion z dielne americkej stanice FX Networks.
Tento projekt odštartoval svoju púť ešte začiatkom minulého roka, pričom v seriálových vodách okamžite vyvolal rozruch a získal si aj nemalú fanúšikovskú základňu. Veľký podiel má na tom talentovaný producent, scenárista a režisér Noah Hawley, ktorý sa dostal do širšieho povedomia najmä vďaka televíznemu Fargu.
A aj keď so seriálom Legion vstúpil do celkom odlišného žánru, počas prvej série neustále dokazoval, že ide o jedného z najtalentovanejších a najkreatívnejších tvorcov súčasnosti.
Siahol po mutantovi menom David Haller, teda po komiksovom synovi Charlesa Xaviera, zavrel ho do psychiatrickej liečebne a vystaval okolo neho asi tú najlepšiu a zároveň najbláznivejšiu psychologickú drámu, aká kedy v seriálovom svete superhrdinov vznikla.
Pokiaľ ste prvú sériu videli, alebo sa k vám dostala moja recenzia (jedno z toho pravdepodobne áno, keďže čítate tieto riadky), tak už dobre viete, o čom hovorím.
Navyše, finále debutovej série vyvrcholilo nečakaným cliffhangerom v potitulkovej scéne, takže diváci museli na zodpovedanie pálčivých otázok visiacich vo vzduchu počkať viac než rok. To čakanie však stálo za každú sekundu.
Ak ste si totiž po prvej sérii prešpikovanej nápadmi mysleli, že vás už Noah Hawley nedokáže ničím prekvapiť, boli ste na obrovskom omyle. Koniec koncov, dokonale to potvrdila už úvodná epizóda druhej série, v priebehu ktorej došlo napríklad aj na jeden parádny súboj medzi dobrom a zlom.
Na tom by za normálnych okolností nebolo nič zvláštne, keďže nejaká tá bitka či akčná sekvencia ku komiksovkám jednoducho patrí. Normálnosť a Legion sa k sebe ale rozhodne nehodia, a preto nám Hawley namiesto súboja pästného naservíroval radšej súboj tanečný. Úžasné!
A v podobnom duchu sa nesú aj zvyšné časti. Tie aj tentokrát ponúkajú neuveriteľné množstvo bizarných, originálnych aj šialene geniálnych momentov, vďaka ktorým seriál opäť raz ukázal, že nie je ako žiadny iný. Spievajúca myš, Minotaurus na invalidnom vozíku a úvodné titulky na konci epizódy sú pritom iba špičkou ľadovca.
Legion kladie dôraz aj na ten najmenší detail, každý záber je niečím ozvláštnený a ani obyčajný rozhovor tak nemá šancu nudiť. V tomto prípade však treba spomenúť aj skvelý scenár, bez ktorého by to určite nešlo.
Čo je ale najdôležitejšie, tá inakosť a vymykanie sa žánrovým štandardom ani v najmenšom nepôsobia neprirodzene či nasilu. Práve naopak, v rámci príbehu perfektne fungujú. No miestami dá poriadne zabrať už iba príbeh samotný.
Ten sa niekoľkokrát posúva v čase dopredu, dozadu a občas ešte viac dopredu, nechýbajú mu prekvapenia, zvraty, pracuje s tajomstvami a jeho najväčšou devízou je nepredvídateľnosť.
Seriál svoje karty nevykladá na stôl len tak jednoducho, takže divák je častokrát zmätený rovnako ako postava Davida (Dan Stevens), a to v konečnom dôsledku nemusí sadnúť každému. To už je však vecou vkusu. Čo sa hereckých výkonov týka, ani tu sa veľmi nedá kritizovať.
Vyššie spomínaný Dan Stevens si hlavnú úlohu znova naplno užíva a ďalší nezabudnuteľný koncert predvádza aj výborná Aubrey Plaza. Spomenúť ale musím aj záporáka Farouka, ktorému herec Navid Negahban dokázal dodať kusisko šmrncu a noblesy.
Bolo teda pomerne ľahké si ho obľúbiť a sympatizovať s ním. Negahban dokonca hovoril hneď štyrmi jazykmi (angličtinou, perzštinou, nemčinou a francúzštinou). Žiaľ, istý problém som mal s počtom epizód.
Prvá séria ich totiž mala iba osem, čo bol podľa môjho skromného názoru viac-menej ideál, lenže tej novej už bolo priradených hneď jedenásť.
Nemohol som sa zbaviť pocitu, že ak by niekoľko desiatok nie až tak veľmi dôležitých minút ostalo ležať na podlahe v strižni, mohlo by to ešte viac prospieť napredovaniu príbehu aj celkovej súdržnosti druhej série. Takto som to aspoň vnímal.
Čo teda dodať na záver? Snáď iba toľko, že seriál Legion nestratil absolútne nič zo svojho netradičného čara, latku skvelej prvej série dokázal posunúť o ďalší kúsok vyššie a ešte viac sa tak priblížil k dokonalosti.
Tvorca Noah Hawley sa aj tentokrát vytasil s množstvom odvážnych a originálnych nápadov, ktoré v spojení s vypiplanou technickou stránkou či výborne napísanými aj zahranými postavami opäť raz doručili jednu úžasnú seriálovú jazdu s nezameniteľnou atmosférou.
Pokiaľ vám však náhodou nesadla už séria debutová, myslím si, že váš názor na Legion nijako výrazne nezmení ani táto. Ja som ale nadšený a už sa neviem dočkať série s poradovým číslom tri, ktorá je už v týchto chvíľach aj napriek nižšej sledovanosti oficiálne potvrdená. 9/10
PS: Ak skutočne vznikne ten pripravovaný film s Doctorom Doomom pod taktovkou Hawleyho, budem v kinosále ako prvý.